Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με live k recording


kospas12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια βοήθεια. Θέλω να μου προτείνετε κάποιο εύκολο προγραμμα για recording. Χρειάζομαι μόνο κιθάρα και φωνή. Κιθάρα έχω μια taylor 214 dlx με exs2 και κάρτα ήχου Presonus Audiobox 2. Δουλεύω σε Mac. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ηχογραφώ live ταυτόχρονα κιθάρα-φωνή δικάναλα. Θα ήθελα να μπορώ απλά να βάλω ένα βαθάκι. Πιθανότατα αυτά τα audio να τα εντάξω στο premier και να γίνουν κλιπάκια. Λόγω ελειψης χρόνου θέλω κάτι απλό και εύχρηστο απλά να βγαίνει ωραίο αποτέλεσμα. Πχ στο GarageBand που είναι ότι πιο απλό σκέφτομαι ο ήχος μου αλλοιώνεται. Δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διάβασα "Mac" και "απλό" σκέφτηκα GarageBand.

Όταν λες "σκεφτομαι ο ήχος μου αλλοιώνεται" εννοείς, νομίζεις ότι θα αλλοιώνεται, ή πράγματι ακούς να αλλοιώνεται? Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις καποιο πρόβλημα για απλή ηχογράφηση. Μήπως έχεις πολύ ψηλά το input gain στην κάρτα ήχου σου?

Το επόμενο βήμα, και η καλύτερη επιλογή για Mac είναι το Logic Pro X, που είναι ουσιαστικά το GarageBand αν είχε πάρει αναβολικά. Αυτό το καθιστά σίγουρα λιγότερο "εύκολο" στη χρήση, γιατί έχει ένα σωρό παραπάνω λειτουργίες. Επίσης για την τιμή του είναι το μακράν το πιο ολοκληρωμένο DAW πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Όταν διάβασα "Mac" και "απλό" σκέφτηκα GarageBand.

Όταν λες "σκεφτομαι ο ήχος μου αλλοιώνεται" εννοείς, νομίζεις ότι θα αλλοιώνεται, ή πράγματι ακούς να αλλοιώνεται? Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις καποιο πρόβλημα για απλή ηχογράφηση. Μήπως έχεις πολύ ψηλά το input gain στην κάρτα ήχου σου?

Το επόμενο βήμα, και η καλύτερη επιλογή για Mac είναι το Logic Pro X, που είναι ουσιαστικά το GarageBand αν είχε πάρει αναβολικά. Αυτό το καθιστά σίγουρα λιγότερο "εύκολο" στη χρήση, γιατί έχει ένα σωρό παραπάνω λειτουργίες. Επίσης για την τιμή του είναι το μακράν το πιο ολοκληρωμένο DAW πρόγραμμα.

Το έχω δουλέψει λίγο το Logic Pro είναι πολύ καλό. Να σε ρωτήσω υπάρχει κάποιο plug in που να κάνει λίγο πιο γεμάτο το ήχο της φωνής; Να χρησιμοποιήσω κάποιο κομπρεσσορα; Παλιότερα είχα μια λαμπατη προενισχυση που έκανε φοβερή δουλεια. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την εξομοιώσω με κάποια ρύθμιση ή plug in; Είτε στο GarageBand είτε στο logic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

υπάρχει κάποιο plug in που να κάνει λίγο πιο γεμάτο το ήχο της φωνής;


Λέγοντας "πιο γεμάτο" μπορούμε να εννοούμε πολλά και διαφορετικά πράγματα. Άλλες φορές χρειάζεται λίγο compression, άλλες φορές limiting. Άλλες φορές χρειάζεται μικρές αλλαγές στο EQ, άλλες φορές χρειάζονται ριζικές αλλαγές. Μπορούμε να βάλλουμε saturation που κυριολεκτικά γεμίζει με θόρυβο το σήμα, μπορούμε να κάνουμε vocal layering, και άλλα τόσα ακόμα πράγματα. Εξαρτάται ακόμα και το τι μικρόφωνο έχουμε χρησιμοποιήσει, πόσο καλό ήταν το performance, και άλλα διάφορα.

 

Όλα αυτά υπάρχουν σε μορφή plug-in, οπότε ναι, μπορείς να κάνεις ότι θες! Το τι τελικά χρησιμοποιούμε σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από το αυτί μας, τις γνώσεις μας, και φυσικά το γούστο μας. Η επεξεργασία φωνής δεν είναι και ότι πιο εύκολο βέβαια, ούτε γίνεται με ένα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kospas12345 είπε

Πχ στο GarageBand που είναι ότι πιο απλό σκέφτομαι ο ήχος μου αλλοιώνεται

 

 

Η σκεψη σου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος.

 

Οπως και ΟΛΑ τα DAW το GarageBand εχει ΑΠΟΛΥΤΗ πιστοτητα μια και ειναι ψηφικο.

 

Οτι του ΒΑΛΕΙΣ ...ΒΓΑΖΕΙ.  

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Η σκεψη σου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος.

 

Οπως και ΟΛΑ τα DAW το GarageBand εχει ΑΠΟΛΥΤΗ πιστοτητα μια και ειναι ψηφικο.

 

Οτι του ΒΑΛΕΙΣ ...ΒΓΑΖΕΙ.  

Δεν είναι σκέψη απλώς συνειδητοποίησα ότι έκανα βλακεία από βιασύνη έβαζα την κιθάρα στο plug in οργάνου και μου έδινε κάποιο εφέ που αλλοίωνε τον ήχο της κιθάρας για αυτό το έγγραψα. 

10 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Λέγοντας "πιο γεμάτο" μπορούμε να εννοούμε πολλά και διαφορετικά πράγματα. Άλλες φορές χρειάζεται λίγο compression, άλλες φορές limiting. Άλλες φορές χρειάζεται μικρές αλλαγές στο EQ, άλλες φορές χρειάζονται ριζικές αλλαγές. Μπορούμε να βάλλουμε saturation που κυριολεκτικά γεμίζει με θόρυβο το σήμα, μπορούμε να κάνουμε vocal layering, και άλλα τόσα ακόμα πράγματα. Εξαρτάται ακόμα και το τι μικρόφωνο έχουμε χρησιμοποιήσει, πόσο καλό ήταν το performance, και άλλα διάφορα.

 

Όλα αυτά υπάρχουν σε μορφή plug-in, οπότε ναι, μπορείς να κάνεις ότι θες! Το τι τελικά χρησιμοποιούμε σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από το αυτί μας, τις γνώσεις μας, και φυσικά το γούστο μας. Η επεξεργασία φωνής δεν είναι και ότι πιο εύκολο βέβαια, ούτε γίνεται με ένα κλικ.

Όποτε προφανώς πάω ψάχνοντας. . Υπάρχουν κάποια must plug in πρέπει οπωσδήποτε να έχω? 
Το GarageBand μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε live για κάποιο εφέ βάθους; Γιατί από ότι έχω δει δεν μπορούν να παίζουν δυο κανάλια ταυτόχρονα live με τα εφέ τους.... ή κάτι κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

Όποτε προφανώς πάω ψάχνοντας. . Υπάρχουν κάποια must plug in πρέπει οπωσδήποτε να έχω? 
Το GarageBand μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε live για κάποιο εφέ βάθους; Γιατί από ότι έχω δει δεν μπορούν να παίζουν δυο κανάλια ταυτόχρονα live με τα εφέ τους.... ή κάτι κάνω λάθος; 


Δεν υπάρχει κάποιο plug-in που να ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν τα γνωστά, τα τσάμπα, τα φθηνά, τα ακριβά, κτλ. Εμένα μου αρέσουν τα Fabfilter για Compression και EQ, Valhalla plugins για Reverb, και SoundToys για saturation, delay και ίσως phaser. Είμαι όμως σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλειά με τα stock plugins του κάθε προγράμματος, ειδικά αν μιλάμε για live performance.

Σίγουρα μπορείς να ακούς πάνω από ένα κανάλι ταυτόχρονα. Πρέπει να πατήσεις το Monitor κουμπί για να ακούς αυτό που περνάει στο πρόγραμμα για το κάθε κανάλι ξεχωριστά. Στο monitor θα περνάει ότι plugin έχεις βάλει. Τσέκαρε αυτό το support page αν δε βλέπεις τα εικονίδια: https://support.apple.com/guide/garageband/record-to-multiple-audio-tracks-gbnd5f260581/mac

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

Υπάρχουν κάποια must plug in πρέπει οπωσδήποτε να έχω? 

 

 τα stock plugins του  προγράμματος ειναι μια χαρα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε


Δεν υπάρχει κάποιο plug-in που να ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν τα γνωστά, τα τσάμπα, τα φθηνά, τα ακριβά, κτλ. Εμένα μου αρέσουν τα Fabfilter για Compression και EQ, Valhalla plugins για Reverb, και SoundToys για saturation, delay και ίσως phaser. Είμαι όμως σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλειά με τα stock plugins του κάθε προγράμματος, ειδικά αν μιλάμε για live performance.

Σίγουρα μπορείς να ακούς πάνω από ένα κανάλι ταυτόχρονα. Πρέπει να πατήσεις το Monitor κουμπί για να ακούς αυτό που περνάει στο πρόγραμμα για το κάθε κανάλι ξεχωριστά. Στο monitor θα περνάει ότι plugin έχεις βάλει. Τσέκαρε αυτό το support page αν δε βλέπεις τα εικονίδια: https://support.apple.com/guide/garageband/record-to-multiple-audio-tracks-gbnd5f260581/mac

image.png

Ευχαριστώ. Είσαι πολύ περιγραφικός και βοηθητικός. Θα το προσπαθήσω. 

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 τα stock plugins του  προγράμματος ειναι μια χαρα δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω.

Ενταξει ευχαριστώ θα το παλέψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ φίλε έχεις τόσα που δεν ξέρεις τι έχεις...

Μάθε να χρησιμοποιείς σωστά (διαβάζοντας τις οδηγίες) το Garageband.

Μπορείς να γράψεις καθαρά και χωρις "παραμορφώσεις" που είναι το πιο απλό και βασικό και μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και κάποιο preset εφέ που έχουν ετοιμάσει για όσους δεν έχουν όρεξη να ασχοληθούν διαβάζοντας, για να σου δώσουν εύκολα ότι ζητάς. Όγκο, βάθος, συμπίεση ή ότι άλλο σύνηθες χρησιμοποιείται απο τους έμπειρους ηχολήπτες για κάθε όργανο.

Σύνδεσε πρώτα σωστά το όργανο στην κάρτα ήχου και ρύθμισε τις στάθμες.

Ηχογράφησε στο Garageband σε κάποιο κανάλι καθαρά.

Μετά πρόσθεσε κάποιο preset με έτοιμα εφε για κιθάρα. Συνήθως έχει EQ, Compression, Reverb αλλά και άλλα για πιο έντονα εφέ.

 

Αν θες κάποια εξήγηση - βοήθεια πάνω στο Garageband εδω είμαστε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου