Προς το περιεχόμενο

Greeny neck pickup mod - Οδηγός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο μου αρέσουν οι μεσαίες θέσεις σε κιθάρες με single coils, τόσο αδιάφορες μου είναι οι μεσαίες θέσεις σε κιθάρες με humbuckers. 

Για να το αλλάξω αυτό έκανα μια μετατροπή στον μαγνήτη της θέσης neck, μιας epi g400, όπου δεν πολυχρησιμοποιώ. Τον ξεβίδωσα, ξεκόλλησα το καπάκι, χαλάρωσα τις βιδούλες στη βάση, έβγαλα τον μαγνήτη (πλάκα) της βάσης και τον ξανάβαλα ανάποδα, και στην πορεία έβαλα τον humbucker ανάποδα, με τις βίδες να είναι προς τη μεριά της γέφυρας. Θα αναλύσω τη διαδικασία παρακάτω.

 

Το αποτέλεσμα είναι στη μεσαία θέση να είναι οι δύο μαγνήτες εκτός φάσης, και ως εκ τούτου, ο ήχος να είναι πρίμος, με χαμηλό output και να θυμίζει λίγο μονοπήνιο μαγνήτη. Έχει τον χαρακτηριστικό ήχο, στη μεσαία θέση, της κιθάρας του Peter Green (και αργότερα του  Gary Moore).

 

Ξεκινώ από τις ηχογραφήσεις.

 

Εδώ έχουμε την epiphone g400 με το εργοστασιακό wiring. Neck/middle/bridge. Φοράει τους epiphone probuckers, και οι χορδές είναι 2 ετών...

g400 normal wiring.mp3

 

 

Εδώ με τη μετατροπή στον μαγνήτη. Παίζω τα ίδια με την αποπάνω ηχογράφηση. Η διαφορά είναι εμφανής στη μεσαία θέση. Άλλος ήχος εντελώς.

g400 greeny mod.mp3

 

Εδώ παίζω μόνο στην μεσαία θέση. Στην αρχή ρίχνω σταδιακά το volume του neck και στο δευτερο μισό κάνω το ίδιο με το vol του bridge. Ενδιαφέρον έχει ότι μόλις πέσει το vol ένα ελάχιστο, αμέσως γίνεται πιο fat ο ήχος. Πολύ μεγάλη παλέτα ηχοχρωμάτων στη θέση αυτή.

g400 greeny mod middle position.mp3

 

 

Αναλύτικά η διαδικασία που ακολούθησα (στο τέλος παραθέτω και βιντεάκι από το net):

 

Βήμα 1. Χαλαρώνουμε ή αφαιρούμε χορδές,  και ξεβιδώνουμε τις τέσσερις βίδες της πλαστικής βάσης του μαγνήτη.

Βήμα 2. Βγάζουμε τη βάση με τον μαγνήτη έξω και ξεβιδώνουμε τις δύο βίδες που ρυθμίζουν το ύψος του μαγνήτη.

Βήμα 3. Εφόσον έχει νικελ καπάκι ο μαγνήτης, με τη βοήθεια κολλητηριού λιώνουμε τις δυο κολλήσεις και αφαιρούμε (με προσοχή) το καπάκι από τον μαγνήτη. Εάν δεν έχει νικελ καπάκι, παραλείπουμε αυτό το βήμα.

Βήμα 4. Χαρώνουμε τις τέσσερις στραβόβιδες από το κάτω μέρους του μαγνήτη, τόσο ώστε να μπορεί να βγει η μαγνητική πλάκα, την οποία και έσπρωξα με ένα κατσαβιδάκι.

Βήμα 5. Στρίβουμε 180 μοίρες, κατά μήκος, την πλάκα και την σπρώχνουμε με το δάκτυλο μας ώστε να πάει στην θέση της. Έπειτα σφίγγουμε τις τέσσερις βίδες.

Βήμα 6. Βάζουμε το νίκελ καπάκι στη θέση του και κολλάμε με κολλητήρι. Εάν δεν υπάρχει καπάκι, παραλείπουμε αυτό το βήμα.

Βήμα 7.  Γυρίζουμε ανάποδα τον μαγνήτη, με τις 6 βιδούλες να βρίσκονται προς τη μεριά της γέφυρας. Έπειτα τον βάζουμε πάνω στη βάση και μετά βιδώνουμε όλη τη βάση στην κιθάρα.

 

Αυτή τη διαδικασία ακουλούθησα, και την έγραψα αρκετά απλοποιημένα. Σε πολλά βήματα θέλει προσοχή. Μου ήταν δύσκολο να ξεκολλησω το νίκελ καπάκι, καθώς δεν έχω πολύ δυνατό κολλητήρι. Έπειτα δεν επαναφέρθηκε ακριβώς στη θέση του το καπάκι μετά την κόλληση, με αποτέλεσμα να είναι λίγο χαμηλότερα οι βιδούλες (θα ξανακάνω την εγχείρηση να το φτιάξω). Κάποιος άλλος μαγνήτης, ενδεχομένως, να έχει τα ίδια ή και περισσότερα θέματα. Γι' αυτό και ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΤΕΧΝΙΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι σε μαγνήτες που δεν έχουν καπάκι είναι πάρα πολύ απλή αυτή η μετατροπή.

 

Screenshot_20210405-152546_Gallery.jpg.d830aa7bab3fbb067ace77831d68c3da.jpg

 

Screenshot_20210405-152543_Gallery.jpg.4716d74e7e21a47209822f147860964d.jpg

 

Screenshot_20210405-152540_Gallery.jpg.aff41783733085ca05772396ae6ddbc0.jpg

 

Screenshot_20210405-152536_Gallery.jpg.b812e3d7709e268fb36a7ac22ae9fdbf.jpg

 

Screenshot_20210405-152531_Gallery.jpg.d89acde5f66ef1acf8a2814fda3be379.jpg

 

 

 

 

Και μια μικρή παρουσίαση στον ήχο από τον κύριο Koch....

 

 

  • Like 9

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος αλλα θα μπορουσες να επιτυχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα απλα αντιστρεφοντας τα καλωδια του μαγνητη.  (ή αν ηταν 4 conductor με ενα push pull)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το καμω στην επομενη κιθαρα που θα πιασω, για να γλιτωνω ολα τα αποπανω....

 

Ελπιζω να ειναι ακριβως το ιδιο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ωραιος αλλα θα μπορουσες να επιτυχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα απλα αντιστρεφοντας τα καλωδια του μαγνητη.  (ή αν ηταν 4 conductor με ενα push pull)

 

 

και εγώ αυτό θα έλεγα

γιατί τόσος κόπος?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και εγώ αυτό θα έλεγα

γιατί τόσος κόπος?

 

 

Φανταζεσαι παρουσιαση με 1 βημα (αλλαγη καλωδιων)?

 

Ασε που η αντιστροφη του μαγνητη σιγουρα θα διδει αλλο mojo στην κιθαρα....

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα ένα ποτ προχτές να αλλάξω στην σκουαιερ.

Αν γίνει στους επόμενους 6 μήνες θα είμαι ευχαριστημένος.

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου