Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά και για σωστή απόδοση ακουστικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από πολύ καιρό είπα να κάνω το πρωτο μου ποστ/ερώτημα μιας και χρειάζομαι την βοήθειά σας.


Ασχολούμαι πολλά χρόνια με την παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής (από 90ς εποχές) αλλά ήταν πάντα σε περιορισμένα και ερασιτεχνικά επίπεδα καθότι δούλευα (και ακόμα κάνω χρήση) με trackers. Μετά από πολλά χρόνια και αφού έγιναν κάποια releases και συνεργασίες, αποφάσισα να κόψω τον ομφάλιο λώρο με τους trackers και να προσπαθήσω να αναβαθμίσω ποιότητα ήχου και εξοπλισμό. Ελπιζω να τα καταφερω...


Λόγο πολύ μικρού χώρου και budget κινήθηκα σε οικονομικές λύσεις είτε καινούργιες είτε από αγγελίες και έκανα ένα ταπεινό mini home studio.
Θεωρώ όμως ότι στο θέμα ακουστικών θα πρέπει να δώσω παραπάνω καθότι θα είναι το βασικό μου εργαλείο και υστέρα τα μόνιτορ ηχεία μου.


Τείνω να καταλήξω στην αγορά Beyerdynamic DT 990 pro. Διάβασα και για τα Sennheiser hd (600-660) πολύ καλές κριτικές αλλά πάει πολύ παραπάνω στην τιμή. Έχω ψάξει/διαβάσει αρκετά και εδώ στο φορουμ και στο διαδίκτυο γενικά και όπως για πολλούς έτσι και για μένα υπάρχει μπέρδεμα και προβληματισμός για τα ohms – κάρτα ήχου – εξτρά προενίσχυση κλπ. Από ότι κατάλαβα η μέτρια κάρτα ήχου μου (u phoria umc22) δεν βοηθάει για την αγορά ακριβών ακουστικών και δεν προτείνεται να συνδυαστεί με τα ohm των DT 990 pro η ακόμα και DT 770 pro.


Και εδώ (επιτέλους, θα πείτε) θέλω την βοήθειά σας.


Είναι μονόδρομος η εξτρά προενίσχυση?
Μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα χρήσης/απόδοσης χρησιμοποιώντας έξοδο ακουστικών από τα αυτοενισχυόμενα μου Presonus Eris E3.5 ?
Σε μελλοντική αγορά μικρής κονσόλας/μίκτη (τύπου Mackie mix8) θα ήταν λύση για σωστή απόδοση των ακουστικών?

Θα προτείνατε κάποια άλλη λύση η ακουστικά μέχρι 150-180ε?

Τα Sennheiser hd 600-660 θα ήταν τεράστια διαφορά και λύση προβλημάτων η έχει τα ίδια θέματα με τα Ohm?


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και ακούσω την γνώμη και τις προτάσεις σας με προσοχή

 

υ.γ. Δεν θα ήθελα να αλλάξω κάρτα ήχου από τώρα μόνο για τα ακουστικά. Είναι καινούργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξεκινήσω από το υστερόγραφό σου και εσύ επίσης θα έπρεπε απο εκεί.

Η κάρτα είναι εντελώς budget κατηγορία και κάτω.

 

Τα ακουστικά που διαλέγεις ή στοχεύεις έχουν απαιτήσεις σε ohm. Τα sennheiser ιδίως, αλλά και τα beyer. Εχε υπόψη ότι το 770 βγαίνει και σε 32Ω. Προσωπικά θεωρώ καλό ένα ακουστικό ότι είναι απαιτητικό σε watt δηλαδή έχει μεγάλη impedance. Και τα ακουστικά που διαλέγεις μπορεί να είναι επένδυση αλλά μέχρι να αλλάξεις κάρτα θα ακούγονται όπως τα ακουστικά των 30-40 ευρώ.

Στα χρήματα αυτά έως 100 θα κοίταζα επίσης τα akg K240 και τα at ath m40, με προτίμηση τα πρώτα. 

 

Μην ασχολείσαι με έξτρα ενισχυτές για τα ακουστικά, δώσε την κάρτα και πάρε μια audient ή μια focusrite. Προσπάθησε να ταιριάξεις τις εξόδους των καρτών με τα χαρακτηριστικά των ακουστικών.

Δεν είναι ότι θα ακούγονται πιό σιγά κλπ, η υποοδήγηση ενός απαιτητικού ακουστικού θα το κάνει να ακούγεται χωρίς σώμα, χωρίς χαμηλές.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θα ξεκινήσω από το υστερόγραφό σου και εσύ επίσης θα έπρεπε απο εκεί.

Η κάρτα είναι εντελώς budget κατηγορία και κάτω.

 

Τα ακουστικά που διαλέγεις ή στοχεύεις έχουν απαιτήσεις σε ohm. Τα sennheiser ιδίως, αλλά και τα beyer. Εχε υπόψη ότι το 770 βγαίνει και σε 32Ω. Προσωπικά θεωρώ καλό ένα ακουστικό ότι είναι απαιτητικό σε watt δηλαδή έχει μεγάλη impedance. Και τα ακουστικά που διαλέγεις μπορεί να είναι επένδυση αλλά μέχρι να αλλάξεις κάρτα θα ακούγονται όπως τα ακουστικά των 30-40 ευρώ.

Στα χρήματα αυτά έως 100 θα κοίταζα επίσης τα akg K240 και τα at ath m40, με προτίμηση τα πρώτα. 

 

Μην ασχολείσαι με έξτρα ενισχυτές για τα ακουστικά, δώσε την κάρτα και πάρε μια audient ή μια focusrite. Προσπάθησε να ταιριάξεις τις εξόδους των καρτών με τα χαρακτηριστικά των ακουστικών.

Δεν είναι ότι θα ακούγονται πιό σιγά κλπ, η υποοδήγηση ενός απαιτητικού ακουστικού θα το κάνει να ακούγεται χωρίς σώμα, χωρίς χαμηλές.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φοβόμουν ότι δεν υπάρχει σωτήρια με αυτή την κάρτα. Μέγα λάθος, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιος περιορισμός με καλά ακουστικά :(

Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες ότι τα απαιτητικά ακουστικά θα αποδίδουν χάλια σε μια Low budget κάρτα ήχου. Αρά από ότι καταλαβαίνω καλύτερα να πάρω μια Focusrite solo στα 100ε για να επενδύσω σε καλά ακουστικά, παρά να δώσω 100ε για ακουστικά που θα κάνουν την δουλειά τους με την κάρτα που έχω χωρίς απαιτήσεις, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω το εξής. Σωτηρία υπάρχει. Απλά διαλέγεις ακουστικά που θα ταιριάζουν με την κάρτα αυτή και αργότερα με τις πιό καλές. 

Αν θες να έχεις και "καλή" κάρτα και καλά ακουστικά δίνεις την behringer και παίρνεις μια audient (έχω και γω solo, αλλά από όσο το είχα ψάξει στα ακουστικά η audient είναι καλύτερη, απλά βρέθηκε μπροστά μου και την πήρα ως δεύτερη).

Αυτές θα ταιριάξουν καλύτερα με ακουστικά στο επίπεδο των 200-300 ευρώ, αν και πάλι γι αυτά θές κάρτα που να ξεπερνάει τα 500. (μιλάμε για 2-4 εισόδους)

 

Εγω θα το ξεχνούσα το θέμα και με 50-80 ευρω με τα Κ240 ή τα ΑΤΗ40 θα έκανα τη δουλειά μου μια χαρά, και ίσως θα μου έφευγε η φαγούρα για τα ακριβά ακουστικά. Και μην νομίζεις ...πάντα είχα και έχω ακριβά ακουστικά. Απλά δεν ταιριάζουν όλα με όλα.

Τα Κ240 ή τα ΑΤΗ40 είναι πολύ καλά ακουστικά. Πολύ καλύτερα από όσο δείχνει η τιμή τους.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Να σου πω το εξής. Σωτηρία υπάρχει. Απλά διαλέγεις ακουστικά που θα ταιριάζουν με την κάρτα αυτή και αργότερα με τις πιό καλές. 

Αν θες να έχεις και "καλή" κάρτα και καλά ακουστικά δίνεις την behringer και παίρνεις μια audient (έχω και γω solo, αλλά από όσο το είχα ψάξει στα ακουστικά η audient είναι καλύτερη, απλά βρέθηκε μπροστά μου και την πήρα ως δεύτερη).

Αυτές θα ταιριάξουν καλύτερα με ακουστικά στο επίπεδο των 200-300 ευρώ, αν και πάλι γι αυτά θές κάρτα που να ξεπερνάει τα 500. (μιλάμε για 2-4 εισόδους)

 

Εγω θα το ξεχνούσα το θέμα και με 50-80 ευρω με τα Κ240 ή τα ΑΤΗ40 θα έκανα τη δουλειά μου μια χαρά, και ίσως θα μου έφευγε η φαγούρα για τα ακριβά ακουστικά. Και μην νομίζεις ...πάντα είχα και έχω ακριβά ακουστικά. Απλά δεν ταιριάζουν όλα με όλα.

Τα Κ240 ή τα ΑΤΗ40 είναι πολύ καλά ακουστικά. Πολύ καλύτερα από όσο δείχνει η τιμή τους.

Με προσγειώνεις απότομα, αλλα νιωθω οτι αυτο χρειάζομαι και να πορευτω για καιρό. Πολυ πιθανό αυτο που λες για την "φαγουρα" . Θα κοιτάξω τα AGK και Audio Technika που μου προτείνεις και αργότερα βλέπω. Είχα ακούσει πολύ καλές κριτικές και για τα ATH m40x. Να φανταστώ πως ειναι και αυτά καλύτερες κάρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να σε προσγειώσω, αλλά ειλικρινά τι είναι αυτό που σε έκανε να λες θέλω να πάρω με το καλημέρα senn 600?

Ας πούμε είναι σαν μια Ρολλς....(ας πούμε) αλλά δεν θα την πάς στον χωματόδρομο.

Είναι εξαιρετικά ακουστικά αλλά απαιτούν (πρόσεξε τη λέξη) ανάλογα συνοδά.

Αλλιώς θα είναι σαν να έχεις κάτι φτηνό, με ...προσδοκίες.

Αυτά όλα πάνε πακέτο.

Εγω θα έπαιρνα Κ240. Τα πρώτα μου Κ240 τα πήρα το 1976. Είναι 600Ω. Και τα έχω ακόμα. Βέβαια τώρα φτιάχνονται στην Κίνα, και δεν είναι πλέον αυστριακά. Μόνο στο όνομα. Αλλά είναι πολύ καλά. Τα σημερινά είναι 55Ω αλλά σαν ήχος είναι κοντά στο τότε.

Μια ολόκληρη ζωή άκουω με ακουστικά και πολλές φορές αταίριαστα, οπότε ξέρω τι σημαίνει ταίριασμα.

Γενικά να ξέρεις οι φτηνές κάρτες των 50-150 ευρώ έχουν στην έξοδο φτηνά ολοκληρωμένα που είναι φτιαγμένα για εύκολα ακουστικά στην περιοχή των 30Ω. Ή και ψείρες.

Και σου λεω, δεν είναι ότι δεν θα παίξουν τα HD600. Θα παίξουν. Αλλά για να τα απολαύσεις και να πιάσουν τόπο θα χρειαστούν 2-3 χρόνια όσα θα κρατήσεις τη φτηνή κάρτα. Το να βάλεις ένα ενισχυτή σε τέτοια κάρτα δεν το συζητάμε κάν.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις τι παίζει με τα Ohm/impedance και τις κάρτες ήχου.

Τι γίνεται όταν συνδέσεις high-impedance ακουστικά σε συσκευή που δε τα "σηκώνει", είτε αυτό είναι κάρτα ήχου, είτε είναι κινητό τηλέφωνο? Πολύ απλά, δεν έχεις αρκετή ένταση. Όσο περισσότερα Ohm ζητάει το ακουστικό, τόσο λιγότερη ένταση θα έχεις - γι αυτό και συνιστάται προενίσχυση.

Η κάρτα σου είναι ίσως η πιο entry-level που υπάρχει, και απ'ότι διαβάζω δε θα μπορεί να υποστηρίξει 250 Ohm ακουστηκά. Γενικά διαβάζω ότι η συγκεκριμένη κάρτα δε τα πάει καλά με το headphone output. Οπότε θα πρέπει να πάς κάτω από τα 80.

- Γιατί υπάρχουν τα ίδια μοντέλα ακουστικών σε διαφορετικά Ohm? Γιατί υποτίθεται ότι όσα περισσότερα Ohm, τόσο πιο ευκρινής θα είναι η ποιότητα αναπαραγωγής. Βέβαια μη περιμένεις να τρομάξεις από τη διαφορά. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα καταλάβεις τίποτα. Θα έπρεπε να σε νοιάζει μόνο αν ήσουν επαγγελματίας mixing/mastering engineer, που και εκεί, θα γνώριζες ότι το mixing/mastering γίνεται πάντα σε ηχεία, και πάντα σε ένταση όχι μεγαλύτερη της ανθρώπινης καθημερινής ομιλίας. Οι περισσότεροι που προτιμούν μεγάλα Ohm και προενίσχυση είναι οι λεγόμενοι Audiophiles, που δεν έχουν σχέση με παραγωγή μουσικής.

 

Επίσης, τα DT-990 είναι Open Back ακουστικά. To εχεις ψάξει αυτό? Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στα open και στα closed back. Αν συζείς, τα open θα "ενοχλούν" τους γύρω σου, μιας και ότι ακούς θα βγαίνει προς τα έξω σαν να έχεις ανοιχτά ηχεία.

 

Εγώ σου προτείνω τα DT-770 Pro (32) ή τα ATH-M50X (38). Είναι και τα δύο closed back και θα μπορείς να τα "τρέξεις" παντού. Είναι υπερβολικά καλά, και είμαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστείς κάτι ακριβότερο για αρκετό καιρό.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το open back δες το. Γιατί αν γράφεις φωνητικά, το μικρόφωνο θα παίρνει το backing track μια χαρά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν θελω να σε προσγειώσω, αλλά ειλικρινά τι είναι αυτό που σε έκανε να λες θέλω να πάρω με το καλημέρα senn 600?

Ας πούμε είναι σαν μια Ρολλς....(ας πούμε) αλλά δεν θα την πάς στον χωματόδρομο.

Είναι εξαιρετικά ακουστικά αλλά απαιτούν (πρόσεξε τη λέξη) ανάλογα συνοδά.

Αλλιώς θα είναι σαν να έχεις κάτι φτηνό, με ...προσδοκίες.

Αυτά όλα πάνε πακέτο.

Εγω θα έπαιρνα Κ240. Τα πρώτα μου Κ240 τα πήρα το 1976. Είναι 600Ω. Και τα έχω ακόμα. Βέβαια τώρα φτιάχνονται στην Κίνα, και δεν είναι πλέον αυστριακά. Μόνο στο όνομα. Αλλά είναι πολύ καλά. Τα σημερινά είναι 55Ω αλλά σαν ήχος είναι κοντά στο τότε.

Μια ολόκληρη ζωή άκουω με ακουστικά και πολλές φορές αταίριαστα, οπότε ξέρω τι σημαίνει ταίριασμα.

Γενικά να ξέρεις οι φτηνές κάρτες των 50-150 ευρώ έχουν στην έξοδο φτηνά ολοκληρωμένα που είναι φτιαγμένα για εύκολα ακουστικά στην περιοχή των 30Ω. Ή και ψείρες.

Και σου λεω, δεν είναι ότι δεν θα παίξουν τα HD600. Θα παίξουν. Αλλά για να τα απολαύσεις και να πιάσουν τόπο θα χρειαστούν 2-3 χρόνια όσα θα κρατήσεις τη φτηνή κάρτα. Το να βάλεις ένα ενισχυτή σε τέτοια κάρτα δεν το συζητάμε κάν.

Μα πρέπει να με προσγειώνεις. Γιατί ακριβώς αυτό χρειάζομαι. Όταν παω και κάνω start up home studio με κάρτα πολύ χαμηλών δυνατοτήτων και μετά θέλω ακριβά ακουστικά γιατί πιστεύω οτι αυτό ειναι το βασικό εργαλείο μου και αρα εκεί πρέπει να επενδύσω....μόνο για προσγείωση είμαι. Ρώτησα/Έψαξα/διάβασα για ακουστικά και οι περισσότεροι μου είπαν και άλλοι γράφουν (και youtubers που ακολουθώ) για DT 770/990 ως πάρα πολυ καλα και HD 600/660 για τοπ. Που να φανταστώ οτι είμαι "καραμητρος" με την κάρτα αυτή? Τώρα ξέρω. Καταλαβαίνω απολυτά αυτά που λες, συμφωνω και το εκτιμώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι όντως καλά ακουστικά για επαγγελματίες και χαιεντάδες.

Βέβαια για τους χαιεντάδες ίσως είναι η αφετηρία τα 300 ευρώ, καθώς η headfi craze των τελευταίων 10 ετών μας οδήγησε σε ακουστικά των 1000, 2000, 5000 και 10000 ευρώ.

Ευτυχώς οι επαγγελματίες δεν μασάνε. Και μένουν με ένα καλό επαγγελματικό. Τα άλλα είναι έχοντες και μυαλό μή έχοντες....

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου