Προς το περιεχόμενο

επιλογή audio interface - "Just FAQ It!" 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Δεύτερο επεισόδιο της σειράς "Just FAQ It!" και ήρθε η σειρά να απαντήσω σε μία σειρά από ερωτήσεις που μου στείλατε με κεντρικό θέμα τις επιλογές gear....guess what..οι περισσότερες ερωτήσεις ήταν σχετικά με την επιλογή audio interface, οπότε όλο το επεισόδιο είναι αφιερωμένο σε αυτο!... περιμένω τις επόμενες ερωτήσεις σας τόσο εδώ όσο και στην αντίστοιχη φόρμα που έχω φτιάξει στην σελίδα μου στην ενότητα "contact" : https://www.mixingnik.com Όσες ερωτήσεις εχω λάβει (και θα λάβω) που δεν ταίριαζαν με το θέμα θα τις συμπεριλάβω σε επόμενο βίντεο. Ελπίζω να σας αρέσει και να το βρείτε χρήσιμο...μη διστάσετε να στείλετε τις προτάσεις και ερωτήσεις σας για τα επόμενα επεισόδια και φυσικά μη ξεχάσετε να κάνετε subscribe για να ενημερώνεστε για κάθε νέο μου βίντεο. 

  • Like 7

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Νικόδημε.

Μια παρατήρηση μόνο.

Δεν προσδιόρισες επαρκώς την κατηγορία τιμής audio interface στην οποία αναφέρεται το βίντεο.

Αυτό το "χαμηλή με μεσαία κατηγορία" και αόριστο είναι, και δεν προσφέρεται για συγκρίσεις, με την έννοια ότι μπορεί κάποιος να συγκρίνει ένα interface των 150 ευρώ, με ένα των 800 ευρώ.

 

Πολύ καλό βίντεο πάντως!

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ευχαριστούμε Νικόδημε.

Μια παρατήρηση μόνο.

Δεν προσδιόρισες επαρκώς την κατηγορία τιμής audio interface στην οποία αναφέρεται το βίντεο.

Αυτό το "χαμηλή με μεσαία κατηγορία" και αόριστο είναι, και δεν προσφέρεται για συγκρίσεις, με την έννοια ότι μπορεί κάποιος να συγκρίνει ένα interface των 150 ευρώ, με ένα των 800 ευρώ.

 

Πολύ καλό βίντεο πάντως!

 

ευχαριστω!
σωστή η παρατήρηση...αλλ στην ουσία νομίζω πως είναι αρκετά ευδιακριτες οι κατηγορίες...
Από τη μία πλευρά έχουμε όλα brands που βγάζουν μοντελα μέσα σε αυτή την κατηγορία και η τιμή μεταβάλεται ανάλογα με τον αριθμό των I/O και από την άλλη brands που βγάζουν μοντέλα με μία ή δύο εισόδους στην άνω άκρη και πάνω αυτής της κατηγορίας πχ UA, Antelope, RME

οπότε νομίζω πως είναι (σχετικά) ευδιάκριτες οι κατηγορίες που θέτω (συν το γεγονός ότι δεν θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένα brands).

όπως και να έχει είναι πολύ ευστοχη η παρατήρηση και θα φροντίσω να  την υιοθετήσω στα επόμενα βίντεο...
ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikodemos είπε

 


σωστή η παρατήρηση...αλλ στην ουσία νομίζω πως είναι αρκετά ευδιακριτες οι κατηγορίες...
Από τη μία πλευρά έχουμε όλα brands που βγάζουν μοντελα μέσα σε αυτή την κατηγορία και η τιμή μεταβάλεται ανάλογα με τον αριθμό των I/O και από την άλλη brands που βγάζουν μοντέλα με μία ή δύο εισόδους στην άνω άκρη και πάνω αυτής της κατηγορίας πχ UA, Antelope, RME

οπότε νομίζω πως είναι (σχετικά) ευδιάκριτες οι κατηγορίες που θέτω (συν το γεγονός ότι δεν θέλω να αναφερθώ σε συγκεκριμένα brands).

 

 

Σωστά.

Απλά αν κάποιος είναι νεοεισερχόμενος ίσως να του είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσει.

Δίκιο έχεις πάντως, έτσι είναι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'ότι βλέπω, στο άμεσο μέλλον, οι κάρτες ήχου θα είναι είδος προς εξαφάνιση, όπως οι κάρτες MIDI.

Το λέω διότι, κάποια είδη όπως για παράδειγμα πληκτροφόρα αλλά και πεταλιέρες, ενώ αρχικά άρχισαν να υποστηρίζουν MIDI μέσω USB, τα τελευταία χρόνια υποστηρίζουν και AUDIO μέσω USB. Πρόβλεψη κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
21 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Απ'ότι βλέπω, στο άμεσο μέλλον, οι κάρτες ήχου θα είναι είδος προς εξαφάνιση, όπως οι κάρτες MIDI.

Το λέω διότι, κάποια είδη όπως για παράδειγμα πληκτροφόρα αλλά και πεταλιέρες, ενώ αρχικά άρχισαν να υποστηρίζουν MIDI μέσω USB, τα τελευταία χρόνια υποστηρίζουν και AUDIO μέσω USB. Πρόβλεψη κάνω.

....ναι συμφωνω....άλλωστε από την στιγμή που το USB έχει καταστεί μια απόλυτα universal διασυνδεση, το πιο εύκολο και φθηνό κομμάτι είναι το να μπει ένα ad/da σε οποιαδήποτε συσκευή....για αυτό νομίζω πως όντως σιγά σιγά θα βλέπουμε μία όλο και μεγαλύτερη γκάμα από audio interfaces είτε με την μορφή ενός synth, η ενός controller ή και πιο ολοκληρωμένες σε ότι αφορά το recording λύσεις όπως η apollo δλδ DSP prior to recording κλπ

...αλλα σίγουρα σε επίπεδο home - project studio έχουμε να δούμε (και ήδη βλέπουμε) ενδιαφέροντα πράγματα , σίγουρα διαφορετικά από την κλασσική μορφή audio interface που εχουμε συνηθίσει ως τωρα

  • Like 1

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου