Προς το περιεχόμενο

Από PRS σε Tele (...είσαι σίγουρος;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε σκέψεις να πουλήσω τη main κιθάρα μου.
PRS Standard 22 (USA - 2008) full μαόνι με τους "μαμά" Dragon II humbuckers.

 

Η πρόθεση είναι να περάσω σε Telecaster και πιο συγκεκριμένα στην American Ultra.
https://www.thomann.de/gr/fender_am_ultra_tele_rw_texas_tea.htm

 

Γιατί;
Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την PRS σε θέμα stability + playability.

 

Δε με κάλυψε όμως ποτέ ηχητικά.
Όταν την πήρα το 2009, την πήρα απλά γιατί ο Zozef δεν είχε διαθέσιμη τη Musicman JP6 κι εγώ ήθελα να πάρω οπωσδήποτε μια κιθάρα (ήταν Χριστούγεννα + είχαν σκάσει τα πρώτα μισθά από την 1η μου δουλειά).

 

Επίσης, με ενοχλεί που είναι body heavy. Με κούρασε.

 

Αν το πρόβλημα σου είναι κυρίως ηχητικό για δεν αλλάζεις μαγνήτες;

Το σκέφτηκα. Να βάλω το Duncan Hot Rodded Humbucker Set
JB (SH-4)
Jazz Model (SH-2)

 

Κι η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν την έχω απορρίψει αυτή την ιδέα.


Γιατί Tele;
Το πώς πέρασα από την αντιπάθεια μου προς τις Tele σε αυτό που πάω να κάνω δε μπορώ να το εξηγήσω.
Μήπως γερνάω?

 

Ίσως ακούγοντας, διαρκώς, για το stability της και το πόσο all-round όργανο είναι έχοντας παράλληλα κι ένα "χαρακτήρα" που κατά την άποψή μου η PRS μου δεν έχει.

 

Προσωπική εμπειρία έχω ελάχιστη με Tele.

 

Και προφανώς πολλά θα κριθούν όταν καταφέρω να δοκιμάσω στο Νάκα το μοντέλο που με ενδιαφέρει.

Και αυτό μας φέρνει στο επόμενο section...

 

Γιατί την American Ultra;
Μου αρέσουν τα specs της:

  • Modern D neck profile
  • neck heel contour
  • compound fret radius
  • Medium jumbo frets

 

Εδώ να πω και τις άλλες 2 κιθάρες που έχω

  • Charvel Pro-Mod DK24 (2 Custom Seymour Duncan Full Shred humbuckers)
  • Fender Strat με Seymour Duncan SSL-1

 

Πολύ θα ήθελα να ακούσω απόψεις, προβληματισμούς κι ό,τι έχετε ευχαρίστηση...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mpamps είπε

προβληματισμούς

 

 

Ο μονος μου προβληματιΖΜΟς ειναι οι noiseless μαγνητες της ULTRA (που κατα τα αλλα ειναι κιθαρουκλα και οτι πρεπει για καποιον που ερχεται απο "μοντερνο" οργανο ,λογω του compound radius και του γελοία χαμηλου action που μπορει καποιος να πετυχει με αυτο  ) αλλα αυτο αλλάζει.

Μπορει ομως και να σου αρεσουν μια και δεν εχουν τα πριμα και το υπερβολικο σκασιμο των πραγματικων single coil μαγνητων.

10 λεπτά πριν, mpamps είπε

Το πώς πέρασα από την αντιπάθεια μου προς τις Tele σε αυτό που πάω να κάνω δε μπορώ να το εξηγήσω.
Μήπως γερνάω?

 

ΟΛΟΙ οι κιθαριστες καποια στιγμη ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ στη ζωη αυτη και καταληγουν στην καλυτερη κιθαρα που εχει φτιαχτει ποτε και στην ΜΟΝΑΔΙΚΗ που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζονται....

 

....η tele ειναι απλα η κιθαρα της...κιθαριστικης ωριμότητας...καποιοι την αποκτούν νωρις (την ωριμοτητα) καποιοι αργα,και καποιοι,δυστυχως...ποτεΣ 😂 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Το πώς πέρασα από την αντιπάθεια μου προς τις Tele σε αυτό που πάω να κάνω δε μπορώ να το εξηγήσω.
Μήπως γερνάω?

 

Ίσως ακούγοντας, διαρκώς, για το stability της και το πόσο all-round όργανο είναι έχοντας παράλληλα κι ένα "χαρακτήρα" που κατά την άποψή μου η PRS μου δεν έχει.

 

 

 

Είναι απλό.

Έχεις πέσει θύμα των influencers του noiz, dim, και ΣΦ.

 

Όταν έλεγα εγώ να απαγορευτεί το ποστάρισμα βίντεο για Tele πάνω από μια φορά την εβδομάδα κάτι ήξερα.

Σου πλύνανε τον εγκέφαλο ασούμε.

  • Like 2
  • Χαχα 7

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mpamps είπε

Τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε σκέψεις να πουλήσω τη main κιθάρα μου.
PRS Standard 22 (USA - 2008) full μαόνι με τους "μαμά" Dragon II humbuckers.

 

Η πρόθεση είναι να περάσω σε Telecaster και πιο συγκεκριμένα στην American Ultra.
https://www.thomann.de/gr/fender_am_ultra_tele_rw_texas_tea.htm

 

Γιατί;
Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την PRS σε θέμα stability + playability.

 

Δε με κάλυψε όμως ποτέ ηχητικά.
Όταν την πήρα το 2009, την πήρα απλά γιατί ο Zozef δεν είχε διαθέσιμη τη Musicman JP6 κι εγώ ήθελα να πάρω οπωσδήποτε μια κιθάρα (ήταν Χριστούγεννα + είχαν σκάσει τα πρώτα μισθά από την 1η μου δουλειά).

 

Επίσης, με ενοχλεί που είναι body heavy. Με κούρασε.

 

Αν το πρόβλημα σου είναι κυρίως ηχητικό για δεν αλλάζεις μαγνήτες;

Το σκέφτηκα. Να βάλω το Duncan Hot Rodded Humbucker Set
JB (SH-4)
Jazz Model (SH-2)

 

Κι η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν την έχω απορρίψει αυτή την ιδέα.


Γιατί Tele;
Το πώς πέρασα από την αντιπάθεια μου προς τις Tele σε αυτό που πάω να κάνω δε μπορώ να το εξηγήσω.
Μήπως γερνάω?

 

Ίσως ακούγοντας, διαρκώς, για το stability της και το πόσο all-round όργανο είναι έχοντας παράλληλα κι ένα "χαρακτήρα" που κατά την άποψή μου η PRS μου δεν έχει.

 

Προσωπική εμπειρία έχω ελάχιστη με Tele.

 

Και προφανώς πολλά θα κριθούν όταν καταφέρω να δοκιμάσω στο Νάκα το μοντέλο που με ενδιαφέρει.

Και αυτό μας φέρνει στο επόμενο section...

 

Γιατί την American Ultra;
Μου αρέσουν τα specs της:

  • Modern D neck profile
  • neck heel contour
  • compound fret radius
  • Medium jumbo frets

 

Εδώ να πω και τις άλλες 2 κιθάρες που έχω

  • Charvel Pro-Mod DK24 (2 Custom Seymour Duncan Full Shred humbuckers)
  • Fender Strat με Seymour Duncan SSL-1

 

Πολύ θα ήθελα να ακούσω απόψεις, προβληματισμούς κι ό,τι έχετε ευχαρίστηση...
 

 

 

Έχω κι απ'τα δύο.

 

Μιλάς για δύο τελείως διαφορετικές κιθάρες. Δεν θα σταθώ τόσο στα επιμέρους αλλά στα γενικά χαρακτηριστικά κάθε μίας από τις δύο "σχολές". 

 

Οι prs είναι πιο modern rock όργανα, είναι ιδανικές για rock/heavy rock ρυθμικά και συνήθως έχουν τον ιδανικό σόλο ήχο για πολύ ωραία "singing" leads με πολλά μεσαία που "κόβουν" στις περισσότερες περιστάσεις. Εάν είσαι "σολιστικός¨τύπος δύσκολα θα βρεις πιο ιδανική κιθάρα για στυλς όπως Petrucci κλπ. Τα (συνήθως) μεγαλύτερα τάστα και το μικρότερο scale βοηθούν και στην άνεση επίσης.

 

Από την άλλη, μια καλή tele θα σου δώσει τρομερά καθαρά και edge of breaκup ήχους, θα σε βολέψει σε funk παιξίματα με την ενδιάμεση θέση, θα έχεις twang στη γέφυρα κλπ. αλλά δύσκολα θα "τραγουδήσει" στα σόλο. Σε καμία περίπτωση μια tele με μονούς (κατά τη γνώμη μου ούτε με διπλούς) δεν είναι all around, ειδικά εάν παίζεις rock με medium/high gain. Κατά τη γνώμη μου είναι μια πιο "ρυθμική" κιθάρα και το μεγαλύτερο scale/μικρότερα τάστα βοηθούν στο καλύτερο κούρδισμα στα ακόρντα.

 

Συνεπώς, εξαρτάται τι ψάχνεις. Πρόκειται για δύο πολύ διαφορετικά όργανα και σε καμία περίπτωση το ένα δε μπορεί να αντικαταστήσει το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

αλλά δύσκολα θα "τραγουδήσει" στα σόλο.

 

αστειευεσαι βεβαια..

 

 

 

 

 

17 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Κατά τη γνώμη μου είναι μια πιο "ρυθμική" κιθάρα και το μεγαλύτερο scale/μικρότερα τάστα βοηθούν στο καλύτερο κούρδισμα στα ακόρντα.

 

 

η Ultra εχει jumbo frets

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Μιλάς για δύο τελείως διαφορετικές κιθάρες. Δεν θα σταθώ τόσο στα επιμέρους αλλά στα γενικά χαρακτηριστικά κάθε μίας από τις δύο "σχολές".

 

Για την prs συμφωνω. Ειναι η μονη κιθαρα με διπλους μαγνητες (σε σχεση με les paul, sg κλπ), η οποια πλησιαζει την tele στο ποσο κοβει στο μιξ. Ειναι μεταξυ les paul και telecaster. Και σιγουρα ειναι η πιο πολυπλευρη all around κιθαρα. Επισης, ειναι και η πιο ευχαριστη στο παιξιμο.

 

Η tele, ομως, θεωρω οτι ειναι πολυ πιο πανω απο τις υπολοιπες στο θεμα μεσαιων. Κοβει οσο καμια αλλη. Οκ, δεν εχει τον παχυ ηχο των διπλων μαγνητων, αλλα τον ηχο τον φερνεις ευκολα με την προενισχυση. Ηχητικα την θεωρω ανωτερη, λογω κατασκευης. Και φυσικα τραγουδαει στα σολο, ειτε μιλαμε για blues, ειτε μιλαμε για hardrock, εφοσον εχει καλους μαγνητες. Και οχι μονο τραγουδα και κοβει στο μιξ, αλλα το κανει με τρομερη ατακα, ευκρινεια και καθαροτητα. Ολα τα αλλα (με διπλους μαγνητες) ειναι λασπη συγκριτικα.

 

 

Προσωπικη μου αποψη...

 

-Εαν δεν ειχα prs δεν θα ειχα πολυ θεμα.

-Εαν δεν ειχα tele θα ειχα μεγαλο θεμα.

-Εαν ειχα prs και tele, δεν θα ειχα αναγκη καμια αλλη κιθαρα.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpamps είπε

 

Αν το πρόβλημα σου είναι κυρίως ηχητικό για δεν αλλάζεις μαγνήτες;

 

Τι ψαχνεις να βρεις ηχητικα στην τελε, που δεν εχει η prs? Τι ηχους θελεις να βγαλεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και φυσικα τραγουδαει στα σολο, ειτε μιλαμε για blues, ειτε μιλαμε για hardrock

 

 

ειτε μιλαμε για mambo

 

 

 

ειτε μιλαμε για hard/heavy rock

 

 

 

ειτε μιλαμε για classic rock

 

 

 

ειτε μιλαμε  για  country

 

 

ειτε μιλαμε  για jazz

 

 

ειτε μιλαμε για ποπ

 

 

& funk

 

 

ειτε μιλαμε για ψυχεδελεια

 

 

ειτε,ειτε,ειτε....δεν υπαρχει πιο all around κιθαρα απο την tele (&την strat φυσικα ) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω να "τραγουδήσει" αναφέρομαι περισσότερο σε κάτι σαν τα ακόλουθα, δηλαδή μεγάλες νότες, gain, compression, βιμπράτο κλπ. Φυσικά όλα μπορούν να παιχτουν με όλες τις κιθάρες αλλά αν ψάχνεις τη λεπτομέρεια τότε κάποιες κιθάρες είναι καλύτερες από άλλες για συγκεκριμένες χρήσεις και φυσικά η ποιότητα της μουσικής είναι το νο1 ζητούμενο

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpamps είπε

Γιατί Tele;
Το πώς πέρασα από την αντιπάθεια μου προς τις Tele σε αυτό που πάω να κάνω δε μπορώ να το εξηγήσω.
Μήπως γερνάω?

 

να πίνεις πολλά νερά και να αθλείσαι . Κόψε το noiz για ένα μήνα και ίσως σου περάσει αυτή η " τρέλα " που πας να κάνεις 😛

  • Χαχα 8
  • Συμφωνώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου