Προς το περιεχόμενο

Wav 24 bit σε wav 16 bit


Η απάντηση από τον Alex Raptakis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

ίσως να μην έχει και πολύ νόημα η ερώτηση ως προς τον τρόπο που θα επιλέξω να το κάνω αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω κομμάτια από mastering σε wav 24 bit και θέλω να τα ανεβάσω στο διαδίκυο. Η πλατφόρμα δέχεται wav 16 bit. Είναι προτιμότερο να τα ρίξω στο cubase σε ένα άδειο προτζεκτ και να τα κάνω export σε 16 bit ή να το κάνω με κάποιο converter software, το AIMP πχ

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Έχεις Cubase και θα χρησιμοποιήσεις converter?... Εννοείται θα το κάνεις χειροκίνητα μέσω ενός DAW, όποιου και αν είναι αυτό. Απλά θα το κάνεις export σε Wav 16bit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, largo είπε

Καλησπέρα σας, 

 

ίσως να μην έχει και πολύ νόημα η ερώτηση ως προς τον τρόπο που θα επιλέξω να το κάνω αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω κομμάτια από mastering σε wav 24 bit και θέλω να τα ανεβάσω στο διαδίκυο. Η πλατφόρμα δέχεται wav 16 bit. Είναι προτιμότερο να τα ρίξω στο cubase σε ένα άδειο προτζεκτ και να τα κάνω export σε 16 bit ή να το κάνω με κάποιο converter software, το AIMP πχ

 

Ευχαριστώ 

 

Είναι η κλασική περίπτωση που θα κάνεις και dithering (υπάρχει στις ρυθμίσεις του Cubase).

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχεις Cubase και θα χρησιμοποιήσεις converter?... Εννοείται θα το κάνεις χειροκίνητα μέσω ενός DAW, όποιου και αν είναι αυτό. Απλά θα το κάνεις export σε Wav 16bit.

Ευχαριστώ...ναι αυτό θεώρησα και γω εξ αρχής πιο σωστό...

23 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Είναι η κλασική περίπτωση που θα κάνεις και dithering (υπάρχει στις ρυθμίσεις του Cubase).

Ευχαριστώ...εννοείς να φορτώσω στο master bus εκείνο το Plug in το UV-22HR που κάνει το dithering, να επιλέξω από κει τα 16bit, και μετά στο παράθυρο του export το bit depth και αυτο στο 16, σωστά ;   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου