Προς το περιεχόμενο

Project "αναβάθμιση iMac δεκαετίας σε high performance music production desktop του σήμερα"


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
4 λεπτά πριν, marathon είπε

1) Γι αυτό είπα μάστορα ότι εσύ ξέρεις καλύτερα για την οθόνη σου. Εγώ, ως γέρων πια που δεν βλέπει καλά, είμαι εξαρτημένος από την 27" , άσε που τα προγράμματά μου έχουν ένα τόνο μενού.

2) Εάν παίρνεις το Catalina, είσαι σίγουρος ότι είσαι late11? Εγώ που είμαι σίγουρα, έχω τερματίσει. Τέλος πάντων, επειδή, για μένα, η αγορά ενός Mac είναι αγορά 10ετίας, πρέπει να έχω τις προδιαγραφές για να την εξαντλήσω.

3) Τα upgrades σε ότι αφορά λογισμικό πάντα θα υπάρχουν, π.χ. βγάζει μια βιβλιοθήκη η Native Instruments για το Kontakt που θέλει τη νεότερη version Kontakt που δεν μπορείς να εγκαταστήσεις...αυτό εννοώ.

4)...και ναι, έχεις δίκιο για όσα γράφεις για τον ήχο, εγώ ασχολούμαι με video, γραφιστικά και interactive εφαρμογές...και αδίκως μου έχει κολλήσει ο τίτλος του κομπιουτερά!!🙃

 

Υ.Γ τι κάρτα ήχου θα χρησιμοποιήσεις στο νέο destop σου? Άλλο ένα πρόβλημά μου για του χρόνου...

1) χαχαχαχχα και εγω γέρων αλλά ειλικρινά (και θα μιλήσω αποκλειστικά για τον εαυτό μου) αυτός είναι και ο λόγος....προέρχομαι από μία εποχή που δεν υπήρχαν καν οθόνες 🙂

 

2) παίρνω catalina όχι επίσημα φυσικά...μέσω dosdude patch κλπ. όπως επισημα μπορώ να έχω 16 γκίγκα αλλά στην ουσία ως 32. Ενηγουεη σε ότι αφορά το λειτουργικό, το δοκίμασα αν γίνεται, δουλεψε, επέστρεψα στο high sierra που είναι επισημα το τερμα. Από την στιγμή που μπορώ να έχω ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές στα δύο μηχανήματα με διαφορετικό λειτουργικό (στο macbook έχω mojave) τον ίδιο apple id, cloud κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα δεν έχω και κάποιο θέμα να πάω με το γράμμα του νόμου 🙂.  Φυσικά καταλαβαίνω ότι από την στιγμή που η apple λανσάρει πλέον νέο επεξεργαστή εκ των πραγμάτων το ταξίδι λειτουργικό τερματίζει ως εκεί....από την άλλη και παρακολουθώντας και εγώ χρόνια πολλά τώρα τις εξελίξεις και τις σχέσεις που αναπτύσονται στο δίπτυχο hardware - software δεν ξέρω αν είναι πολύ έξυπνη κίνηση να πάει κάποιος σε M1 την επόμενη δυετία - τριετία.

 

3) Αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το προηγούμενο δλδ κατά βάση την σχέση και αλληλεπίδραση των hardware και software developers    αλλά αναγκαστικά ως έναν βαθμό και τις τεχνολογικές εξελίξεις και πως επηρεάζουν τον κάθε χώρο, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως στον χώρο του ψηφιακού ήχου δεν έχουν υπάρξει αλλαγές την τελευταία δεκαετία που να καθιστούν αναγκαίο κακό την εγκατάλειψη του backward compatibility. Από εκεί και πέρα είναι φυσικά και θέμα πολιτικής της εκάστοτε εταιρείας αλλά και του κάθε χρήστη (και αναφέρομαι φυσικά σε χρήστες που έχουν πληρώσει το κάθε bit (sic) που εμπεριέχεται στο σεταπ τους να επηρεάσει κατά το δυνατόν τις εξελίξεις....πχ σχεδόν στο σύνολο τους επιλέγω εφαρμογές που ακολουθούν μία λογική σε αυτό το θέμα και απορρίπτω επιλογές που μου δείχνουν ότι θέλουν να γίνουν ο στηβ τζομπσ στη θέση του στηβ τζομπσ... 

 

4) Ακριβώς επειδή και εγώ σε φάσεις εντελώς για το κέφι μου και για να ικανοποιήσω κάποιες περαιτέρω καλλιτεχνικές ανησυχίες ασχολούμαι (απόλυτα ερασιτεχνικά) με το βίντεο είμαι σε θέση να καταλαβαίνω πόσο τεράστια διαφορά υπάρχει στις επεξεργαστικές απαιτήσεις αλλά και πως αυτή η ψαλίδα συνεχώς γιγαντώνεται.... και η πραγματικότητα είναι πως όλες οι εξελίξεις σε ότι αφορά το hardware κυρίως κινούνται με γνώμωνα τον χώρο της εικόνας είτε μιλάμε για βίντεο είτε για γκεημινγκ. Δεν είναι λοιπόν λίγο βλακεία εμείς του ήχου να μην το εκμεταλευτούμε? 😉

 

 

....σε σχέση με audio interface όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ θα με ενδιέφερε αρκετά για διάφορους λόγους να πάω στην οιικογένεια της UAD αλλά εκ των πραγμάτων δε γίνεται λόγω έλειψης thunderbolt....και η αλήθεια είναι πως αυτό αποτέλεσε πηγή αρκετής σκέψης και προβληματισμού. Λογικό σε κάθε επιλογή υπάρχουν υπέρ και κατά...τα υπερ στην περίπτωση αυτή υπερίσχυσαν. Στο σενάριο "σπίτι" με ενδιαφέρει αποκλειστικά το stereo playback και η κατά καιρούς ηχογράφηση κάποιας φωνής ή κιθάρας εντελώς δοκιμαστικά καθώς πάντα θα επιλέγω να βρεθώ σε έναν "σοβαρό" χώρο για οτιδήποτε έχει να κάνει με ηχογράφηση...έτσι έχω την πιο φθηνή scarlett και με καλύπτει 🙂 

  • Like 1

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikodemos είπε

από την άλλη και παρακολουθώντας και εγώ χρόνια πολλά τώρα τις εξελίξεις και τις σχέσεις που αναπτύσονται στο δίπτυχο hardware - software δεν ξέρω αν είναι πολύ έξυπνη κίνηση να πάει κάποιος σε M1 την επόμενη δυετία - τριετία.

Οι τολμηροί πάντως που επένδυσαν, γράφουν διθυράμβους. Εμένα πάντως επειδή το 90% της δουλειάς μου είναι Adobe...θα το κάνω το πήδημα όταν έρθει η ώρα. Φυσικά θα έχω από δίπλα και το παλιό😉

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, marathon είπε

Οι τολμηροί πάντως που επένδυσαν, γράφουν διθυράμβους. Εμένα πάντως επειδή το 90% της δουλειάς μου είναι Adobe...θα το κάνω το πήδημα όταν έρθει η ώρα. Φυσικά θα έχω από δίπλα και το παλιό😉

ναι ναι το παρακολουθω το θεμα ....και βλέπω ότι σε οτι αφορα βίντεο όλοι λενε τα καλυτερα σε οτι αφορά ισχύ.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου