Προς το περιεχόμενο

Latency στο midi keyboard και στο cubase και σε standalone vsti


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολη την παρεα !!

Το προβλημα μου ειναι το εξης:

Εντελως ξαφνικα το midi controller μου παρουσιαζει latency οχι μονο στο cubase αλλα και σε οποιοδηποτε standalone vsti που ανοιγω

Στο Cubase μου κανει κατι τρελλα του τυπου αλλαζει η input latency απο μονη της αλλα ακομη και αν επανελθει στο κανονικο (buffer size 256-8.576 ms) το latency παραμενει! 

 

Θα εκτιμουσα αν με διαφωτιζατε

 

Ευχαριστω

Επεξεργασμένο από Αλεξανδρος46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Αλεξανδρος46 changed the title to Latency στο midi keyboard και στο cubase και σε standalone vsti

Tο 8.756 που βλέπεις δεν είναι 8 χιλιάδες, αλλά 8 μονάδες, που στο 256 buffer μου φαίνεται πολύ καλό.

Εφόσον δεν είναι μόνο στο Cubase, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα με τον driver της κάρτας ήχου σου. Μπορεί ή έχεις αλλάξει κάποια ρύθμιση, τύπου ASIO guard, μπορεί απλά να έχεις διαλέξει λάθος ASIO driver στo εκάστοτε standalone πρόγραμμα (γιατί κάθε ένα μπορεί να έχει διαφορετικό).

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο update (ειδικά αν έχεις Windows 10), και να πρέπει να το ξαναρυθμίσεις.

Αν είσαι σίγουρος ότι όλα τα έχεις σετάρει σωστά, τότε μπορείς πάντα να απεγκαταστήσεις τον driver της κάρτας και να το ξαναβάλεις από την αρχή.

 

Αν πας να ανοίξεις παραπάνω από ένα προγράμματα που χρησιμοποιούν τον ίδιο ASIO driver υπάρχει περίπτωση το ένα πρόγραμμα να επιρρεάζει το άλλο, ειδικά αν έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις buffer/sample rate, κτλ. Πχ αν πας να ανοίξεις το Standalone Kontakt αν έχεις ήδη το Cubase ανοιχτό...

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Tο 8.756 που βλέπεις δεν είναι 8 χιλιάδες, αλλά 8 μονάδες, που στο 256 buffer μου φαίνεται πολύ καλό.

Εφόσον δεν είναι μόνο στο Cubase, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα με τον driver της κάρτας ήχου σου. Μπορεί ή έχεις αλλάξει κάποια ρύθμιση, τύπου ASIO guard, μπορεί απλά να έχεις διαλέξει λάθος ASIO driver στo εκάστοτε standalone πρόγραμμα (γιατί κάθε ένα μπορεί να έχει διαφορετικό).

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει γίνει κάποιο update (ειδικά αν έχεις Windows 10), και να πρέπει να το ξαναρυθμίσεις.

Αν είσαι σίγουρος ότι όλα τα έχεις σετάρει σωστά, τότε μπορείς πάντα να απεγκαταστήσεις τον driver της κάρτας και να το ξαναβάλεις από την αρχή.

 

Αν πας να ανοίξεις παραπάνω από ένα προγράμματα που χρησιμοποιούν τον ίδιο ASIO driver υπάρχει περίπτωση το ένα πρόγραμμα να επιρρεάζει το άλλο, ειδικά αν έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις buffer/sample rate, κτλ. Πχ αν πας να ανοίξεις το Standalone Kontakt αν έχεις ήδη το Cubase ανοιχτό...

Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση συνονοματε Alex!

 

Λοιπον ..πανω σε αυτα που επεσημανες:

 

Ρυθμιση δεν εχω αλλαξει ..to asio guard ειναι στην ιδια θεση οπως πριν το προβλημα

Ολα τα standalone που ανοιξα εχουν ολα το asio της καρτας 

Update δεν παιζει γιατι εχω windows 7 pro ...

Eκανα επανεγκατασταση των drivers της καρτας και δοκιμασα και το τελευταιο update αλλα το προβλημα παραμενει

Δοκιμασα με ολα τα προγραμματα κλειστα αλλα..μπα ..τα ιδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρατηρήσει άλλη καθυστέρηση όταν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα (πχ να έχεις ανοιχτό Task Manager και να δεις το επίπεδο% της CPU ή της RAM σου)?
Η κάρτα ήχου είναι καινούργια, παλιά, μεταχειρισμένη? Ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο που έχεις?
Τα drivers που έβαλες είναι για Windows 7?

Υπάρει περίπτωση να έχεις κάποια περίεργη ρύθμιση στο power plan των Windows? Βεβαιώσου ότι είσαι πάντα στο High Performance. Αν η κάρτα ήχου σου είναι συνδεδεμένη μέσω USB, δοκίμασε το USB selective suspend να είναι απενεργοποιημένο. Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο USB κιολας, δε χάνεις τίποτα.

Δε μου έρχεται κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο. Το επόμενο είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και να μη μπορεί να μεταφέρει σωστά την πληροφορία που δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχεις παρατηρήσει άλλη καθυστέρηση όταν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα (πχ να έχεις ανοιχτό Task Manager και να δεις το επίπεδο% της CPU ή της RAM σου)?
Η κάρτα ήχου είναι καινούργια, παλιά, μεταχειρισμένη? Ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο που έχεις?
Τα drivers που έβαλες είναι για Windows 7?

Υπάρει περίπτωση να έχεις κάποια περίεργη ρύθμιση στο power plan των Windows? Βεβαιώσου ότι είσαι πάντα στο High Performance. Αν η κάρτα ήχου σου είναι συνδεδεμένη μέσω USB, δοκίμασε το USB selective suspend να είναι απενεργοποιημένο. Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο USB κιολας, δε χάνεις τίποτα.

Δε μου έρχεται κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο. Το επόμενο είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και να μη μπορεί να μεταφέρει σωστά την πληροφορία που δέχεται.

 

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχεις παρατηρήσει άλλη καθυστέρηση όταν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα (πχ να έχεις ανοιχτό Task Manager και να δεις το επίπεδο% της CPU ή της RAM σου)?
Η κάρτα ήχου είναι καινούργια, παλιά, μεταχειρισμένη? Ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο που έχεις?
Τα drivers που έβαλες είναι για Windows 7?

Υπάρει περίπτωση να έχεις κάποια περίεργη ρύθμιση στο power plan των Windows? Βεβαιώσου ότι είσαι πάντα στο High Performance. Αν η κάρτα ήχου σου είναι συνδεδεμένη μέσω USB, δοκίμασε το USB selective suspend να είναι απενεργοποιημένο. Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο USB κιολας, δε χάνεις τίποτα.

Δε μου έρχεται κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο. Το επόμενο είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και να μη μπορεί να μεταφέρει σωστά την πληροφορία που δέχεται.

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχεις παρατηρήσει άλλη καθυστέρηση όταν συμβαίνει αυτό το πρόβλημα (πχ να έχεις ανοιχτό Task Manager και να δεις το επίπεδο% της CPU ή της RAM σου)?
Η κάρτα ήχου είναι καινούργια, παλιά, μεταχειρισμένη? Ποιο ακριβώς είναι το μοντέλο που έχεις?
Τα drivers που έβαλες είναι για Windows 7?

Υπάρει περίπτωση να έχεις κάποια περίεργη ρύθμιση στο power plan των Windows? Βεβαιώσου ότι είσαι πάντα στο High Performance. Αν η κάρτα ήχου σου είναι συνδεδεμένη μέσω USB, δοκίμασε το USB selective suspend να είναι απενεργοποιημένο. Μπορείς να δοκιμάσεις άλλο USB κιολας, δε χάνεις τίποτα.

Δε μου έρχεται κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο. Το επόμενο είναι να έχει πρόβλημα η κάρτα ήχου και να μη μπορεί να μεταφέρει σωστά την πληροφορία που δέχεται.

H καρτα ειναι μια m- audio 2x2 (πενταετιας) 

Task Manager για να δω το επίπεδο% της CPU ή της RAM δεν το δοκιμασα

 USB selective suspend δωσ μου διαδρομη εαν εχεις την καλοσυνη να το δω

Sto  High Performance ειναι το power options

USB αλλαξα πολλες φορες

 Δες εδω μια συζητηση που ειχα ανοιξει τις προαλλες με ενα αλλο προβλημα που παραμενει ακομη μηπως βγαλεις κανενα συμπερασμα η συνδεεται με αυτο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που σου είπα βλέπω στα έχουν πει και στο θέμα που είχες ανοίξει, οπότε το έχεις δοκιμάσει ήδη μάλλον.

Όταν λες ακούς το USB να αποσυνδέεται και να συνδέεται, εννοείς ακούς και το ηχητικό εφέ του USB να μπαινοβγαίνει? Έχει κάποια φωτάκια το midi για να δεις αν αναβοσβήνουν (για να δεις αν σταματάει να παίρνει ρεύμα)?

Έχεις δοκιμάσει τις συσκευές σου (κάρτα ήχου και midi controller) σε άλλο υπολογιστή? Αν έχεις τη δυνατότητα, θα βοηθούσε πολύ.


Επίσης ίσως βοηθούσε να τσεκάρεις αν υπάρχει κάποιος διαφορετικός USB driver για τη μητρική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν δινει καποιο σημαδι οτι αποσυνδεεται USB ... απλα το πληκτρο ξαφνικα δεν δινει midi εντολες πουθενα..πρεπει να βγαλω και να ξαναβαλω το USB για να επανελθει

Δεν εχω δυστυχως αλλο pc ...θα το δω ομως μηπως βρω κατι

Επεξεργασμένο από Αλεξανδρος46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δοκίμασε άλλο midi keyboard.

Το keyboard ειναι ολοκαινουργιο αλλα τι σχεση μπορει να εχει το midi keyboard με το latency

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος46 είπε

Το keyboard ειναι ολοκαινουργιο αλλα τι σχεση μπορει να εχει το midi keyboard με το latency


To keyboard μπορεί να είναι ολοκαίνουργιο αλλά μπορεί να έχει πρόβλημα. Συμβαίνει αρκετές φορές σε προϊόντα τεχνολογίας. Εδώ όμως έχουμε 2 προβλήματα, και το θέμα της κάρτας ήχου, και του keyboard.

Μπορεί να έχουν και τα δύο πρόβλημα, μπορεί να μην έχει κανένα και να υπάρχει αλλού το πρόβλημα, πχ motherboard ή κάποιο άλλο πρόβλημα στον δικό σου υπολογιστή. Αυτό θα το σιγουρέψεις μόνο αν τα δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή, έστω ένα λαπτοπάκι. Νομίζω είναι και ο πιο απλός και εύκολος τρόπος για να βεβαιωθείς από πού έρχεται το πρόβλημα. Μπορείς να βάλεις άλλες παρόμοιες συσκευές στο δικό σου για να δεις αν ανταποκρίνονται με τον ίδιο τρόπο, που μάλλον είναι πιο δύσκολο να βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου