Προς το περιεχόμενο

Παρατήρηση για διατάραξη ησυχίας


b.o.b
Η απάντηση από τον roberto30,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση

Αυτές οι υποθέσεις έχουν ποινικές και αστικές προεκτάσεις.

Α) Ως προς τις ποινικές προεκτάσεις,  εφαρμόζεται η αστυνομική διάταξη 3/1995 η οποία στο άρθρο 1 αναφέρει τα εξής:

1. Οι ώρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας καθορίζονται ως εξής:

α. Κατά τη θερινή περίοδο από 15.00' έως 17.30' και από 23.00' έως 07.00'.

β. Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15.30' έως 17.30' και από 22.00' έως 07.30'.

2. Ως θερινή περίοδος, για την εφαρμογή της παρούσας, λογίζεται το χρονικό διάστημα από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου και ως χειμερινή το χρονικό διάστημα από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

3. Κατά τις ώρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας απαγορεύονται:

….

β. Η λειτουργία κάθε μουσικού οργάνου ή συσκευής ραδιοφώνου, μαγνητοφώνου ή τηλεόρασης σε υψηλή ένταση, οι φωνασκίες, οι θορυβώδεις χοροί και κάθε άλλη θορυβώδης εκδήλωση σε κατοικίες ή άλλους ιδιωτικούς χώρους.

…….

-Με το άρθρο 10 του νόμου 4637/2019, το αδίκημα της «Διατάραξης κοινής ησυχίας» έγινε πλημμέλημα (πριν ήταν πταίσμα) και οι παραβάσεις τιμωρούνται με φυλάκιση έως πέντε μηνών ή χρηματική ποινή έως εκατόν πενήντα ημερήσιες μονάδες.

 

Β) Ως προς τις αστικές προεκτάσεις,  εφαρμόζεται το άρθρο  1003 του Αστικού Κώδικα που προβλέπει τα εξής:

1003 ΑΚ – Περιορισμοί Κυριότητας  - Εκπομπές

«Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.»

Αυτό σημαίνει ότι ο κύριος του γειτονικού ακινήτου μπορεί να ασκήσει αγωγή & ασφαλιστικά μέτρα κατά του γείτονα που προκαλεί τον θόρυβο.

Προσοχή γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει ο περιορισμός των ωρών μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας . Η προσβολή που παραβλάπτει σημαντικά την χρήση του ακινήτου μπορεί να τελείται οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Αυτονόητο είναι ότι είναι θέμα απόδειξης ενώπιον των δικαστηρίων το αν από τον συγκεκριμένο θόρυβο που εκπέμπεται,  πράγματι παραβλάπτεται σημαντικά η χρήση του γειτονικού ακινήτου του ή αν ο θόρυβος αυτός είναι ο συνηθισμένος για τα ακίνητα της περιοχής.

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη φάση αλλά το mindset σου ωραίο!

 

Είχα κάποτε και εγώ ένα ηλεκτρονικό drumset και έκανα τα εξής:

 

1.Βάση πάνω σε χοντρό καουτσούκ ειδικό για μόνωση κλιματιστικών. Περίπου δύο εκατοστά πάχος.

 

2. Χρήση καλαμιών (power sticks??)

 

Αυτά τα δύο έκαναν τη συγκάτοικο να μπορεί να διαβάσει χωρίς πρόβλημα. Οι γείτονες δεν παραπονέθηκαν ποτέ , αλλά ήταν και βαρήκοη η κυρία Λέα οπότε μάλλον θα έβγαζε το ακουστικό της, αν την ενοχλούσε κάτι.

 

Ο DimSonic, με τέτοια βιονική ακοή που έχει, είναι τέρμα κιμπάρης και μπράβο του!

 

Βρεθείτε μιλήστε με τον απόπάνω και κάντε τεστ. Έτσι θα δείξεις καλή θέληση, πιστεύω θα το εκτιμήσει. Αν έχει αυτός το γούφερ μπορείς να του το επισημάνεις.

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που παρέθεσε ο @roberto30 δύο σχόλια πιο πάνω, βρήκα και εγώ όταν έψαξα τι παίζει στο νομικό πλαίσιο. 

Για να μην καταλήξουμε σε αυτό το άσχημο σενάριο με τον γείτονα, θα πρέπει εγώ να βρω μια λύση όπως ειδική πλατφόρμα που να πατάει σε αντικραδασμικά υλικά.

Δεν βλέπω άλλη λύση στο θέμα αυτό.

Θα βοηθούσε αν κάποιος από εσάς ξέρει που μπορώ να βρω δικηγόρο που να ειδικεύεται στα περί διατάραξης ησυχίας για να πάρω και μια επαγγελματική απάντηση και όχι μόνο από το google αν και κάτι μου λέει τα ίδια θα ακούσω και από εκεί. 
Και πάλι όμως το νομικό κομμάτι είναι η τελευταία διαδικασία. 

Όποιος άλλος έχει δοκιμασμένη πλατφόρμα για ντράμς ας στείλει για να μαζέψω ιδέες και να κρίνω με ποια κατασκευή θα κινηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Νίκο παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ . Έκανα την πλατφόρμα που είδες και στο ποστ με σαμπρέλες αλλά υπάρχει "αδυναμία" επικοινωνίας με τον συγκεκριμένο ένοικο οπότε τα αποτελέσματα μπορώ να τα κρίνω μόνο από μια εφαρμογή "σεισμογράφου" στο κινητό , από την σύζυγό σε άλλο δωμάτιο και από το γεγονός ότι δεν εμφανίστηκε ξανά ο γείτονάς στην πόρτα μου ( μπορεί και απλά να τα παράτησε) Εσύ τώρα αφού έχεις επικοινωνία με αυτούς που έχουν το πρόβλημα (κυριολεκτικά και μεταφορικά) μπορείς να διαπιστώσεις αν ο θόρυβος που τους ενοχλεί είναι ο γδούπος από τα πετάλια (οπότε πας σε πλατφόρμα) ή αν περνάει όλος ο υπόλοιπος θόρυβος μέσω του καλοριφέρ στα υπόλοιπα διαμερίσματα (μετά την ψάχνεις αλλιώς). Οπότε μίλησε μαζί τους κανόνισε δοκιμή με κάποιον δικό σου να παίζει κάτω και εσύ πάνω να κάνεις αυτοψία.

 

 

Το σετ σου είναι με mesh ?

Επεξεργασμένο από Gr3gg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Για να θεωρηθεί κάποιος ήχος Διατάραξη Κοινής Ησυχίας, πρέπει να μετρηθεί με ντεσιμπελόμετρο σε απόσταση ενός μέτρου απο την πηγή και να ξεπεράσει τα 90db. Αν δεν το ξεπερνάς, δεν στέκει ούτε μήνυση, ούτε αυτόφωρο, ούτε πρόστιμο, ούτε τίποτα, να παν' να κόψουν το σβέρκο τους

Ξεχνάς ότι πέρα απ' το νομικό κομμάτι υπάρχει και το ηθικό.
Αυτοί που λες "να παν' να κόψουν το σβέρκο τους" μπορεί να είναι ένας κατάκοιτος ηλικιωμένος, ένα νεογέννητο, ένας τύπος που δουλεύει νύχτα και ένα κάρο ακόμα περιπτώσεις ανθρώπων και καταστάσεων. Θα τους σκάσεις 90dB στο κεφάλι έτσι, επειδή σε καλύπτει ο νόμος και γιόλο και στα @@ σου;

  • Like 2

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
4 ώρες πριν, Haris είπε

μπορεί να είναι ένας κατάκοιτος ηλικιωμένος, ένα νεογέννητο, ένας τύπος που δουλεύει νύχτα και ένα κάρο ακόμα περιπτώσεις ανθρώπων και καταστάσεων.

Όντως μπορεί. Κατα 10%. Η εμπειρία έχει αποδείξει οτι συνήθως αυτοί που καλούν τους μπάτσοι δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες που ανέφερες, είναι απλώς κομπλεξικοί και ακόμα συχνότερα λένε απίστευτα ψέμματα, οτι δηλ. ανήκουν σε μια τέτοια κατηγορία για να δικαιολογήσουν την παραξενιά τους. Η ηθικότητα πρέπει να είναι αμφίδρομη. Άσε που εγώ πάντα έπαιζα πρωί 10 με 12 max. Απο τις 10 φορές που μου παραπονέθηκαν, μόνο σε μία περίπτωση αναγνώρισα/επαλήθευσα το δίκιο τους (προετοιμασία μαθητή για πανελλαδικές). Όλοι οι άλλοι ήτανε απλώς απολίτιστοι φασίστες. Και σε αυτούς ναι, πολύ το χάρηκα που φάγανε τα 84 νόμιμα ντεσιμπέλ μου στη μάπα για 2 ώρες. Κι όχι λόγω yolo, λόγω ήθους. (edit) Μπορεί απλώς να υπήρξα τυχερός που δεν μου τύχανε οι δικαιολογημένες περιπτώσεις ανθρώπων. Αλλά απο την άλλη, αυτοί οι άνθρωποι δε θα μου έστελναν μπάτσους, απλώς θα μου το έλεγαν και θα τους σεβόμουν. Απλό. Και ηθικότατο. Γιαυτό και όταν μετακόμισα, έφτιαξα στούντιο με πετροβάμβακες, γυψοσανίδα και ρικοφόν σε κτήριο που εκατέρωθεν υπάρχουν εταιρικά γραφεία, άρα απο τις 4 και μετά είναι άδεια, μπροστά μεσολαβεί 30 μέτρα πάρκο ως την επόμενη πολυκατοικία και πίσω μεσολαβεί το σπίτι μου κι ένα πάρκινγκ. Αν ήμουν σταρχιδιστής δεν νομίζω οτι θα επέλεγα τόσο στρατηγικά την εγκατάστασή μου. Τί γίνεται όμως με όλους αυτούς τους κομπλεξικούς; Απλό: Τους αγνοώ, γιατι ξέρω οτι αν παίζαμε γυφτοκλαρίνα αντί για Pink Floyd, δε θα έλεγαν τίποτα, θα γουστάρανε κιόλας.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το νομικό, το "νομικό", το ηθικό, το ανθρώπινο και 50 αποχρώσεις τους ανάμεσα.

Αν ο άνθρωπος είναι κομπλεξικός και ανάποδος δεν υπάρχει σωτηρία.

Για το "νομικό" να σας πω ότι έχω νοικιάσει σπίτι που ο ενοικιαστής δεν πληρώνει από τα Χριστούγεννα και δεν μπορώ απλά να κάνω τίποτα. Διότι τα δικαστήρια δεν δουλεύουν. 

Θέλω να πω ότι με το νόμο να πας, είναι τέτοιος ο νόμος που ο άλλος μπορεί είτε να σου κάνει τη ζωή δύσκολη με τον νόμο ή να σου την κάνει δύσκολη με την παρανομία.

Και δυστυχώς ο "παράξενος" φαίνεται εδώ ο μουσικός και όχι ο "αγανακτισμένος" πολίτης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου