Προς το περιεχόμενο

Dream On (unplugged cover - Aerosmith)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια δόση από Aerosmith και το αγαπημένο μου "Dream On". 

 

https://youtu.be/l8JwZG5gPvQ

 

 

<iframe width="1280" height="720" src="https://www.youtube.com/embed/l8JwZG5gPvQ" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Επεξεργασμένο από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Dream on" χωρίς τις κραυγές, δεν είναι το "dream on"...

 Sorry αλλά αυτή είναι η αλήθεια...

 Φιλική "συμβουλή".... Στο επόμενο cover σου άσε τα σόλο απ'έξω και παίξε μόνο τα ρυθμικά μαζί με την φωνή σου. Εάν θέλεις και τα σόλο γράψε τα μετά σε ένα Daw πάνω τους και μίξαρε τα.

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Και μενα μονο το σολο με χαλασε.

Εμένα με χάλασαν (με το συμπάθιο το "χάλασαν") και πολλά out στην φωνή, η έλλειψη αισθήματος στο τραγούδισμα (είναι φανερή η απειρία...) και η προφορά. Ίσως με περισσότερες πρόβες, ακούγοντας και τραγουδώντας πάνω στον Στίβεν και λίγο περισσότερο προσοχή στην λεπτομέρεια ίσως, λέω ίσως... τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

 Freddie όλα αυτά, φυσικά και εννοείτε.., με τις καλύτερες μου προθέσεις...

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Εμένα με χάλασαν (με το συμπάθιο το "χάλασαν") και πολλά out στην φωνή, η έλλειψη αισθήματος στο τραγούδισμα (είναι φανερή η απειρία...) και η προφορά. Ίσως με περισσότερες πρόβες, ακούγοντας και τραγουδώντας πάνω στον Στίβεν και λίγο περισσότερο προσοχή στην λεπτομέρεια ίσως, λέω ίσως... τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

 Freddie όλα αυτά, φυσικά και εννοείτε.., με τις καλύτερες μου προθέσεις...

Να' σαι καλά. Σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να μιμηθώ τον Tyler. Εδώ ολόκληρος Ronnie James Dio στη διασκευή του "Dream On", με τον Malmsteen στην κιθάρα, και δεν κατάφερε στο φινάλε να βγάλει τις "κραυγές¨". Αυτό το κάνει επιτυχώς μόνο ο Tyler, ακόμα και τώρα στα 73 του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Εμένα με χάλασαν (με το συμπάθιο το "χάλασαν") και πολλά out στην φωνή, η έλλειψη αισθήματος στο τραγούδισμα (είναι φανερή η απειρία...) και η προφορά. Ίσως με περισσότερες πρόβες, ακούγοντας και τραγουδώντας πάνω στον Στίβεν και λίγο περισσότερο προσοχή στην λεπτομέρεια ίσως, λέω ίσως... τα πράγματα να ήταν καλύτερα.

 Freddie όλα αυτά, φυσικά και εννοείτε.., με τις καλύτερες μου προθέσεις...

 

Κοίτα, όταν κάποιος ανεβάζει μια ηχογράφηση που κάνει σπίτι του, έχω το <κακό> συνήθειο να μην τον κρίνω σε σχέση με την ορίτζιναλ εκτέλεση, ή σε σχέση με άλλους καταξιωμένους μουσικούς, αλλά να τον κρίνω με βάση τις δυνατότητες του (αυτά που ακούω από εκείνον κατά καιρούς).

Για τα δεδομένα του Freddie κρίνω ότι ήταν μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Το είπε με τον δικό του τρόπο και έκανε αυτά που εκείνος μπορούσε. Είμαι πολύ ανοικτός σε διασκευές, και διασκευή έκανε. Δεν ήθελε να μιμηθεί το ορίτζιναλ. Το μόνο που με χάλασε ήταν το σόλο, για το οποίο σωστά τα είπες. Και σίγουρα έχει πάρα πολλά λαθάκια και αρρυθμίες, και χρειάζεται πολλή δουλειά για να τα βελτιώσει, αλλά αυτά δεν χρειάζεται να τα ακούσει από μένα. Τα γνωρίζει και εννοούνται. Όλοι οι ερασιτέχνες κάνουμε λάθη/λαθάκια όταν παίζουμε, άλλωστε. Την γενική εικόνα κρίνω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου