Προς το περιεχόμενο

Humbucker with single tele. Μια μικρή βοήθεια......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Την ερχόμενη βδομάδα θα στείλω την κιθάρα για την ετήσια γενική φροντίδα και έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα να πάρω μια γνώμη. Η thinline tele έχει έναν lindy fralin single στην γέφυρα και έναν chevalier paf neck, με treble bleed. Ταυτόχρονα τραβώντας το κουμπί του Tone o humbucker γίνεται κάπως σαν μονος. Είναι η αγαπημένη κιθάρα μου και μ αρέσει πολυ.

Τα μόνα μου παράπονα είναι

1)ότι θέλω να balanσαρω κάπως καλύτερα την τόνικοτητα των μαγνητων, ώστε οι ρυθμίσεις που κάνω από ενισχυτη η πετάλια να είναι λειτουργικές για όλες τις θέσεις. Τώρα είναι πιο dark ο πάνω μαγνητης που είναι πολύ ωραίος μόνος του κυρίως σε καθαρα, αλλά δεν ισσοροπουν καλά  με τον κάτω. Όταν είναι δηλαδή σε ίδια ένταση οι 2 μαγνητες υπάρχει διαφοροποίηση, πολύ ωραίοι ήχοι αλλά δεν μπορώ εύκολα να πάω από τη μια θέση στην άλλη. Το πρόβλημα αυτο λυνεται τονικα με το split(ίσως είναι parallel, δεν ξέρω), αλλά έχω πέσει πολύ σε ενταση ήδη. 

Χωρίς να ξέρω καν τι wiring έχω (μη βαράτε, δεν είχα ρωτήσει. Αν βοηθάει βγάζω φώτο) σκεφτόμουνα να κάνω το παρακάτω που διάβασα στο σαιτ του fralin

 

Using a resistor in parallel with your pickup can make a pickup “see” a different value pot than there actually is. Let’s imagine this scenario: You have a Telecaster with a P90 in the neck and a Single Coil bridge. You can use a 500K pot for a master volume, and run a ~470K resistor off the switch from your bridge position and running it to ground. The P90 in the neck will see the 500K volume pot as normal, and the bridge will see a 242K pot (close enough to 250K for us).

Κι αυτό έχοντας φυσικά και το treble bleed, αν γίνεται. 

 

Είμαι σε σωστό δρόμο λέτε? 

Superfunk τεντωσε μια χείρα βοήθειας.............. 

Resistor-Switch-Telecaster-856x750.png

Τώρα είναι κάπως έτσι αν βοηθάει.... 

received_760107171344235.jpeg

received_572444320396405.jpeg

received_994335774437981.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το wiring αυτο θα κερδισεις,λιγα,πριμα στον neck.....βεβαια....κλασσικος humbucker ειναι και οπως λενε και οι ΑμερικΛανοι "you can't polish....."  😂

 

Πετα τον και βαλε εναν mini humbucker (ή ακομα καλυτερα εναν firebird)  να δεις φως ή εναν κιΟυνεφε να δεις φωταγωγΗση γεννεθλιων του Κιμ Γιον Ιλ στην κεντρικη πλατεια της Πιονγιάνγκ 🤣

 

Οι humbucker.....in my book ανηκουν στην κατηγορια ..."ΔΕΝ"  και εχω παρει οριστικο διαζυγιο απο αυτους εδω και χρονια (και μια YAMAHA 335 που εχω ολο σε spilt coil mode την εχω) 😁 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Πετα τον και βαλε εναν mini humbucker (ή ακομα καλυτερα εναν firebird)  να δεις φως ή εναν κιΟυνεφε να δεις φωταγωγΗση γεννεθλιων του Κιμ Γιον Ιλ στην κεντρικη πλατεια της Πιονγιάνγκ

Τα χω σκεφτεί αυτά. Αφ ενός δεν έχω φραγκα για καινούριο μαγνήτη τώρα. Μου τα φαγαν οι tv Jones. Τον κιουνεφέ έβλεπα η mini hum η έναν twang Master του fralin. Η τον βάζω και τον πάνω single να τελειώνουμε. Αφ ετέρου έλεγα μήπως διορθώσω κάτι με το υπάρχον σύστημα.... Ίσως με άλλη ρύθμιση στο ύψος αλλά δεν νομίζω....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geka είπε

Ίσως με άλλη ρύθμιση στο ύψος αλλά δεν νομίζω....... 

 

αυτο ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις, βαλτον οσο πιο χαμηλα μπορεις. 

 

δες ο παππους...χωμα τον εχει...(οχι βεβαια πως τον χρησιμοποιει και ποτεΣ για μουρη μαλλον τον εχει 🤣)

 

56a595d2-2e54-4971-9d47-378978daea15.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αυτο ειναι το πρωτο που πρεπει να κανεις, βαλτον οσο πιο χαμηλα μπορεις. 

 

Τον neck εννοείς. Λογικά πιο ψηλά δεν θέλει για να πάρει λίγα πριμα? Μετά δεν θα πρεπει να πειράξω και τον Bridge?

Ναι τον παππού έβλεπα κι εγώ και ζηλεψα😁😁

Αν έχεις κανένα starting point ριξτο(ξερω, ξέρω είναι προσωπική υπόθεση, αλλά ριξτο το βρε.. :)))) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geka είπε

Λογικά πιο ψηλά δεν θέλει για να πάρει λίγα πριμα?

 

ριξτον χαμηλα και σηκωσε τους πολους 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geka είπε

Οκ......θα το δοκιμάσω. Όλους τους πόλους μάλλον το ίδιο. Και τώρα στο ίδιο ύψος είναι... 

 

 

Δυστυχως το προβλημα ειναι οτι σε μια tele οτιδηποτε μαγνητη και να βαλεις στο neck μοιραια συγκρινεται με τον καλυτερο μαγνητη ηλεΧτρικας κιθαρας που εχει φτιαχτει ποτεΣ (τον tele bridge δηλ.) και δυστυχως δεν σε σωζει ουτε η μεσοβεζικη λυση του σπλιτ ,ουτε οτιδηποτε....μαNτζουνι και να δοκιμασεις αν ο νεκ ειναι humbucker.....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2021 στις 2:01 ΜΜ, Superfunk είπε

ριξτον χαμηλα και σηκωσε τους πολους 

Το δοκίμασα. Όχι και πάρα πολύ χαμηλά αλλά κάνα 2 mm. Και στις μπασες λίγο παραπάνω. Στα καντινια καλυτερέψε πολύ ο ήχος. Στις μπασες (λα και μι) το ψάχνω ακόμα. Το σημαντικότερο μέχρι στιγμής είναι ότι η μεσαία θέση είναι αξιοποιήσιμη ως πιο all around επιλογή, πράγμα που ήθελα. Σίγουρα χρήζει κι άλλης βελτίωσης.

Ακομα ανεβάζοντας τους πόλους ισομερώς παρατήρησα πιο καθαρα ότι τελικά δεν ήταν όλοι στο ίδιο υψος εξαρχης(πχ η ρε ήταν κατεβασμενη). Άρα κι εγώ τους πείραξα ανάλογα με τ αυτί μου ανισομερως. Ελπίζω να μη κάνω καμιά πατάτα και να μη μπορώ να τα επαναφέρω.  Πάντως είναι καλύτερα τα πράγματα. 

Επίσης το κεράκι που βγαίνει δεν είναι κάτι ανησυχητικό, έτσι? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2021 στις 2:18 ΜΜ, Superfunk είπε

 

 μοιραια συγκρινεται με τον καλυτερο μαγνητη ηλεΧτρικας κιθαρας που εχει φτιαχτει ποτεΣ (τον tele bridge δηλ.) 

🤣

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου