Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος κιθάρας: Τι φταίει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ότι μάλλον έχω αρκετό θόρυβο όταν συνδέω την κιθάρα στην κάρτα ήχου, και ακόμη περισσότερο όταν βάζω κάποιο amp simulator.

Έχω δει ότι στο ίδιο amp simulator που χρησιμοποιώ, κάποιοι δε χρησιμοποιούν καν κάποιο gate, ενώ εγώ για να αφαιρέσω τον θόρυβο έστω όταν δεν παίζω πρέπει να βάλω το gate τουλάχιστον στο -50, ή ακόμα και στο -20db..., δηλαδή ο θόρυβος φαίνεται να είναι αρκετά έντονος.

Φταίει η κάρτα ήχου, το καλώδιο TS που είναι φθηνό, η κιθάρα (μαγνήτες/ηλεκτρικά), ή μήπως είναι φυσιολογικό?
Το τελευταίο graph πάντως δε μου φαίνεται φυσιολογικό...

Σήμα DI:

noise - 0001 - Audio - DI.mp3

Σήμα Amp Sim1, setting 1:
noise - 0002 - Audio - Nolly1.mp3

Σήμα Amp Sim1, setting 2:
noise - 0003 - Audio - Nolly2.mp3

Σήμα Amp Sim2:
noise - 0004 - Audio - Amplitube.mp3

Screenshots με EQ για να δείτε το σήμα.
Σήμα χωρίς καν το καλώδιο TS συνδεδεμένο:
1-no-cable.jpg.18feea650c3fd26abbdd99869b943055.jpg

Σήμα με καλώδιο καρφωμένο στην κάρτα ήχου αλλά όχι στην κιθάρα:
2-no-guitar.jpg.e6d165f0ebac38d6a6ebc7ab3bd885ef.jpg

Σήμα όταν μπαίνει και η κιθάρα (DI), χωρίς κανένα VST ή amp sim:
3-di-guitar.jpg.bac0ea622f60db5ff7fc4c5aaea114b6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Παρατήρησα ότι μάλλον έχω αρκετό θόρυβο όταν συνδέω την κιθάρα στην κάρτα ήχου

Χαμήλωσε το gain τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Χαμήλωσε το gain τελείως

Αν εννοείς το gain στην κάρτα ήχου, τότε δε νομίζω να γίνεται περισσότερο, είναι περίπου στα 2/10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

ή μήπως είναι φυσιολογικό?

 

Αυτο, ειδικα αν η κιθαρα σου εχει μονους μαγνητες....και το σπιτι σου την τυπικη  γειωση του 90% των ελληνικων σπιτιων.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αυτο, ειδικα αν η κιθαρα σου εχει μονους μαγνητες....και το σπιτι σου την τυπικη  γειωση του 90% των ελληνικων σπιτιων.


Παραδόξως είναι humbuckers. Αν τους γυρίσω σε split position ο θόρυβος είναι διπλάσιος. Τα samples που παραχώρησα ήταν στo bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις δεύτερη με humbuckers να δοκίμαζες, θα βοηθούσε να προσδιορίστει αν είναι θεμα κιθάρας ή κάτι άλλο.

 

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Έχει η κάρτα σου κάποιον διακόπτη "ground"?


Απ' όσο ξέρω όχι...

 

 

18 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Αν έχεις δεύτερη με humbuckers να δοκίμαζες, θα βοηθούσε να προσδιορίστει αν είναι θεμα κιθάρας ή κάτι άλλο.


Δυστυχώς μόνο μία για την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Παραδόξως είναι humbuckers. Αν τους γυρίσω σε split position ο θόρυβος είναι διπλάσιος. Τα samples που παραχώρησα ήταν στo bridge.

φυσιολογικό.

 

Τυπική περίπτωση ΕΜΙ. Όσο πιό πολλά gain stages είναι φυσιολογικό.

 

Όλα παίζουν ρόλο, από τις οθόνες, τα ποντίκια, την θωράκιση των usb καλωδίων, των διαφόρων καλωδίων της αλυσσίδας σου, την τοποθέτηση προσανατολισμό της κάρτας με τις οθόνες, τις πολικότητες των πριζών, οι πολλαπλές γειώσεις, η γειωση του σπιτιού, η γραμμή του σπιτιού, η ποιότητα του ρεύματος, η τάση στην περιοχή σου, το a/c ή τα φωτοβολταϊκά του γείτονα, η παράλληλη πορεία καλωδίων σημάτων με καλώδια ρεύματος, η επάρκεια ρεύματος του usb, η ποιότητα των hub αν έχεις κλπ κλπ. Πιάσε ένα ένα και προσπάθησε.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

Όλα παίζουν ρόλο, από τις οθόνες, τα ποντίκια, την θωράκιση των usb καλωδίων, των διαφόρων καλωδίων της αλυσσίδας σου, την τοποθέτηση προσανατολισμό της κάρτας με τις οθόνες, τις πολικότητες των πριζών, οι πολλαπλές γειώσεις, η γειωση του σπιτιού, η γραμμή του σπιτιού, η ποιότητα του ρεύματος, η τάση στην περιοχή σου, το a/c ή τα φωτοβολταϊκά του γείτονα, η παράλληλη πορεία καλωδίων σημάτων με καλώδια ρεύματος, η επάρκεια ρεύματος του usb, η ποιότητα των hub αν έχεις .....

 

 

.... ο φούρνος μικροκυμάτων ....

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου