Προς το περιεχόμενο

Βάσεις studio monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, takisffff είπε

Καταλαβαίνω τι μου λες κι επίσης καταλαβαίνω πως δεν είναι ο χώρος μου καλός γι αυτή τη δουλειά. Αλλά αυτό έχω με αυτό θα πορευθώ. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα πάρω λοιπόν τις desktop μιας και με βολεύει περισσότερο. Και μία ερώτηση, άσχετο με το θέμα. Το Mix στην κάρτα ήχου με το direct monitor ποια είναι η διαφορά?

 

Απ΄όσο γνωρίζω από τις κάρτες που έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα:

 

- Direct Monitor είναι η γραμμή που βγάζει κατευθείαν το σήμα εισόδου (από το IN) χωρίς καμία επεξεργασία, ούτε καν ενίσχυση του σήματος.

- Mix είναι η έξοδος στην οποία έχει γίνει "ανακάτεμα" του σήματος εισόδου μαζί με διάφορα άλλα σήματα ανάλογα με τις διάφορες δυνατότητες εισόδων και επεξεργασίας της κάρτας.

 

Άρα, το Direct Monitor σου δείχνει - σε κάθε περίπτωση - τί ακριβώς έχει μπει στο IN.

Το MIX είναι η "κανονική" έξοδος αφού έχουν γίνει οι πιθανές μίξεις και επεξεργασίες από την κάρτα..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα περισσότερο. Θέλω να βάζω την πεταλιέρα με την κιθάρα στην κάρτα ήχου και να μπορώ ταυτόχρονα να ακούω και ήχο απ το pc. Είτε ο ήχος προέρχεται απ τον daw (όταν ηχογραφώ) είτε απ το youtube (backin track) να παίζω επάνω του. Αυτό θα το πετύχω με mix ή με direct monitor? Ρωτάω γιατί απ αυτό εξαρτάται ποια κάρτα ήχου θ αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Direct Monitor σου δίνει πάντα το καθαρό σήμα πριν περάσει καν στον υπολογιστή. Είναι χρήσιμο για να ακούσεις αυτό που ακριβώς δέχεται η κάρτα ήχου σου από κάποιο όργανο ή μικρόφωνο. Κάθε κάρτα το έχει κάπως διαφορετικά. Άλλες το χουν με switch ή κουμπί, που απλά το ενεργοποιεί χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο. Άλλες το έχουν με knob που μπλέκουν το αγνό σήμα με το output του υπολογιστή. Αυτό μάλλον είναι το Mix που λες. Θα βοηθούσε να μας πεις σε ποια κάρτα το είδες.
image.png.25befbbf42f27cbbf39c7befa4ca0224.pngimage.png.dcbbc6b1f732737cdf36acad181f81f3.pngimage.png.ad44abca9dc85cd003a41d676e48706b.pngimage.png.b90ec9244010a0c45ae1655b593a7946.pngimage.png.0041971e49ae4c756c95c211424836ac.png

"Κανονικά" το έχουμε πάντα off και παίζουμε μέσα από κάποιο πρόγραμμα, είτε παίζεις με το youtube να παίζει, είτε έχεις βάλει κάποιο backing track στο DAW σου. Το Direct Monitor το χρησιμοποιείς συνήθω για να ελέγξεις το σήμα σου, όχι για να παίξεις. Μια ειδική περίπτωση είναι να θες να παίξεις κιθάρα χωρίς καμία ενίσχυση με το ανγό σήμα της κιθάρας (σαν DI), χωρίς να ανοίξεις κάποιο πρόγραμμα, DAW ή amp simulator. Θα είναι αρκετά ξερό βέβαια. Μια άλλη περίπτωση είναι να περάσεις σήμα από ενισχυτή, amp modeler, πεταλιέρα, κτλ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takisffff είπε

Το Mix στην κάρτα ήχου με το direct monitor ποια είναι η διαφορά?

Direct monitor ακους οτι μπαινει απο την καρτα στο PC

Mix ακους οτι βγαινει απο το PC στα ηχεια/ακουστικα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

"Κανονικά" το έχουμε πάντα off και παίζουμε μέσα από κάποιο πρόγραμμα, είτε παίζεις με το youtube να παίζει, είτε έχεις βάλει κάποιο backing track στο DAW σου.  

                         

Μια άλλη περίπτωση είναι να περάσεις σήμα από ενισχυτή, amp modeler, πεταλιέρα, κτλ.
 

Πέρα απ ηχογράφηση Θέλω να κάνω και τα εξήε.

α) Κιθάρα-πεταλιέρα-κάρτα ήχου απλά για μελέτη, χωρίς κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig στο Pc. Στην ουσία να κάνει το ρόλο του ενισχυτή.

β) Να παίζει backing track το youtube κι εγώ απλά να παίζω πάνω του με τους ήχους της πεταλιέρας χωρίς κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig. 

γ) Να παίζει backing track το youtube κι εγώ απλά να παίζω πάνω του με κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig. 

 

Η μία κάρτα είναι αυτή https://www.thomann.de/gr/behringer_u_phoria_umc202hd.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=clickfire&utm_campaign=feed_id-355 

και η άλλη είναι https://www.thomann.de/gr/behringer_u_phoria_umc204hd.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=clickfire&utm_campaign=feed_id-355

 

Επεξεργασμένο από takisffff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takisffff είπε

Πέρα απ ηχογράφηση Θέλω να κάνω και τα εξήε.

α) Κιθάρα-πεταλιέρα-κάρτα ήχου απλά για μελέτη, χωρίς κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig στο Pc. Στην ουσία να κάνει το ρόλο του ενισχυτή.

β) Να παίζει backing track το youtube κι εγώ απλά να παίζω πάνω του με τους ήχους της πεταλιέρας χωρίς κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig. 

γ) Να παίζει backing track το youtube κι εγώ απλά να παίζω πάνω του με κάποιο πρόγραμμα τύπου guitar rig.


Ιδανικά μιλώντας, για να έχεις πάντα τον καλύτερο έλεγχο, βάζεις backing track στό πρόγραμμα DAW και όλα περνάνε από κει. Τώρα για να βάλεις πετάλια πάνω στην πεταλιέρα και να τα ακούς μέσω monitoring, γίνεται ναι. Για να παίξεις όμως με Guitar Rig θα πρέπει να κλείσεις τελείως το Monitoring και να βγάλεις τα πετάλια (εκτός αν θες να έχεις πετάλια πριν την ενίσχυση). Αν έχεις και Guitar Rig και Monitoring, θα ακούς 2 διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα και δε το θες.

Το Direct Monitor στις κάρτες είναι αυτά εδώ. Στην 204HD σημαίνει ότι όταν το χεις φουλ στο IN ακούς μόνο το όργανο,
ενώ όσο γυρνάς το Knob δεξιά στο PB(Playback) τόσο περισσότερο θα ακούς πχ το YouTube. Για να ακούς και τα δύο θα πρεπει να το χεις στη μέση, αν και χωρις ενίσχυση, το σήμα θα είναι πολύ αδύναμο.
image.png.8089ff6959db5d4271ea0bb1982b4d25.pngimage.png.d18c85de94197f912f79bfe0b943fa07.png
  204HD    202HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το mix το κατάλαβα. Το direct δεν εχω καταλάβει ακόμη. Οταν θα το πατάω θα ακούω τον ήχο απ τα ηχεία. Ηχο απ τον υπολογιστή θα ακούω ταυτόχρονα ή τον απομονώνει? Και αν ακούω πως θα ρυθμίζω τις εντάσεις των ηχείων και του pc?

Sorry αν σας πρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Direct Monitor μόλις το πατήσεις ενεργοποιεί το monitoring χωρίς να κλείνει κάποια άλλη λειτουργεία. Απλά ακούς και τα input μαζί με όλα τα υπόλοιπα. Είναι δηλαδή σαν να έχεις το αντίστοιχο Mix knob στη μέση. Δεν απομονώνει κάτι. Ακούς ουσιαστικά τα πάντα.

Για να ελέγξεις τη συνολιγκή ένταση, έχεις πάντα ένα κεντρικό knob, όπου ελέγχει τα πάντα (και input/monitoring, και output, ότι βγαίνει από το pc δλδ). Η άλλη ένταση είναι το input, που είναι το πόσο σήμα περνάει από το όργανο στην κάρτα. Αυτό είναι καλό να μη το πειράζεις εφόσον το έχεις ρυθμίσει.

Για να πετύχεις την ισορροπία που θες, λογικά θα πρέπει να παίζεις με την κεντρική ένταση για να ακούς το όργανο από το Direct Monitoring, και τα υπόλοιπα τα χαμηλώνεις (γιατί θα είναι δυνατά) μέσα από το λειτουργικό σύστημά σου - πχ τη συνολιγκή ένταση των Windows ή το YouTube.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα. Οπότε μιας και η 202 έχει όσα ακριβώς χρειάζομαι από Inputs και outputs μια χαρά θα κάνω και μ αυτή την δουλειά μου. Εντάξει το mix φαίνεται ποιο ευέλικτο γιατί κάνεις την δουλειά μ ένα δάχτυλο αλλά δεν είναι και κάτι το φοβερό. Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Αλεξ και όλους όσους μπήκαν στον κόπο να βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου