Προς το περιεχόμενο

Οι έμποροι και επαγγελματίες στις Αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτώντας τις αγγελίες καταλαβαίνει κανείς (όχι αμέσως) πως κάποιοι έμποροι έχουν εισχωρήσει διαφημίζοντας προιόντα τους, αναρτώντας ως αγγελία πώλησης. Πηγαίνετε στα "Παραδοσιακά" και θα βρείτε 3-4 όργανα από τον ίδιο έμπορο ή οργανοποιό στην ίδια κατηγορία. Οργανα μικρής τιμής αλλά και ... αξίας, ανάμεσα σε άλλα αρκετά ως πολύ ακριβότερα μεταχειρισμένα όργανα ιδιωτών.

Αυτή η δωρεάν εξυπηρέτηση από μέρους του φόρουμ προς τον έμπορο χαλάει λίγο τη αισθητική του πράγματος... Εδώ, το smart.noiz δεν είναι xe ή car(gr)... Εκεί που τα "μέλη" του noiz ανταλλάσουν μεταξύ τους όργανα κ.λ.π. , μια εμπορική καταχώριση είναι (αισθητικά τουλάχιστον) παράταιρη. Και για να το πάω και λίγο πιο μακρυά, αν ο έμπορος μου στείλει ένα προιόν καινούριο από το μαγαζί του χωρίς απόδειξη μέσα από αγγελία του noiz και αυτό το κάνει (λογικά) σε όλες τις συνδιαλλαγές του, αυτό κάνει και το forum συνένοχο στην φοροδιαφυγή ; Απλώς το αναφέρω ως τροφή για σκέψη, αλλά είναι κάτι που μου συνέβη (να μου σταλεί εξάρτημα καινούριο χωρίς απόδειξη) σε αγγελία από άλλο site αγγελιών.

 

Ολο αυτό το σεντόνι είναι για να προτείνω το εξής : Στην καταχώρηση της αγγελίας , αλλά και βασικά στις επιλογές ψαξίματος να προστεθεί η ένδειξη "καινούριο" ή "μεταχειρισμένο". Ετσι, εγώ που θέλω να βρω μια όντως ευκαιρία μεταχειρισμένου noiz αντικειμένου , να τσεκάρω το used και να ξεμπερδεύω (κυριολεκτικά) από τις εμπορικές καταχωρίσεις.

 

Υ.Γ. (1) Δείτε πως έχει καταλήξει το car.gr που, μετά από μια όντως εντυπωσιακή ανάπτυξη, πλέον βρίσκεις πολύ σαβούρα -κυρίως εμπορικές καταχωρίσεις- και ελάχιστες μεταχειρισμένες προτάσεις. Τουλάχιστον εκεί, έχουν βάλει την επιλογή "καινούριο ή μεταχειρισμένο" στις αναζητήσεις...

 

Υ.Γ. (2) ...Τι κάνει ο πρωινός καφές ! Γράφεις σεντόνι πριν να το καταλάβεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
24 λεπτά πριν, estpany είπε

να τσεκάρω το used και να ξεμπερδεύω

Υπάρχουν όμως και μή έμποροι που πουλάνε κάτι όντως καινούριο. Δε θα τους χάσεις αυτούς; Κι εμένα δε μου καλοκάθεται να υπάρχουν έμποροι, αλλά αν ένας απλός user δίνει κάτι που θέλω και είναι όντως καινούριο γιατί να μην έχω την επιλογή; Νομίζω οτι ο διαχωρισμός του συστήματος σε "Ιδιώτες / pros / όλοι" βοηθάει περισσότερο. Άσε δηλαδή που ακόμα και οι έμποροι δίνουν τα σφραγισμένα κομμάτια σε πολύ χαμηλότερη τιμή απο την κανονική καί λόγω φοροδιαφυγής αλλά και λόγω μή ύπαρξης φυσικού καταστήματος. Πάντως car.gr δε νομίζω να γίνουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Υπάρχουν όμως και μή έμποροι που πουλάνε κάτι όντως καινούριο.

 

Δεν πρόκειται για καινούριο. Το καινούριο έχει ΦΠΑ... Οταν κάτι έχει ήδη αγοραστεί μπορεί να δίνεται σε ¨κατάσταση καινούριου" ή ως "άριστη κατάσταση" αλλά δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Υπάρχουν όμως και μή έμποροι που πουλάνε κάτι όντως καινούριο. Δε θα τους χάσεις αυτούς; Κι εμένα δε μου καλοκάθεται να υπάρχουν έμποροι, αλλά αν ένας απλός user δίνει κάτι που θέλω και είναι όντως καινούριο γιατί να μην έχω την επιλογή; Νομίζω οτι ο διαχωρισμός του συστήματος σε "Ιδιώτες / pros / όλοι" βοηθάει περισσότερο. Άσε δηλαδή που ακόμα και οι έμποροι δίνουν τα σφραγισμένα κομμάτια σε πολύ χαμηλότερη τιμή απο την κανονική καί λόγω φοροδιαφυγής αλλά και λόγω μή ύπαρξης φυσικού καταστήματος. Πάντως car.gr δε νομίζω να γίνουμε!


"Εμποροι" είναι η κατηγορία "Pros""? Δεν μου φαίνονται για έμπορικες αγγελίες αυτές παιδιά... Είναι γεμάτες ορθογραφικά, κεφαλαία γράμματα και κάτι hotmail που χρησιμοποιούσε ο Γεωργιος Καραϊσκάκης. Επίσης, δεν τίθεται ζήτημα καινουριών αντικειμένων ή μη, γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα , τα 9 στα 10 δηλαδή που πωλούνται και στα "Pros"είναι μεταχειρισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Πάντως όταν παίρνω κάτι σφραγισμένο στο κουτί του και το ανοίγω πρώτη φορά εγώ, δεν το θεωρώ μεταχειρισμένο. Και το έχω πάρει απο πρώην έμπορο, stock, που το έχει ρίξει στο 1/3 της τιμής. Είναι λίγο σχετικά δηλ. όλα αυτά και για αυτόν τον λόγο δεν θα ήθελα να εκλείψουν απο τις αγγελίες οι πρώην μαγαζάτορες. Συν οτι τους πρώην μαγαζάτορες τους ενδιαφέρει (απο συνήθεια) να διατηρούν ένα επίπεδο ποιότητας στις συναλλαγές τους, ενώ στους απλούς αγοραπωλητές παίζει συχνά η λοβιτούρα και η καφρίλα. Anyway..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που κανει Χ αξια, αν το αγορασω από ιδιωτη γινεται (Χ-ν) η αξια του. Ακομα και σφραγισμένο να ειναι. Ακομα και να αναφερεται "κατασταση καινουργιου, αριστη κατασταση, σφραγισμενο" δεν παυει να εχει περασει απο 1 χερι. Αυτοματως χανει ποσο της αξιας του.

 

Επίσης, δεν ειναι και σωστο, εμποροι να πουλανε ως ιδιωτες. Γιατι αν εισαι επιχειρηση, καλό ειναι να διαφημιζεις τα προιοντα σου μεσω διαφημισεων σε καθε site. Γιατι απο τη μια εισαι επαγγλματιας και θες να πουλησεις γιατι εισαι μαγαζι, και δεν το κανεις για "την ψυχη κανενος" απο την αλλη σαν επαγγελματιας που εκμεταλευεσαι μια ιστοσελιδα, στερεις και το δικο τους εισοδημα.

 

Ρε γ@μωτο μου, αν ο οποιοσδηποτε σε αυτη τη ζωή εκανε αυτο που θέλανε να του κάνουν, και για να δει καποιος αν ειναι σωστο ή λαθος, ελεγε τι θα εκανε αν θα ηταν στου άλλου "τα παπουτσια", θα ηταν τοσο όμορφα εκει εξω....

 

Επεξεργασμένο από Holystone

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
11 λεπτά πριν, Holystone είπε

Ρε γ@μωτο μου, αν ο οποιοσδηποτε σε αυτη τη ζωή εκανε αυτο που θέλανε να του κάνουν, και για να δει καποιος αν ειναι σωστο ή λαθος, ελεγε τι θα εκανε αν θα ηταν στου άλλου "τα παπουτσια", θα ηταν τοσο όμορφα εκει εξω....

 

Συμφωνότατα. Αλλα με το που μπαίνει η παράμετρος χρήμα όλα πάνε κατα διαόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οταν ενας ανεβαζει 200 αγγελιες κατεβατο του ιδιου προϊόντος (βιβλια πχ...)! Μηπως αυτο με τους επαγγελματίες γινει χειροτερο κ καταντήσουν οι αγγελίες οντως σαν το car.gr;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, estpany είπε

"καινούριο" ή "μεταχειρισμένο"

Δεν με βρίσκει αντίθετο σαν ιδέα αλλά,

Για να είμαστε δίκαιοι υπάρχει διαφορά το να χρησιμοποιεί τις αγγελίες το άμαζον, απο τον κατασκευαστή που φτιάχνει 3-4 όργανα τον χρόνο και που στο τέλος δεν ξέρουμε αν τα έφτιαξε για να τα χαρεί ο ίδιος και τα πουλάει μετά από λίγο καιρό.

Γενικά πιστεύω οι μικροί κατασκευαστές δίνουν άνισο αγώνα και θα τους άξιζε μια προβολή, δεν λέω διαφήμιση αλλά ένας χώρος να μπορούν να πουλήσουν.

Προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ αυτό το θέμα. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου