Προς το περιεχόμενο

Από PRS σε Tele (...είσαι σίγουρος;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Όταν λέω να "τραγουδήσει" αναφέρομαι περισσότερο σε κάτι σαν τα ακόλουθα, δηλαδή μεγάλες νότες, gain, compression, βιμπράτο κλπ. Φυσικά όλα μπορούν να παιχτουν με όλες τις κιθάρες αλλά αν ψάχνεις τη λεπτομέρεια τότε κάποιες κιθάρες είναι καλύτερες από άλλες για συγκεκριμένες χρήσεις και φυσικά η ποιότητα της μουσικής είναι το νο1 ζητούμενο

 

 

 

 

 

 

Στα κομμάτια των Queen και PF που παραθέτεις  χρησιμοποιούνται κιθάρες bolt on με πολύ λιγότερο sustain από μια tele.

Συνεπώς δεν υπάρχουν "καλύτερες " κιθάρες απλά αυτές που βολεύουν τον παίκτη, εξάλλου στο κλιπ του Gilmour που έβαλα παραπάνω...ίδιο ηχο βγάζει και με την tele και φυσικό είναι με 3 ψυγεία με εφε... :)

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά  ο ΟΡ δεν ζητάει κιθάρα για συγκεκριμένες χρήσεις αλλα all around κιθαρα και σίγουρα πιο all around  κιθάρες από tele και  strat δεν υπάρχουν. 

 

Το μόνο είδος που δεν τα καταφέρνουν καλά είναι τo heavy metal,grindcore etc. αλλά δεν νομίζω ο ΟΡ να παίζει τέτοια :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μπουχτήσει με καθαρές ηχογραφήσεις από τέλε. Ανεβάζω μια ηχογράφηση με βρώμικο ήχο, έτσι για αλλαγή. 😀

 

Τέρμα gain στον dsl5cr, treble 0, middle 10, bass 0, καρφί στον ενισχυτή. Παίζω μόνο με το volume της κιθάρας.

 

dsl5 tele full gain.mp3

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η πιο συνετή πρώτη κίνηση να αφορουσε τους μαγνητες της PRS.

Όχι απαραίτητα με το τόσο προβλέψιμο σετ που σκεφτεσαι ΟΡ αλλα ως γνωστόν περί ορέξεως......
Εκτος κι αν δεν παει άλλο κι εχεις ξεκινήσει με αιτησεις διαζυγίου κλπ 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλλαγή από PRS σε Tele είναι αρκετά ριζοσπαστική. Συμφωνώ σε ό,τι λέει ο @JimmyPap αν σου αρέσουν τα ''σύγχρονα'' Petrucci-οειδή leads με πολλά μεσαία, ή ακόμα και τα old school lead παιξίματα τύπου Gary Moore, Randy Rhoads κτλ, μην έχεις πολλές απαιτήσεις από την Τele, η οποία όμως στα ρυθμικά και στα καθαρά σκοτώνει, και στα leads βέβαια αλλά μιλάμε για άλλου τύπου leads.

 

Την συγκεκριμένη κιθάρα βέβαια δεν την έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου (έχω παίξει μόνο με ''κλασσικού'' τύπου Τέλε και έχω και μια Μπάχα), αυτή έχει αρκετές μοντέρνες υλοποιήσεις που πάνε προς Ritchie Kotzen μεριά...

 

Διαφωνώ πάντως στο ότι είναι πιο all around από την PRS. Είναι all around αν δεν έχεις στο παικτικό σου ρεπερτόριο τίποτα από την Van Halen εποχή και μετά. Η PRS λόγω του scaling και των split coils είναι πιο all around, επουδενί όχι σε τέλειο βαθμό και θα σου δώσω το εξής παράδειγμα: έστω ότι έχεις την κλασσική ροκ μπάντα, που ξεκινάει το ρεπερτόριό της με CCR, Stones, Skynyrd κτλ και καταλήγει σε ΑC/DC, Metallica, Ozzy, Van Halen κτλ. Αν επιλέξεις την PRS, θα ακουστείς αξιοπρεπώς (αλλά όχι τέλεια) στα πρώτα, και εξαιρετικά στα δεύτερα. Αν επιλέξεις την Tele, θα ακουστείς ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ στα πρώτα και ''meh'' στα δεύτερα.

 

Βέβαια αν το παραπάνω δεν σε απασχολεί και τόσο και ψάχνεις μια κιθάρα με χαρακτήρα, εννοείται ότι η Tele έχει περισσότερο χαρακτήρα σαν όργανο.

 

Καλή τύχη στην αναζήτησή σου!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Βέβαια αν το παραπάνω δεν σε απασχολεί και τόσο και ψάχνεις μια κιθάρα με χαρακτήρα, εννοείται ότι η Tele έχει περισσότερο χαρακτήρα σαν όργανο.

 

 

Υπάρχουνε χαρακτήρες και χαρακτήρες.

Δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες καλοί.

Υπάρχουνε και οι παλιοχαρακτήρες ασούμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

 

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ο μονος μου προβληματιΖΜΟς ειναι οι noiseless μαγνητες της ULTRA

......

Μπορει ομως και να σου αρεσουν μια και δεν εχουν τα πριμα και το υπερβολικο σκασιμο των πραγματικων single coil μαγνητων.

Δε με χαλάει καθόλου αυτό. Ίσα-ίσα.

 

@JimmyPap & @Lord_Goumis

Καταλαβαίνω τι λέτε.

Τα posts σας εξέφρασαν πολλά από αυτά που σκέφτομαι και με ανησυχούν.

Ελπίζω ότι σε medium/high gain ήχους θα με καλύψει η Charvel.

 

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τι ψαχνεις να βρεις ηχητικα στην τελε, που δεν εχει η prs? Τι ηχους θελεις να βγαλεις?

Θα παραδεχτώ την αλήθεια και θα σου πω: Δεν ξέρω.

Απλά ψάχνομαι...

 

Μιας και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να έχω μια σειρά από όργανα που θα είναι ας πούμε "tamam" για το εκάστοτε είδος που θα ήθελα να παίξω (blues, funk, hard rock, metal, ποιο σολιστικά etc.),

προσπαθώ να βρω 1-2 όργανα που θα καλύψουν αξιοπρεπώς όσο μεγαλύτερο εύρος γίνεται.

 

Και πίστευα ότι η PRS θα με βοηθούσε σε αυτό.

Η συγκεκριμένη όμως σε βάθος χρόνου νομίζω ότι με απογοήτευσε.

Πάντα μου φαινόταν "μουντή". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω.

Ίσως φταίνε οι μαγνήτες. Ίσως πάλι το full mahogany.

Ίσως να φταίω εγώ που δε μπορώ να φτιάξω έναν ήχο της προκοπής με αυτά που έχω. (Εδώ και 4 χρόνια είμαι Kemper).

 

Ίσως η λύση να είναι όντως να αλλάξω μαγνήτες.

Από ένα πρόσφατο θέμα (δε θυμάμαι ποιο) που ρώτησα τον ρώτησα @Spyros Delta τι έχει βάλει στη δικιά του, μου μπήκε η ιδέα να τους αλλάξω με το Duncan set που αναφέρω στο αρχικό post.

 

 

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι ποτέ δεν τη συμπάθησα.

Καλά λέει ο @Solitude"Εκτος κι αν δεν παει άλλο κι εχεις ξεκινήσει με αιτησεις διαζυγίου κλπ"

Κάπως έτσι είναι.

 

Απλά, μπορεί η Tele να μην είναι αυτή που γυρεύω.

 

Όπως και να 'χει, πολλά θα κριθούν στη δοκιμή. Εκεί θα δείξει το πράγμα.

Αν αυτό που ακούσω και αισθανθώ μου αρέσει, θα προχωρήσω.

 

Αλλιώς πάμε στην επόμενη...

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση 

 

σε κάποιο PRS forum ( φαντάζομαι αυθαίρετα ότι θα υπάρχει ) , έχεις κοιτάξει μήπως τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι κάτοχοι του μοντέλου σου ως προς τους μαγνήτες 

 

Ρωτάω σε περίπτωση που έχουν κι άλλοι παρόμοια άποψη για τους μαγνήτες και μια αλλαγή αυτών σε βιηθήσιε περισσότερο από αλλαγή στυλ κιθάρας 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpamps είπε

Πάντα μου φαινόταν "μουντή". Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω.

Ίσως φταίνε οι μαγνήτες

 

Σιγουρα φταινε οι μαγνητες. Στη δικια μου prs se οι μαγνητες 85/15s ειναι τοσο πριματοι που θυμιζουν πιο πολυ μονοπηνιους τελε, παρα humbuckers. Απο τις πιο bright κιθαρες που εχω.

 

Ειμαι πεπεισμενος οτι με αλλαγη μαγνητων θα βρεις αυτο που ψαχνεις.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο βαρετή είναι στην όψη τόσο συναρπαστική είναι στο παίξιμο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου