Προς το περιεχόμενο

6χορδο Harley Benton, αξίζει τον κόπο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα φλέρταρα με την ιδέα να έχω ένα εξάχορδο μπάσο. Επειδή δεν είμαι τίποτα ιδιαίτερο σαν παίχτης, και επειδή έχω περιορισμένο budget, θα ήθελα κάτι οικονομικό για να δω αν μου κάνει κιόλας. Σκέφτομαι το "καλό" του Thomman και θα ήθελα την άποψη σας για αυτό. Αναφέρομαι στο bz-6000 nt. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το μπράτσο είναι ένα με το σώμα, οπότε αν πάθει τίποτα η βέργα (βέργες 2 έχει!) πάει όλο για πέταμα. Και αυτό που επισημαίνουν στο youtube κάποιοι που το παρουσιάζουν είναι ότι είναι βαρύ και ότι το φινίρισμα είναι μέτριο αν μπεις στη διαδικασία να κοιτάξεις προσεκτικά. Όσοι το έχετε ή όσοι έχετε εμπειρία με ανάλογο όργανο θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω άποψη για 6αρι.

Αλλά έχω πάρει 4άρι και είναι πολύ βαρύ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ένα budget όργανο δεν θα έχει το τέλειο φινίρισμα, τέλειο fretwork, κτλ.
Γενικά μιλώντας, η κατασκεύη neck-through είναι πιο ακριβή. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλύτερη ή χειρότερη βέβαια.
Επίσης 6χορδο και ελαφρύ ίσως να μην πάνε μαζί... Μου φαίνεται επίσης λίγο περίεργο που λες ότι δεν είσαι κάτι ιδιαίτερο αλλά θες 6 χορδο. Ειδικά στο μπάσο νομίζω αυξάνεται αρκετά η δυσκολία με τις έξτρα χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το entry 6αρι της ibanez.Το έχει ένας φίλος και είναι μια χαρά για τα χρήματα που δινεις.Για το ΗΒ δυστυχώς δεν έχω γνωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα αγόραζα τίποτα φασονατζίδικο τύπου "harley benton" υπάρχουν αρκετά entry level εξάχορδα και είναι δοκιμασμένες περιπτώσεις πχ ibanez, esp ltd, warwick rockbass, cort κτλ. επίσης αυτά μπορούν να μεταπωληθούν κάπως πιο εύκολα λόγω ονόματος.

 

  • Like 1

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Στις 15/4/2021 στις 2:49 ΜΜ, 95thanasis είπε

δεν θα αγόραζα τίποτα φασονατζίδικο τύπου "harley benton" υπάρχουν αρκετά entry level εξάχορδα και είναι δοκιμασμένες περιπτώσεις πχ ibanez, esp ltd, warwick rockbass, cort κτλ. επίσης αυτά μπορούν να μεταπωληθούν κάπως πιο εύκολα λόγω ονόματος.

 

Το esp το ζαχάρωνα, αλλά είναι τα διπλά λεφτά και διαβάζω ότι είναι πολύ μέτριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου