Προς το περιεχόμενο

Χορτάτο αρκούδι από φαγητό ζεσταμένο σε Microwave, χορεύει?...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω, με χρήση περιστασιακή και όχι καθημερινή. Κάνα ζέσταμα φαγητού, κάνα ζέσταμα φλιτζανιού νερού.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω μεγαλώσει ένα παιδί και με έχει σώσει.

Απο το ζέσταμα στο μπουκάλι το γάλα ξημερώματα σε ακριβή θερμοκρασία σώματος (το ετοίμαζα πριν κοιμηθώ και το έβαζα στο ψυγείο), μέχρι καθημερινό ζέσταμα στο βραδινό γεύμα.

Κράτησε 20 χρόνια και πήρα καινούργιο.

Για μένα σημαντική προδιαγραφή είναι τα preset ζεστάματος για να μην προγραμματίζω κάθε φορά. 

 

ΥΓ Αυτό με το κινητό πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιστημονική βάση για να το πάρουμε τις μετρητοίς. Για πες περισσότερα Στράτο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yameth είπε

και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιστημονική βάση για να το πάρουμε τις μετρητοίς.

 

So let's get one thing straight— microwaves do emit radiation, technically speaking, but it's not the DNA-damaging radiation we're used to hearing about. Microwaves, along with radio waves from (you guessed it) radio and cell phone towers, are types of non-ionizing radiation

 

https://greatist.com/health/are-microwaves-really-health-hazard#1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, yameth είπε

 

 

ΥΓ Αυτό με το κινητό πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιστημονική βάση για να το πάρουμε τις μετρητοίς. Για πες περισσότερα Στράτο.

 

οι φούρνοι έχουν θωράκιση ώστε να μην διαρρέει προς τα έξω η ραδιομαγνητική ακτινοβολία.

Συνεπώς και ένα κινητό όταν μπει μέσα και ο φούρνος κάνει σωστή απομόνωση πρέπει να χάσει το σήμα παντελώς.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα μικροκύματα είναι ένας τύπος ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Οι φούρνοι μικροκυμάτων λειτουργούν χρησιμοποιώντας υψηλά επίπεδα συγκεκριμένης συχνότητας ακτινοβολίας RF (στο φάσμα μικροκυμάτων) για τη θέρμανση τροφίμων.

Τα μικροκύματα δεν χρησιμοποιούν ακτίνες Χ ή Γάμμα και δεν κάνουν τα τρόφιμα ραδιενεργά.

Οι φούρνοι μικροκυμάτων είναι σχεδιασμένοι έτσι ώστε τα μικροκύματα να περιέχονται μέσα στον ίδιο τον φούρνο. 

 

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/radiofrequency-radiation.html#:~:text=Microwave ovens work by using,microwave spectrum) to heat foods.&text=Microwaves do not use x,contained within the oven itself.

 

https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/resources-you-radiation-emitting-products/microwave-oven-radiation

 

Στον δικό μου φούρνο δεν είναι δυνατόν να δω μέσα απο το φιμε θωρακισμένο τζάμι για να δω αν έχει σήμα το κινητό. Εσείς πως το είδατε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yameth είπε

 

Στον δικό μου φούρνο δεν είναι δυνατόν να δω μέσα απο το φιμε θωρακισμένο τζάμι για να δω αν έχει σήμα το κινητό. Εσείς πως το είδατε;

 

Στους περισσότερους φούρνους φαίνεται, επίσης έχουν και φως.

Αλλά αν δυναμώσεις την ένταση πιστεύω να το ακούσεις.

 

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν είναι (με επιστημονικές μελέτες) βλαβερή η ακτινοβολία των μικροκυμάτων, όμως δεν αισθάνομαι άνετα όταν ξέρω ότι μπορεί να την δέχομαι.

 

Και το τεστ με το κινητό, είναι για να δεις αν είναι καλή η θωράκιση του φούρνου όταν είναι σε λειτουργία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν είναι (με επιστημονικές μελέτες) βλαβερή η ακτινοβολία των μικροκυμάτων, όμως δεν αισθάνομαι άνετα όταν ξέρω ότι μπορεί να την δέχομαι.

μα μόλις σε παρέπεμψα σε επιστημονικά δεδομένα

 

16 λεπτά πριν, yameth είπε

Τα μικροκύματα είναι ένας τύπος ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Οι φούρνοι μικροκυμάτων λειτουργούν χρησιμοποιώντας υψηλά επίπεδα συγκεκριμένης συχνότητας ακτινοβολίας RF (στο φάσμα μικροκυμάτων) για τη θέρμανση τροφίμων.

Τα μικροκύματα δεν χρησιμοποιούν ακτίνες Χ ή Γάμμα και δεν κάνουν τα τρόφιμα ραδιενεργά.

Οι φούρνοι μικροκυμάτων είναι σχεδιασμένοι έτσι ώστε τα μικροκύματα να περιέχονται μέσα στον ίδιο τον φούρνο. 

 

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/radiofrequency-radiation.html#:~:text=Microwave ovens work by using,microwave spectrum) to heat foods.&text=Microwaves do not use x,contained within the oven itself.

 

https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/resources-you-radiation-emitting-products/microwave-oven-radiation

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Για μένα σημαντική προδιαγραφή είναι τα preset ζεστάματος για να μην προγραμματίζω κάθε φορά. 

 

 

Ω, ρε φίλε, εσύ έχεις πεταλιέρα, όχι φούρνο.

Εγώ είμαι του αναλογικού.

Γυρνάω τα κουμπάκια και παίζω με τον χρόνο και το gain.

 

1 λεπτό πριν, yameth είπε

μα μόλις σε παρέπεμψα σε επιστημονικά δεδομένα

 

Βρε ναι, εντάξει.

Απλά ξαναλέω ότι δεν αισθάνομαι άνετα αν ξέρω ότι δέχομαι αυτή την ακτινοβολία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με το κινητό και το ασύρματο τηλέφωνο πως τα πας;

Αν δεν ακτινοβολούσαν ραδιοκύματα δεν θα λειτουργούσαν.

Τα FM; Αφου έχεις δέκτη και τα πιάνει, εσυ δεν τα πιάνεις; Αρα υπάρχουν για να λειτουργεί το ραδιόφωνο αλλά δεν είναι βλαβερά. 

 

Τελος πάντων εγω ξέρω πως είμαι ήδη με το ένα πόδι στον τάφο και είμαι υγιής ακόμα, παρα το γεγονός πως έχω εκτεθεί χωρίς να το ξέρω για δεκαετίες σε διάφορα ήδη ακτινοβολίας βλαβερές και μη. Και ο ήλιος ακτινοβολεί και ξέρουμε τις βλαβερές συνέπειες αλλά όλοι και όλες στην ξαπλώστρα είναι.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου