Προς το περιεχόμενο

Παρατήρηση για διατάραξη ησυχίας


b.o.b
Η απάντηση από τον roberto30,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Όλοι οι άλλοι ήτανε απλώς απολίτιστοι φασίστες

ΟΚ, θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αλλά με το 'φασίστες' σε έχασα.
Κάποιοι χαρακτηρισμοί, για κάποιους από εμάς, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και τους χρησιμοποιούμε με φειδώ.
 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
Μόλις τώρα, Haris είπε

ΟΚ, θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αλλά με το 'φασίστες' σε έχασα.
Κάποιοι χαρακτηρισμοί, για κάποιους από εμάς, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και τους χρησιμοποιούμε με φειδώ.
 

και κάποιοι άλλοι χαρακτηρισμοί όπως το γιόλο και το σταρχιδιστής χρησιμοποιούντα άπλετα και βιαστικά απ'ότι βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και χειρότερα πάντως...μέχρι τις 3 το πρωί διασκέδαζαν χθες τα πιθηκοειδη κοντεύει να τρελαθεί ο κόσμος εδώ στο Παγκράτι, εδώ και ένα μήνα έχουν χάσει τον ύπνο τους...

 

Πρώτο Θέμα: Κορωνοπάρτι με δεκάδες άτομα στην πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι (βίντεο).
https://www.protothema.gr/greece/article/1113397/koronoparti-me-dekades-atoma-stin-plateia-varnava-sto-pagrati-video/?utm_source=rss

 

Φυσικά αστυνομία ή δικαστική αρχή ούτε για πλάκα δεν υπάρχει...

 

Τώρα αν κάποιος είναι ΚΑΝΟΝΙΚΌΣ άνθρωπος θα πρέπει να σταθμισει όλα τα παραπάνω που γράφτηκαν και να χρησιμοποιησει την κοινή λογική....χωρίς υπερβολές τόσο στο τι δίνει όσο και στο τι παίρνει. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

και κάποιοι άλλοι χαρακτηρισμοί όπως το γιόλο και το σταρχιδιστής χρησιμοποιούντα άπλετα και βιαστικά απ'ότι βλέπω..

Ασ' το. Δεν πρόκειται να βρούμε άκρη, τουλάχιστον όχι online. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 3:22 ΜΜ, Superfunk είπε

Υπάρχουν και χειρότερα πάντως...μέχρι τις 3 το πρωί διασκέδαζαν χθες τα πιθηκοειδη κοντεύει να τρελαθεί ο κόσμος εδώ στο Παγκράτι, εδώ και ένα μήνα έχουν χάσει τον ύπνο τους...

 

Πρώτο Θέμα: Κορωνοπάρτι με δεκάδες άτομα στην πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι (βίντεο).
https://www.protothema.gr/greece/article/1113397/koronoparti-me-dekades-atoma-stin-plateia-varnava-sto-pagrati-video/?utm_source=rss

Είδα αυτό και σε θυμήθηκα. Είναι η συνέχεια 

 

Απέραντος «σκουπιδότοπος» η πλατεία Βαρνάβα μετά τα κορωνοπάρτι -Αντιδρούν οι κάτοικοι [εικόνα]

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/skoypidotopos-plateia-barnaba-koronoparti

 

plateia-varnaba-12-4-21_0.thumb.jpg.c0f937e9382919de65633968b0334cc3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Είδα αυτό και σε θυμήθηκα. Είναι η συνέχεια 

 

Απέραντος «σκουπιδότοπος» η πλατεία Βαρνάβα μετά τα κορωνοπάρτι -Αντιδρούν οι κάτοικοι [εικόνα]

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/skoypidotopos-plateia-barnaba-koronoparti

 

plateia-varnaba-12-4-21_0.thumb.jpg.c0f937e9382919de65633968b0334cc3.jpg

 

Βραστα κι αστα...παραμιλαει ο κοΖμος .... σαν ζομπΙα κυκλοφορουν απο την αυπνία οι ανθρωπΕσ.... (εγω ευτυχως ειμαι σε αλλη πλατεια που δεν ειναι τοσο τρεντυ....παλι καλα.....μονο τα μεσημερΓια εχουμε 1 εκατομμυριο παιδακια που παιζουν και κανουν ποδηλατο παραγοντας ηχορυπανση ανω των 450 db 😅 αλλα ετσι κι αλλιως εχω να κοιμηθω μεσημερι απο τοτε που ημουν 3 ετων ....😁 και ευτυχως εχω προβλεπΣει να βαλω κουφωματα με ΤΡΙΠΛΑ τζαμια...  )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Update: 22/08/21

Πριν τρεις βδομάδες και αφού δεν είχα δεχτεί καμιά παρατήρηση ούτε από τον από κάτω γείτονα, ούτε από τον από πάνω, παρότι παίζω καθημερινά, είπα να φτιάξω επιτέλους το διπέταλό μου που το είχα αφήσει στην άκρη πολύ καιρό για οικονομικούς λόγους.

Αφού το έφτιαξα και έπαιζα για 4 μέρες περίπου, δέχτηκα παρατήρηση από τους από κάτω γείτονες (οι οποίοι είναι αυτοί που μου είχαν φωνάξει την αστυνομία τον Ιούνιο του 2020 όταν ακόμα έπαιζα με το ακουστικό σετ με τα σεντόνια και τα πουλόβερς που γράφω στο αρχικό ποστ και με τους οποίους είχαμε μιλήσει αφού πήρα το ηλεκτρονικό σετ και τα είχαμε βρει (εννοώντας ότι μου είχαν πει πως δεν αποτελεί ενόχληση το νέο σετ)).

Μου είπαν λοιπόν ότι ακούγεται τις τελευταίες μέρες και είναι ενοχλητικό. (Το διπέταλο προφανώς γιατί ρώτησα αν ακουγόταν πριν από αυτές τις "τελευταίες μέρες" και μου είπαν ότι δεν ακουγόταν).

Σταμάτησα προφανώς να χρησιμοποιώ το διπέταλο το οποιό ενοχλεί τους από κάτω και σκέφτηκα ότι θα το ξανά δοκιμάσω αφού φτιάξω την πλατφόρμα.


Σήμερα λοιπόν και ενώ μόλις είχα αρχίσει να παίζω κατά τις 17:35 (με το μονό πετάλι όπως όλο αυτό το διάστημα), δέχτηκα ξανά παρατήρηση από τον από πάνω γείτονα ο οποίος όπως και την περασμένη φορά τον Απρίλη ήταν ιδιαίτερα μη διαλακτικός. 

Συγκεκριμένα μου είπε επαναλαμβανόμενα με άσχημο τρόπο (όχι ενός ανθρώπου που θέλει να συζητήσει και να βρούμε μια λύση): "Εδώ δεν είναι στούντιο, δεν ξέρω τι θα κάνεις, να πας να βρεις έναν χώρο να παίζεις...". 

Τον ρώτησα δυο - τρεις φορές πάνω στην "συζήτηση", αν ακούγεται όλο αυτό το διάστημα από τον Απρίλη και δεν μου απάνταγε ξεκάθαρα. 
Παρά επαναλάμβανε το παραπάνω που έγραψα και είπε ότι με ακούει και σήμερα και χτες και προχτές.

Του είπα ότι τον ρωτάω για να καταλάβω πως πρέπει να το διαχειριστώ (εννοώντας αν ακούει ήχο ή γδούπο ή κάτι άλλο...) Για να ξέρω τι πρέπει να κάνω για να λύσω το πρόβλημα. 

Εννοείται σκοπεύω να φτιάξω την πλατφόρμα σύντομα (μόνο οικονομικοί είναι οι λόγοι που με καθυστερούν) αλλά θα ήθελα να γνωρίζω περί τι είδους ενόχληση πρόκειται. Είναι όντως γδούπος όπως υποψιάζομαι ή είναι κάτι άλλο και θα σκάσω ένα σωρό λεφτά πάλι σε πλατφόρμα και δεν θα βγάλω άκρη...?

Η απάντησή του ήταν: "Διαχειρίσου το όπως θες, σου ξανά λέω, εδώ δεν είναι στούντιο να πας να βρεις αλλού χώρο να παίζεις..." και έφυγε εμφανώς εκνευρισμένος.


Στην συνέχεια μίλησα στο τηλέφωνο με τον διπλανό του γείτονα, που είναι και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας.
Τον ρώτησα αν ακούγομαι γενικά όλο αυτό το διάστημα που παίζω και μου είπε ότι δεν έχει ακούσει τίποτα ούτε αυτός, ούτε η γυναίκα του. 

Σκοπεύω να μιλήσω και στον διπλανό μου γείτονα για να μάθω αν τους ενοχλώ ή αν ακούγεται το οτιδήποτε.
Γενικά όπως καταλάβατε έχω λίγο - πολύ μιλήσει με τους υπόλοιπους και δεν ενοχλούνται.
Αφού φτιαχτεί και η πλατφόρμα, (υποθέτω μέσα στις επόμενες 15 μέρες) θα ξανά επικοινωνήσω με τον από κάτω να το δοκιμάσουμε και με διπέταλο και όλα.
Σκοπεύω επίσης να μετρήσω κάποια στιγμή όταν βρω κανονικό ντεσιμπελόμετρο την ένταση του σετ για να είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν ξεπερνά τα περιβόητα 80-90db που λένε κάποιοι.

Αφού κάνω όλα αυτά τα βήματα και πρακτικά πλέον το σετ δεν θα ακουμπάει καν το πάτωμα, πιστεύω θα ηρεμήσουν τα πράγματα. 

Αν δεν ηρεμήσουν όμως ρε παιδιά, τι άλλο μπορώ να κάνω? 


Σε ότι αφορά το νομικό πλαίσιο, αυτά που έχω βρει είναι λίγο πολύ αυτά που ανέφερε ο συνφορουμίτης εδώ:


Ότι δηλαδή ακόμη και αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας κάποιος μπορεί να πει ότι ενοχλείται.
Και από ότι καταλαβαίνω το θέμα από κεί, αν κάνει καταγγελία, παίρνει άλλες διαστάσεις.

Οποιαδήποτε βοηθητική συμβουλή είναι δεκτή...

Ευχαριστώ,
Νίκος.

239859785_365851658322008_8936489453077942958_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε καποιον δικο σου στα ντραμς, και πηγαινε στο σπιτι των γειτονων που ενοχλουνται (εαν το δεχτουν και ειναι δυνατον). Θα ειστε σε τηλεφωνικη επικοινωνια και καθως θα παιζει μια απ'ολα τα τυμπανα, εσυ θα εντοπισεις ποιος ειναι ο ενοχος που κανει τον θορυβο, ωστε να βελτιωσεις την ηχομονωση του.

 

Θα ειναι win-win λυση...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά ξεκίνα να "ενοχλείσαι" κι εσύ με το παραμικρό και φώναξε και την αστυνομία αμα λάχει με την πρώτη σου ευκαιρία (Όλο και κάτι θα βρείς)

 

Εχεις κάνει πόσα πράγματα για να μην ακούγεσαι, μέχρι και σε ηλεκτρονικό κίτ με ακουστικά πήγες, δεν θα χτίσεις και drum booth  στο σαλόνι σου για να μην ενοχλείται ο κομπλεξικός κλόουν με το 0.01 db απο την δόνηση που φτάνει στο αυτί του. Για όνομα του θεού δηλαδή.

 

Οι άλλοι όλοι που δεν σου έχουν πει τίποτα κουφοί είναι??

 

Ξέρω οτι ακούγεται σαν λύση λυκειόπαιδου αλλα τέτοιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς, ούτε με τον καλό τρόπο ούτε με τίποτα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως οι από-κάτω έχουν πρόβλημα, καθώς υπάρχει άμεση επαφή του πατώματός σου με το ταβάνι του γείτονα και έτσι μεταφέρονται οι κραδασμοί. Γι αυτό ακούμε τα τριξίματα καρέκλας, πατήματα, χτυπίματα και τα σχετικά. Δεν έχω ακούσει ποτέ τρίξιμο καρέκλας από διπλανό διαμέρισμα, αλλά οι από πάνω ας πούμε φαντάζομαι κάνουν μετακόμιση καθημερινά. Είναι μάλλον που τα περισσότερα σπίτια είναι δεκαετίας 60-70, ανακαινισμένα το 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου