Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά και για σωστή απόδοση ακουστικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις τι παίζει με τα Ohm/impedance και τις κάρτες ήχου.

Τι γίνεται όταν συνδέσεις high-impedance ακουστικά σε συσκευή που δε τα "σηκώνει", είτε αυτό είναι κάρτα ήχου, είτε είναι κινητό τηλέφωνο? Πολύ απλά, δεν έχεις αρκετή ένταση. Όσο περισσότερα Ohm ζητάει το ακουστικό, τόσο λιγότερη ένταση θα έχεις - γι αυτό και συνιστάται προενίσχυση.

Η κάρτα σου είναι ίσως η πιο entry-level που υπάρχει, και απ'ότι διαβάζω δε θα μπορεί να υποστηρίξει 250 Ohm ακουστηκά. Γενικά διαβάζω ότι η συγκεκριμένη κάρτα δε τα πάει καλά με το headphone output. Οπότε θα πρέπει να πάς κάτω από τα 80.

- Γιατί υπάρχουν τα ίδια μοντέλα ακουστικών σε διαφορετικά Ohm? Γιατί υποτίθεται ότι όσα περισσότερα Ohm, τόσο πιο ευκρινής θα είναι η ποιότητα αναπαραγωγής. Βέβαια μη περιμένεις να τρομάξεις από τη διαφορά. Κατά πάσα πιθανότητα δε θα καταλάβεις τίποτα. Θα έπρεπε να σε νοιάζει μόνο αν ήσουν επαγγελματίας mixing/mastering engineer, που και εκεί, θα γνώριζες ότι το mixing/mastering γίνεται πάντα σε ηχεία, και πάντα σε ένταση όχι μεγαλύτερη της ανθρώπινης καθημερινής ομιλίας. Οι περισσότεροι που προτιμούν μεγάλα Ohm και προενίσχυση είναι οι λεγόμενοι Audiophiles, που δεν έχουν σχέση με παραγωγή μουσικής.

 

Επίσης, τα DT-990 είναι Open Back ακουστικά. To εχεις ψάξει αυτό? Γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στα open και στα closed back. Αν συζείς, τα open θα "ενοχλούν" τους γύρω σου, μιας και ότι ακούς θα βγαίνει προς τα έξω σαν να έχεις ανοιχτά ηχεία.

 

Εγώ σου προτείνω τα DT-770 Pro (32) ή τα ATH-M50X (38). Είναι και τα δύο closed back και θα μπορείς να τα "τρέξεις" παντού. Είναι υπερβολικά καλά, και είμαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστείς κάτι ακριβότερο για αρκετό καιρό.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές. Έχεις και εσυ δικιο και καταλαβαίνω τι λες. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Επίσης γνωρίζω για τα open back αλλά θεωρώ οτι δεν θα κανω ηχογραφήσεις με Mic. Και εκτός αυτού ο χώρος εινα πολύ μικρός και κακός για ανοιχτές ηχογραφήσεις και στησίματα mic με καταλύματα stand κλπ. Τώρα για το θέμα να ενοχλήσω την σύντροφο πιστεύω υπάρχουν ώρες που μπορω να δουλέψω χωρις να ενοχλώ. Σίγουρα όμως είναι θέμα και αυτό. Άπλα....παλι μου πρότειναν οτι είναι καλύτερα τα open back γενικά. Πρέπει όμως να τα βάζω όλα σε ζυγαριά και να ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει. Θα λάβω πολυ σοβαρά και τις δικές σου συμβουλές.

Εσυ πιστεύεις οτι με αυτη την κάρτα που εχω θα ειμαι μια χαρά με DT-770 Pro (32) ή τα ATH-M50X (38)? Καλύτερα απο τις προτάσεις Κ240 ή τα ΑΤΗ40 του φιλου dimsonic?

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτά είναι όντως καλά ακουστικά για επαγγελματίες και χαιεντάδες.

Βέβαια για τους χαιεντάδες ίσως είναι η αφετηρία τα 300 ευρώ, καθώς η headfi craze των τελευταίων 10 ετών μας οδήγησε σε ακουστικά των 1000, 2000, 5000 και 10000 ευρώ.

Ευτυχώς οι επαγγελματίες δεν μασάνε. Και μένουν με ένα καλό επαγγελματικό. Τα άλλα είναι έχοντες και μυαλό μή έχοντες....

Έχεις πολύ δίκιο. Ευτυχώς που μπορούμε μέσω Internet να ρωτάμε να μαθαίνουμε να μοιραζόμαστε και στο τελος να κρίνουμε. Την πάτησα με την καρτα και με καμποσα ευρώ. Θα μπορούσα να πάθω πολύ χειρότερα με την αγορά ακριβών ακουστικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν αρχίσω να ασχολούμαι με ηλεκτρονικά όργανα δεν είχα κανένα θέμα με κλειστά ακουστικά, μόλις πήρα ανοιχτά (beyerdynamic 990 pro) επιτέλους κατάλαβα τον ήχο των πηγών μου. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει για εξοπλισμό είναι.

 

-κατά τη γνώμη μου δεν ενοχλούν "έξω" 

-τα ακούω από μια focusrite 18i20 2nd gen και σε στιγμές θα ήθελα να μπορώ να δυναμώσω κι άλλο (όχι για δουλεια, από πορωση )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, blue είπε

πριν αρχίσω να ασχολούμαι με ηλεκτρονικά όργανα δεν είχα κανένα θέμα με κλειστά ακουστικά, μόλις πήρα ανοιχτά (beyerdynamic 990 pro) επιτέλους κατάλαβα τον ήχο των πηγών μου. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει για εξοπλισμό είναι.

 

-κατά τη γνώμη μου δεν ενοχλούν "έξω" 

-τα ακούω από μια focusrite 18i20 2nd gen και σε στιγμές θα ήθελα να μπορώ να δυναμώσω κι άλλο (όχι για δουλεια, από πορωση )

Πολυ καλο! Και εγώ αυτά ειχα ακούσει περί open back. Οτι θα ακούω πολυ καλύτερα τους ήχους. Λογικό βεβαία που καταλαβαίνεις τοσο καλά τον ηχο των πηγών σου έχοντας μια τόσο καλή και ακριβή κάρτα :) Δεν υπάρχει σύγκριση με την φτηνή κάρτα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανοιχτού τύπου είναι πιό ξεκούραστα.

Μπορείς να ακούς τους ήχους του περιβάλλοντος, τηλεφωνα αν χρειαστεί, ομιλίες κλπ αλλά βασικά κάνεις τη δουλειά σου.

Τα κλειστού τύπου σε ξεκόβουν, σε απομονώνουν, ψιλοαισθάνεσαι λίγο άσχημα και ανάλογα με την ποιότητα του ακουστικού έχεις την αίσθηση ότι ακούς σε "κουτί". Αλλά ό,τι δεν ακούς εσύ, δεν ακούν και οι άλλοι προς τα έξω. Δεν έχεις leakage προς το μικρόφωνο και ακούς καθαρά τη φωνή σου μέσα απο το κεφάλι σου αν είσαι ο τραγουδιστής. Δεν ενοχλούν τους δίπλα. Απλά...ακούγονται ελαφρά.

Προσωπικά έχω 6 ζευγάρια ανοιχτού και ένα μόνο κλειστού και το χρησιμοποιώ μόνο όταν χρειάζομαι τις ιδιότητές του. Δηλαδή πιό σπάνια.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pressuridion είπε

Εσυ πιστεύεις οτι με αυτη την κάρτα που εχω θα ειμαι μια χαρά με DT-770 Pro (32) ή τα ATH-M50X (38)? Καλύτερα απο τις προτάσεις Κ240 ή τα ΑΤΗ40 του φιλου dimsonic?


Για τα Κ240 δεν έχω άποψη, δε τα ξέρω. Εγώ έχω τα Μ50X, τα οποια είναι το αμέσως επόμενο μοντέλο σε ποιότητα από τα 40, είναι μέσα στο budget σου νομίζω. Τα 40 είναι αξιοπρεπέστατα απ' ότι εχω διαβάσει, αν δεν είσαι διατεθημένος να δώσεις το κάτι παραπάνω για τα 50.

Η κύρια διαφορά των 770 με 990 είναι το closed vs open back. Τα open back θεωρούνται καλύτερα γενικά, ναι, αλλά πρέπει να έχεις απόλυτη ησυχία για να μην μπαίνει άλλος ήχος μέσα. Αν έχεις δλδ aircondition, ή ακόμα και ψυγείο κοντά σου, θα το ακούς κανονικά. Είναι καθαρά για studio χρήση δηλαδή. Επίσης αφήνουν έξω τον ήχο που βγαίνει από αυτά, με αποτέλεσμα να είναι σαν μικρά ηχεία. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνεις ηχογράφηση με μικρόφωνο, ίσως έχεις πρόβλημα feedback.

Τα closed είναι πιο εύχρηστα, αλλά ίσως πιο κουραστικά. Δε συνιστώνται για να μειξάρεις 100% σε αυτά, ανάλογα και το μοντέλο φυσικά. Απομονώνουν τυχόν θόρυβο από το περιβάλλον και δεν αφήνουν έξω τον ήχο που έρχεται από αυτά. Έξτρα bonus, σίγουρα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλες περιπτώσεις, πχ, να τα βάλεις πχ σε ένα ταξίδι, αεροπλάνο, κτλ, χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι.

 

Έχε υπ όψιν σου ότι κανένα σετ ακουστικών δεν είναι τέλειο σε αυτό το ύψος τιμών - το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία. Καλά ακουστικά δε σημαίνει καλό mix. Το παν είναι να γνωρίζεις της δυνατότητες και τις αδυναμίες τους και να ξέρεις να δουλεύεις γύρω από αυτές. Ότι και να πάρεις, πρέπει να του δώσεις χρόνο και να το μάθεις, να ακούς (και να κοιτάς) reference tracks και να προσπαθείς να καταλάβεις πώς μπορείς να φέρεις το mix σου στο βέλτιστο επίπεδο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Για τα Κ240 δεν έχω άποψη, δε τα ξέρω. Εγώ έχω τα Μ50X, τα οποια είναι το αμέσως επόμενο μοντέλο σε ποιότητα από τα 40, είναι μέσα στο budget σου νομίζω. Τα 40 είναι αξιοπρεπέστατα απ' ότι εχω διαβάσει, αν δεν είσαι διατεθημένος να δώσεις το κάτι παραπάνω για τα 50.

Η κύρια διαφορά των 770 με 990 είναι το closed vs open back. Τα open back θεωρούνται καλύτερα γενικά, ναι, αλλά πρέπει να έχεις απόλυτη ησυχία για να μην μπαίνει άλλος ήχος μέσα. Αν έχεις δλδ aircondition, ή ακόμα και ψυγείο κοντά σου, θα το ακούς κανονικά. Είναι καθαρά για studio χρήση δηλαδή. Επίσης αφήνουν έξω τον ήχο που βγαίνει από αυτά, με αποτέλεσμα να είναι σαν μικρά ηχεία. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνεις ηχογράφηση με μικρόφωνο, ίσως έχεις πρόβλημα feedback.

Τα closed είναι πιο εύχρηστα, αλλά ίσως πιο κουραστικά. Δε συνιστώνται για να μειξάρεις 100% σε αυτά, ανάλογα και το μοντέλο φυσικά. Απομονώνουν τυχόν θόρυβο από το περιβάλλον και δεν αφήνουν έξω τον ήχο που έρχεται από αυτά. Έξτρα bonus, σίγουρα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλες περιπτώσεις, πχ, να τα βάλεις πχ σε ένα ταξίδι, αεροπλάνο, κτλ, χωρίς να ενοχλείς και να ενοχλείσαι.

 

Έχε υπ όψιν σου ότι κανένα σετ ακουστικών δεν είναι τέλειο σε αυτό το ύψος τιμών - το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία. Καλά ακουστικά δε σημαίνει καλό mix. Το παν είναι να γνωρίζεις της δυνατότητες και τις αδυναμίες τους και να ξέρεις να δουλεύεις γύρω από αυτές. Ότι και να πάρεις, πρέπει να του δώσεις χρόνο και να το μάθεις, να ακούς (και να κοιτάς) reference tracks και να προσπαθείς να καταλάβεις πώς μπορείς να φέρεις το mix σου στο βέλτιστο επίπεδο.

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτα! Άρα όντως τα open back είναι καλύτερα σε γενικές γραμμές. Τα K240 είναι open. Τα M40 και 50χ οχι. Τα DT 990 είναι open αλλά έχει μόνο στα 250 ohm άρα δεν κάνουν για την κάρτα μου. Ίσως τα K240 ναι είναι το πιο κοντινό σε σύνολο. Μια Α ποιότητα με λιγα χρήματα, open back και με τον περιορισμό της κάρτας μου. Ισως αργότερα να έπαιρνα και τα Μ40χ για κλειστού τύπου σε ειδικές περιπτώσεις και να εχω τίμια ακούστηκα γύρω στα 145ε (πάντα λόγω κάρτας ήχου)

Συμφωνώ απόλυτα πως πολύ καλά ακουστικά η ηχεία η οτιδήποτε άλλο εργαλείο δεν σημαίνει οτι εγγυάται και το πολύ καλό mix. Πρέπει να μάθω να δουλεύω με αυτά που έχω και την ποιότητα τους και να βγάζω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Θέλει χρόνο και πολύ ασχολία. Είναι και θέμα ταλέντου, θα δείξει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ακουστικά με ταβάνι τα 100 ευρώ.

Υπάρχει κάρτα motu m4, monitors m-audio bx8a και logic pro x.

 

Κυρίως τα θέλω για το tracking κιθάρας και φωνής. Είτε ακουστική με πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος (behringer b1), είτε ηλεκτρική με diy isobox μέσω sm57. Τώρα υπάρχουν κάποια πολύ φθηνά AKG του 40άρικου πριν 10 χρόνια. 

 

Φαντάζομαι, αν έχω καταλάβει καλά, χρειάζομαι κλειστού τύπου ώστε να μην επανατροφοδοτώ το σήμα στην ηχογράφηση. Ειδικά το πυκνωτικό "πιάνει" πολλά αχρείαστα τσίκι τσίκι. Με ενδιαφέρει κυρίως η κατά το δυνατόν σωστή απόκριση στις συχνότητες, κυρίως όταν γράφω ηλεκτρική μέσω isobox που δεν έχω ιδέα πώς ακούγεται όταν το κουτί είναι κλειστό. Δε ξέρω τι άλλο πρέπει να προσέξω στα σπεξ.

 

Για mixing, editing χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο τα monitors.

 

Ό,τι έχετε σε πρόταση ρίξτε την για να μην πάω εντελώς ντουγρού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mikeRORYΕννοείται κλειστού τύπου όταν μιλάμε για πυκνωτικά μικρόφωνα και tracking φωνητικών.
Προτείνω Audio-Technica M40x, βέβαια η βέλτιστη λύση θα ήταν τα
Βeyerdynamic DT-770 Pro στα 129.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

Αν είναι τόοοσο καλύτερα, τα σκέφτομαι (ίσως με 4-5 δόσεις) τα DT-770 Pro. Απλά βλέπω ότι παίζει το ίδιο μοντέλο σε πολλές εκδοχές που έχουν να κάνουν με τα ohm. Tι προτιμώ; πολλά ή λίγα; υπάρχουν με 30 υπάρχουν και με 250 ωμ... σε σχεδόν ίδια τιμή. Πρέπει να διαβάσω 5 πράγματα (αρκεί να βρω από πού)...

 

Edit: Sorry βρε συ Alex Raptakis μόλις είδα ότι λες ακριβώς αυτό που ρωτάω για τα διαφορετικά ωμ στην προηγούμενη σελίδα.

Επεξεργασμένο από mikeRORY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikeRORY είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

Αν είναι τόοοσο καλύτερα, τα σκέφτομαι (ίσως με 4-5 δόσεις) τα DT-770 Pro. Απλά βλέπω ότι παίζει το ίδιο μοντέλο σε πολλές εκδοχές που έχουν να κάνουν με τα ohm. Tι προτιμώ; πολλά ή λίγα; υπάρχουν με 30 υπάρχουν και με 250 ωμ... σε σχεδόν ίδια τιμή. Πρέπει να διαβάσω 5 πράγματα (αρκεί να βρω από πού)...

 

Edit: Sorry βρε συ Alex Raptakis μόλις είδα ότι λες ακριβώς αυτό που ρωτάω για τα διαφορετικά ωμ στην προηγούμενη σελίδα.


Υποτίθεται όσο μεγαλύτερα Ohm, τόσο καλυτερη ποιότητα. Πρέπει όμως να δεις τι μπορεί να "σηκώσει" η κάρτα ήχου σου. Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να πάρεις τα χαμηλότερα, αλλιώς θα ακούς πολύ σιγά.

 

Τώρα για την ποιότητα, τα DT770 είναι ότι πιο standard μπορείς να βρεις, μαζί με τα AT-M50x (αντί για τα M40x που είπα πριν). Απείρως δοκιμασμένα ανά τα χρόνια, σίγουρα ότι καλύτερο μπορείς να βρεις στην κατηγορία. Βέβαια και λίγο πιο κάτω να πας δε χάλασε και ο κόσμος, από τη στιγμή που δε θα μειξάρεις σε αυτά, δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου