Προς το περιεχόμενο

Πόσες τελεκάστερ έχετε?


Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?  

81 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?

    • 3 +
      9
    • 2
      10
    • 1
      26
    • Καμία
      36
  2. 2. Εκτός από τελεκάστερ που είναι η καλύτερη κιθάρα στον κόσμο, τι άλλα είδη κιθαρας έχετε στην κατοχή σας?

    • Stratocaster
      60
    • Ταυράκι (Gibson ή άλλο)
      13
    • Les Paul (Gibsonή άλλο)
      34
    • Yamaha (any)
      9
    • Ibanez (any)
      11
    • Jazzmaster (any)
      7
    • Squier (any)
      12
    • Epiphone (any)
      13
    • Άλλη - οποιασδήποτε μάρκας
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και τον είδε.

Και σε εμφάνιση που τα έσπαγε !

 

Ποιον?

Εγω είδα αυτήν πάντως στο Λονδίνο, όταν ακόμη μπορούσαμε να ταξιδεύουμε και μου έπεσε λίγο το σαγόνι...  'Εχει και σπουδαίο υλικό η τύπισσα. Πολύ "αύριο" και συγχρόνως πολύ "χτες" την ίδια στιγμή. Και ΄χει και attitude στο όργανο, κάτι που σπανίζει.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tamtam είπε

Και δεν θα πω ποια axes ΔΕΝ μ' αρέσουν γιατί θα προσβληθεί ο Αλεξ Ραπτάκης! :D


Το ξέρω ότι το λες για πλάκα, αλλά, αν κάποιος μπορεί πραγματικά να προσβληθεί από το γούστο κάποιου άλλου σε ένα μουσικό όργανο, τότε υπάρχει μεγάλο, θεμελιώδες πρόβλημα. Μπορεί να ακουστεί ψεύτικο και αλαζονικό, αλλά εμένα προσωπικά δε μπορεί να με προσβάλλει κανείς - δε θυμάμαι να έγινε ποτέ κάτι τέτοιο. Ότι και να μου πεις θα είναι είτε αντικειμενικό, άρα αλήθεια που πρέπει να δεχτώ, είτε υποκειμενικό που πρέπει να το σεβαστώ, είτε αμφιλεγόμενο που πρέπει να το σκεφτώ ή να μην ασχοληθώ γιατί δε μου πέφτει λόγος.

Το να μη σου αρέσουν οι Superstrat δε μου φαίνεται παράλογο. Και σίγουρα το να μην αρέσουν τόσο οι Flying V ή κάτι πιο extreme όπως οι Χ μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό, γιατί οι γωνίες είναι φτιαγμένες από τη φύση στο υποδεικνύουν κάτι το πιο κάτι πιο "επικίνδυνο", ή "edgy" που λένε και στο χωριό μου. Αντιθέτως οι καμπύλες συμβολίζουν ανγότητα και γονιμότητα, είναι (κυριολεκτικά) φυσικό να είναι πιο θελκτικές.

Οι μόνες Τέλε που μου αρέσουν είναι του Chapman, ειδικά αυτή η μπλε, αν και ξέρω ότι είναι σχετικά μέτρια όργανα
image.png.03f5269d230db8be9db2a37157ef8aca.png
CHAPMAN GUITARS ML3 Pro Traditional Classic Black Metallic Electric Guitar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2021 στις 7:33 ΜΜ, teospir είπε

Το ότι η Tele ήταν η βασική κιθάρα του Jimmy Page 🤣😂😂 μη τη χαλάμε τη συζήτηση..

 

 

BeckPage1.jpg

BeckPage 2.jpg

BeckPage3.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Το ξέρω ότι το λες για πλάκα, αλλά, αν κάποιος μπορεί πραγματικά να προσβληθεί από το γούστο κάποιου άλλου σε ένα μουσικό όργανο, τότε υπάρχει μεγάλο, θεμελιώδες πρόβλημα. Μπορεί να ακουστεί ψεύτικο και αλαζονικό, αλλά εμένα προσωπικά δε μπορεί να με προσβάλλει κανείς - δε θυμάμαι να έγινε ποτέ κάτι τέτοιο. Ότι και να μου πεις θα είναι είτε αντικειμενικό, άρα αλήθεια που πρέπει να δεχτώ, είτε υποκειμενικό που πρέπει να το σεβαστώ, είτε αμφιλεγόμενο που πρέπει να το σκεφτώ ή να μην ασχοληθώ γιατί δε μου πέφτει λόγος.

 Όμορφα λόγια...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο τελε εχω...(και οι δυο με SD Hot Rails που σπλιταρουν).Εχω και Gibson Les Paul και Srat αλλα αν επρεπε να διαλεξω ΜΙΑ μονο κιθαρα πχ για να βγαλω ενα live με διασκευες απο Chris Isaak εως Pantera....θα διαλεγα μια απο αυτες τις δυο....

Παιζουν τα παντα αξιοπρεπεστατα...

100_2846.JPG

2014-04-11 01.33.25.jpg

20160215_100245.jpg

IMG_20180319_155557.jpg

IMG_20180319_155648.jpg

  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Δυο τελε εχω...(και οι δυο με SD Hot Rails που σπλιταρουν).Εχω και Gibson Les Paul και Srat αλλα αν επρεπε να διαλεξω ΜΙΑ μονο κιθαρα πχ για να βγαλω ενα live με διασκευες απο Chris Isaak εως Pantera....θα διαλεγα μια απο αυτες τις δυο....

Παιζουν τα παντα αξιοπρεπεστατα...

100_2846.JPG

2014-04-11 01.33.25.jpg

20160215_100245.jpg

IMG_20180319_155557.jpg

IMG_20180319_155648.jpg


Εχεις τις πιο ιδιαίτερες τέλε που έχω δει. μακάρι να ήξερε κι ο δικ΄ςο μου guitar tech να φτιάξει κάτι με τόσο alternative look.

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Εχεις τις πιο ιδιαίτερες τέλε που έχω δει. μακάρι να ήξερε κι ο δικ΄ςο μου guitar tech να φτιάξει κάτι με τόσο alternative look.

 

Η πρωτη φτιαχτηκε το 2014 οταν γεννηθηκε η κορη μου.STELLACASTER Ηταν μια περιοδος που χαζευα καθημερινα το site με τις κιθαρες Trussart....και μου ειχαν κρεμασει τα ΤΣΑΟΥΛΙΑ....πανεμορφες και πανακριβες....μολις ειδα μια πλατη ψυγειου που ειχα για πεταμα απο διατρητο αλουμινιο λεω "εδω ειμαστε"....

 

Η δευτερη F16 TelAIRcaster ηταν ενα challenge..μολις εφυγα απο την 343Μ F16 (μετα απο 12χρονια) ηθελα να φτιαξω μια κιθαρα αποκλειστικα με θεμα το συγκεκριμενο αεροπλανο ....και υλικα απο το ιδιο το αεροπλανο (καταδικασμενα 🙂  ) Oποτε προσπαθησα η κιθαρα να ειναι οσο πιο spec correct γινεται....απο την βαφη (ειναι η βαφη που φοραει το ιδιο το αεροπλανο) μεχρι τα Knobs που ειναι απο Cockpit μεχρι τη γραμματοσειρα που ειναι η επισημη USAF font...κτλ)

Δεν ειναι project που θα τελειωσει σε μια μερα....θελει υπομονη....

 

Δε χρειαστηκε guitar tech....οτι απορια προεκυψε μου την ελυσαν συμφορουμιτες...

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου