Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιείτε looper ζωντανά με μπάντα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο έβγαλα από τη θήκη το "επίσημο" pedalboard να δω εάν δουλεύει, και χρησιμοποίησα το looper που έχει το delay πετάλι. Τελεταία φορά το χρησιμοποίησα πέρσι, και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά πράγματα πάνω του. Σήμερα, το είδα με άλλο μάτι και το εκτίμησα περισσότερο. Και ομολογώ ότι μου άνοιξε η όρεξη λιγο.

Το είχα, λοιπόν, πάντα απορία. Ειδικά σε μπάντες με ένα κιθαρίστα, είναι πρακτικό σε κάποια κομμάτια να χρησιμοποιείται looper ώστε να γεμίζει κιθάρες το κομμάτι? θα πρέπει ο ντράμερ να ακουλουθά τη ρυθμική λούπα που παίζει, και όχι τον μετρονόμο? Είναι μπέρδεμα γενικώς το γράψε/σβήσε/σταμάτα/ξεκίνα ζωντανά?

 

Το κλιπάκι που έγραψα παίζοντας με το looper (με κινητό το ηχογράφησα).

 

looper.mp3

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω χρησιμοποιήσει σε δυο φάσεις μόνο με επιτυχία:
α) Για να ντουμπλάρω σημεία από ένα σόλο -που όμως ήταν αρκετά free σε χρόνους, σα να λέμε δηλαδή ότι και να έπεφτε λίγο πριν ή λίγο μετά το sustain δεν θα ακουγόταν άσχημα
β) για να εισάγω προηχογραφημένο εφέ πίσω από τη σόλο κιθάρα που έπαιζα στην εισαγωγή του κομματιού (το Jamman XT σου δίνει την δυνατότητα να ηχογραφήσεις έως και 99 λούπες, διάρκεια 5-10 λεπτών η καθεμία). Ετσι, το χρησιμοποιησα σε μια εισαγωγή κομματιού, ενώ έπαιζα από πάνω το ριφ/αρπέτζιο. ΔΕΝ ηχογραφουσα αυτό που έπαιζα, χρησιμοποίησα το λούπερ μόνο για να αναπαράξει κάτι κιθαριστικό που είχα προηχογραφήσει.

Ρυθμικη λούπα με μπάντα σε real time, δεν έχω δοκιμάσει και ούτε θέλω να δοκιμάσω γιατί θα γίνει η σφαγή του δράμαλη, όσο καλοί κι αν είναι οι μουσικοί και ακόμη κι αν ξεκινήσω εγω με την κιθάρα/λούπα, το κομμάτι... Το θεωρώ άκρως επίφοβο.

Edit: σε αυτό το Neil Youngικό που ηχογράφησες ας πούμε, θα είχαμε χαθεί εύκολα. 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tamtam είπε

: σε αυτό το Neil Youngικό που ηχογράφησες ας πούμε, θα είχαμε χαθεί εύκολα.

 

Και εγω αυτη την αισθηση ειχα, πως δεν θα μπορουσε να ακολουθησει η μπαντα.

 

17 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σε προηχογραφημένα riff.

 

Εννοεις να βαλω ηχογραφημενα κλιπ μεσα στις μνημες του looper, ωστε να εχω παιξει με μετρονομο και να ειναι στανταρ οι χρονοι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εννοεις να βαλω ηχογραφημενα κλιπ μεσα στις μνημες του looper, ωστε να εχω παιξει με μετρονομο και να ειναι στανταρ οι χρονοι?


Ναι αυτό εννοεί νομίζω. Και εγώ κάτι αντίστοιχο έκανα, αλλά όχι ρυθμικά.
Εκανα hχητικά εφέ με delay , πάνω στα οποία έπαιξα live τα ριφ/εισαγωγές μου.
Δεν ξέρω ποιο looper έχεις, αλλά στο Jamman ΧΤ εχω μεταφέρει από τον υπολογιστή στο πεταλάκι, ό,τι λουπα μπορείς να φανταστείς για "καταστασιακές" performances: από ήχους φυσικούς (βροχές, βροντή, αέρα κλπ), μέχρι μουσικά κουτιά, κύμβαλα, συριγμούς από φλάουτα και βιολιά κλπ) Δεν ακούγονται πάντα hi-fi από τον ενισχυτή της κιθάρας, αλλα αν θες μπορείς να συνδέσεις το looper απευθείας στο PA και να το χρησιμοποιήσεις αυτόνομα σαν εφέ, εκτός του σήματος της κιθάρας. Τότε όλα τα pre-recorded σου, ακούγονται αν όχι τέλεια, τουλάχιστον πολύ πιο πειστικά.
(αρκεί να έχεις ένα χαρτί με σημειωμένους τους αριθμούς για το ποια λούπα είναι τι! )

Εδώ μια σειρά από λούπες που είχα χρησιμοποιήσει - πάνω σε αυτές σαν "καμβά" έπαιξα ια ένα project της Ομάδας Opero με τίτλο Traces of fear , οπότε, έχει διάφορους... τρομακτικούς ήχους που δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς με τηνκιθάρα.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flashback x4 εχω. Δεν νομιζω οτι κανει τετοια κολπα....

Αλλα, ενα αυτονομο looper για τη δουλεια αυτη, με τα εφε, δεν θα ηταν ασχημο. 

 

Τα ντριγκι ντριγκι στο κομματι που ανεβασες ηταν απο το looper? 

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Το flashback x4 εχω. Δεν νομιζω οτι κανει τετοια κολπα....

Αλλα, ενα αυτονομο looper για τη δουλεια αυτη, με τα εφε, δεν θα ηταν ασχημο. 

 

Τα ντριγκι ντριγκι στο κομματι που ανεβασες ηταν απο το looper? 


Γιώργο, όλα τα είχα αποθηκευμένα στο looper, μέχρι και την ανθρώπινη φωνή στο #7.
Είχα 7 λούπες για ισάριθμα κομμάτια. Κάποιες πολύ μικρές (όπως π.χ. το Strange Guitar  που ήταν 15'' τα οποία τα άφηνα να επαναλαμβάνονται ) και κάποιες σε διάρκεια κανονικού κομματιού όπως το "Fairy Nightmare" που μιλάνε άνθρωποι, ήταν το τέλος της performance)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές μπάντες χρησιμοποιούν live loops και γινεται. συνήθως με midi sync αν υπάρχει κάποιο midi clock που ακολουθούν όλοι (πχ μετρονόμος).

 

έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ με κανονική μπαντα με το boss rc50 επειδή έχει tap tempo. Δλδ έγραφα τη λούπα και για να μη χαθεί ποτέ με τον ντράμερ συνέχισα να του δίνω το tap με το πόδι για όλο το playback. Για πολύ μικρές διαφορές tempo δεν αλλάζει το pitch σε βαθμό ξεκουρδισματος και δεν εμφανίζονται glitches.

 

Υποθέτω ότι τα πιο σύγχρονα λουπερς δεν θα έχουν καν τα προβλήματα που θα έβγαζε το rc50 αν ανεβοκατεβαιναμε 30bpm

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εννοεις να βαλω ηχογραφημενα κλιπ μεσα στις μνημες του looper, ωστε να εχω παιξει με μετρονομο και να ειναι στανταρ οι χρονοι?

Ναί, ή κάπως έτσι.

Οι χρόνοι μπορούν να αλλάξουν εάν υπάρχει sync, αλλά όχι με μεγάλες αποκλίσεις.

Εξαρτάται βέβαια από το είδος του looper, πόσα track μπορεί να αναπαράγει ταυτόχρονα κλπ.

Όσο για τον συγχρονισμό με τον ντράμερ, θα πρέπει να υπάρχει έξοδος με οδηγό, όχι αποκλειστικά μετρονόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου