Προς το περιεχόμενο

Πόσες τελεκάστερ έχετε?


Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?  

81 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?

    • 3 +
      9
    • 2
      10
    • 1
      26
    • Καμία
      36
  2. 2. Εκτός από τελεκάστερ που είναι η καλύτερη κιθάρα στον κόσμο, τι άλλα είδη κιθαρας έχετε στην κατοχή σας?

    • Stratocaster
      60
    • Ταυράκι (Gibson ή άλλο)
      13
    • Les Paul (Gibsonή άλλο)
      34
    • Yamaha (any)
      9
    • Ibanez (any)
      11
    • Jazzmaster (any)
      7
    • Squier (any)
      12
    • Epiphone (any)
      13
    • Άλλη - οποιασδήποτε μάρκας
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε για να ζεσταθουμε..... 

α) Ποιος ο ορισμός της "αλήτικης" κιθαρας

β) Την "αλήτικη" κιθάρα την παίρνει ο original αλήτης η ο "δήθεν" που θέλει να δείχνει original? 😀😉

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teospir είπε

Αντε για να ζεσταθουμε..... 

α) Ποιος ο ορισμός της "αλήτικης" κιθαρας

β) Την "αλήτικη" κιθάρα την παίρνει ο original αλήτης η ο "δήθεν" που θέλει να δείχνει original? 😀😉

Την κιθάρα την κάνει ο παίχτης και όχι το ανάποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Την κιθάρα την κάνει ο παίχτης και όχι το ανάποδο

 

Αυτό.

Εγώ απλά θα πω, διαλιέχτεεε...    Keith Richards, Jeff Buckley, Graham Coxon (Blur), Andy Summers (The Police), Muddy Waters, Albert Collins, Jimmy Page, George Harrison, Sheryl Crow...

Και εδώ ο τύπος που έπαιζε στο 1/2 της ταστιέρας
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η Tele ήταν η βασική κιθάρα του Jimmy Page 🤣😂😂 μη τη χαλάμε τη συζήτηση..Τωρα αν καθησω και γράψω ποιοι κορυφαίοι(κορόϊδα) παίζουν με αλλες κιθάρες θα μας πιάσει το 5ο lock down

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μας τους 80ς η τέλε ηταν απλα η κιθαρα του Σπρηγκστην που τι στο καλο σταρ ειναι και δεν εχει σουπαστράτ σαν του Ριτσι Ζαμπόρα? Μεγαλη απορία.

 

Μετα μεγαλωσαμε και καταλαβαμε.

 

Πάντως οποτε φοραω το τζην μου με καρο πουκαμισο (χοντρο καρο) και σηκωνω τα μανικια, εκει ναι, θελω και μια τέλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να υπερασπιστώ το thread που άνοιξα και όχι να το κάνουμε αρένα παιδιά. Περί ορέξεως σπετζοφάι.
Η απόπειρα πάντως να παρουσιαστεί η tele ως παρωχημένη είναι αποτυχία όταν σε αυτή έχουν βασίσει τον ήχο τους κάτι τύποι σαν τον Jeff Buckley. Και σόλο κιθαριστικούς δίσκους δεν έκανε μόνο ο Steve Vai, έκανε και ο Roy Buchanan και ο Andy Summers και πάρα πολλοί άλλοι τελεκαστεράκηδες, μην τα ισοπεδώνετe όλα επειδή έχετε άλλα γούστα.

Αυτό μπορεί να το έχετε ακούσει από Gary Moore οι νεότεροι, αλλά η πρώτη φορά που έκλαψε αυτό το σόλο ήταν με αυτή την telecaster
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@teospir

Κι εμένα μου άρεσε ο Gary Moore. Και έχω δυο LesPaul και 3 Strat και καμία Tele.
Αλλά μπορώ να εκτιμήσω αυτό που ακούω. Και νομίζω ότι ειδικά σε αυτό το κομμάτι ούτε που πλησιάζει την εκφραστικότητα του original - τουλάχιστον στα μισο-"καθαρά" που βγάζει η Τελε και στις αυξομειώσεις της έντασης.
Και δεν είναι ότι δεν το μπορούσε ο Moore να το κάνει, απλά δεν το προσπάθησε καν, αυτή την εντύπωση έχω. Το έκανε το Messiah άλλο ένα Parisien Walkways και Still Got the Blues.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teospir είπε

Εδώ δεν κλαίει απλά σκοτωνει....

 

Με τόσο gain, και να θέλει δεν μπορεί να κλάψει.

Ο,τι σκοτώνει, συμφωνώ. Αξεπέραστος ήχος. Αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν οι δύο αυτοί ήχοι. Σα να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

 

Αυτό.

Εγώ απλά θα πω, διαλιέχτεεε...    Keith Richards, Jeff Buckley, Graham Coxon (Blur), Andy Summers (The Police), Muddy Waters, Albert Collins, Jimmy Page, George Harrison, Sheryl Crow...

Και εδώ ο τύπος που έπαιζε στο 1/2 της ταστιέρας
 

 

θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και τον είδε.

Και σε εμφάνιση που τα έσπαγε !

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου