Προς το περιεχόμενο

Βάσεις studio monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Απ τα λίγα που ξέρω τα monitor δεν πρέπει να ακουμπάνε στο γραφείο. Αποφάσισα να πάρω αυτές τις βάσεις λόγο πολύ μικρού χώρου. https://www.thomann.de/gr/millenium_desktop_monitor_mount_dm1.htm

Θα κάνουν δουλειά ή υπάρχει πρόβλημα που θα είναι βιδωμένες στο το γραφείο?

Μήπως θα έχω καλ΄τερο αποτέλεσμα με αυτές που δεν θ ακουμπάνε καθόλου στο γραφείο?

https://www.thomann.de/gr/millenium_bs500_set.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με τις βάσεις δαπέδου, αλλά πιστεύω οτι οι διαφορά θα είναι περισσότερο ψυχοακουστική παρά αισθητή. Αν τίθεται θέμα χρημάτων πάρε τις desktop, σιγουρέψου όμως και για το βάρος που σηκώνουν, να μην είναι οριακά στο βάρος των monitors..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι θέμα χρημάτων. Αλλωστε 5€ διαφορά έχουν. Λόγο περιορισμένου χώρου όμως οι desktop θα με βολέψουν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν εχεις ένα γραφείο σε περιορισμένο χώρο, συστήνω αυτά.

https://www.thomann.de/gr/auralex_acoustics_mopad.htm

 

Τα χρησιμοποιώ με απόλυτη επιτυχία χρόνια τώρα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι για να μην έχεις χώρο, έχεις και μικρό γραφείο. Ιδανικά σε ένα studio, το γραφείο (και τα ηχεία) δεν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο για να μην ακούς άμεσα τις αντανακλάσεις. Γι αυτό και είναι καλό να τραβιέται το γραφείο μισό με ένα μέτρο μπροστά. Αυτό βέβαια είναι αρκετά περιοριστικό για ένα τυπικό σπίτι.

 Τα ηχεία πρέπει να σχηματίζουν ισοσκελές τρίγωνο με εσένα να είσαι η 3η γωνία. Συνήθως, για να το πετύχουμε αυτό  χωρίς βάσεις, είτε χρειάζεται μεγάλο, βαθύ γραφείο, είτε τρόπο να μπουν τα ηχεία πίσω από το γραφείο. Επίσης τα ηχεία πρέπει να είναι στο ύψος του κεφαλιού μας.

 

Το καλύτερο είναι λοιπόν να πάρεις επιδαπέδιες βάσεις και να τις βάλεις πίσω από το γραφείο. Από την άλλη είναι αρκετά πιο ακριβές. Επίσης να κοιτάξεις να μπορούν να υποστηρίξουν τα ηχεία σου και σε μέγεθος και σε βάρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
54 minutes ago, Alex Raptakis said:

Φαντάζομαι για να μην έχεις χώρο, έχεις και μικρό γραφείο. Ιδανικά σε ένα studio, το γραφείο (και τα ηχεία) δεν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο για να μην ακούς άμεσα τις αντανακλάσεις. Γι αυτό και είναι καλό να τραβιέται το γραφείο μισό με ένα μέτρο μπροστά. Αυτό βέβαια είναι αρκετά περιοριστικό για ένα τυπικό σπίτι.

Αυτό δεν είναι κανόνας. Ισχύει για μεγάλα ηχεία και αυτά με bass reflex στην πλάτη.

Αντιθέτως αν έχεις ένα μικρό ηχείο, με εως 7" woofer π.χ. βοηθάει κιόλας.

Πολλά καλά studio monitors έχουν ρυθμίσεις Tilt και Roll-off χαμηλών ανάλογα με την τοποθέτηση τους σε απόσταση απο τον τοίχο.

 

 

Genelec 1030

 

Οι εξωτερικές βάσεις σε ένα μικρό γραφείο δημιουργούν περίεργες συνθήκες τοποθέτησης και ιδανικά θα πρέπει να απομακρύνεσαι για ν' ακούσεις σωστά.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχεία έχω τα M-Audio BX5 D2  https://www.skroutz.gr/s/396649/M-Audio-BX5-D2-Ζεύγος.html  και θα μπουν σε ισόπλευρο τρίγωνο 80cm (μ εμένα στην μία γωνία) και απόσταση απ τον τοίχο 40cm. Τώρα για ηχοπαγίδες κλπ ηχοαπορροφητικά δεν πρόκειται να μπει τίποτα γιατί το pc είναι στα σύνορα σαλονιού κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Φαντάζομαι για να μην έχεις χώρο, έχεις και μικρό γραφείο. Ιδανικά σε ένα studio, το γραφείο (και τα ηχεία) δεν πρέπει να είναι κοντά σε τοίχο για να μην ακούς άμεσα τις αντανακλάσεις. Γι αυτό και είναι καλό να τραβιέται το γραφείο μισό με ένα μέτρο μπροστά. Αυτό βέβαια είναι αρκετά περιοριστικό για ένα τυπικό σπίτι.

 Τα ηχεία πρέπει να σχηματίζουν ισοσκελές τρίγωνο με εσένα να είσαι η 3η γωνία. Συνήθως, για να το πετύχουμε αυτό  χωρίς βάσεις, είτε χρειάζεται μεγάλο, βαθύ γραφείο, είτε τρόπο να μπουν τα ηχεία πίσω από το γραφείο. Επίσης τα ηχεία πρέπει να είναι στο ύψος του κεφαλιού μας.

 

Το καλύτερο είναι λοιπόν να πάρεις επιδαπέδιες βάσεις και να τις βάλεις πίσω από το γραφείο. Από την άλλη είναι αρκετά πιο ακριβές. Επίσης να κοιτάξεις να μπορούν να υποστηρίξουν τα ηχεία σου και σε μέγεθος και σε βάρος.

 

Γενικά οι παραπάνω κανόνες είναι σωστοί αλλά για να έχεις σωστή εικόνα του όλου θέματος πρέπει να διαβάσεις με πολύ μεγάλη προσοχή το βιβλιαράκι που σου δίνουν μαζί με τα ηχεία σου.

 

Π.χ. τα δικά μου ηχεία λόγω κατασκευής μπορούν χωρίς πρόβλημα να τοποθετηθούν σχετικά κοντά σε τοίχο.

Επίσης, στο βιβλιαράκι μπορεί να σου λέει αν μπορείς να τα τοποθετήσεις οριζόντια, πάνω σε ποιο υλικό θα ήταν καλό να ακουμπάνε, αν χρειάζονται βάση, πώς θα βελτιώσεις τις ρυθμίσεις του ήχου (αν υπάρχουν) και πολλά άλλα τέτοια τα οποία μπορεί να μη συνάδουν 100% με τους γενικούς κανόνες..

 

Δυστυχώς ότι και να κάνεις, ο ήχος που θα έχεις μόνο flat δεν πρόκειται να είναι..

Προσπαθείς όμως να το κάνεις να ακούγεται όσο καλύτερα μπορείς για να έχεις όσο μπορείς πιο σωστή εικόνα..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι μου λες κι επίσης καταλαβαίνω πως δεν είναι ο χώρος μου καλός γι αυτή τη δουλειά. Αλλά αυτό έχω με αυτό θα πορευθώ. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πάρω λοιπόν τις desktop μιας και με βολεύει περισσότερο. Και μία ερώτηση, άσχετο με το θέμα. Το Mix στην κάρτα ήχου με το direct monitor ποια είναι η διαφορά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου