Προς το περιεχόμενο

Πόσες τελεκάστερ έχετε?


Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?  

81 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσες κιθάρες τελεκάστερ (ανεξαρτήτως μάρκας) έχετε?

    • 3 +
      9
    • 2
      10
    • 1
      26
    • Καμία
      36
  2. 2. Εκτός από τελεκάστερ που είναι η καλύτερη κιθάρα στον κόσμο, τι άλλα είδη κιθαρας έχετε στην κατοχή σας?

    • Stratocaster
      60
    • Ταυράκι (Gibson ή άλλο)
      13
    • Les Paul (Gibsonή άλλο)
      34
    • Yamaha (any)
      9
    • Ibanez (any)
      11
    • Jazzmaster (any)
      7
    • Squier (any)
      12
    • Epiphone (any)
      13
    • Άλλη - οποιασδήποτε μάρκας
      42


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, qesh είπε

Παντα κατι με χαλαγε να την αποδεχτω ως pure tele (μπορει ο διπλος στο νεκ, μπορει τα 4 pots, δεν ξερω) παντα την εβλεπα σαν υβριδιο

 

Τι να πει και ο dim που η δικια του εχει 2 διπλους μαγνητες, γεφυρα και headstock απο στρατ. Και ζυγιζει οσο μια τελε και μια στρατ μαζι. 😁

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι και ο μόνος βέβαια.

Και αν θυμάσαι πρόσφατα σου είχα πει ότι βάζοντας OD στον bridge μου έβγαλα επιτέλους βρωμιά πάνω από το μιξ όπως την ήθελα. Κάτι που δεν το είχα κάνει ποτε.

 

Και θυμάμαι επίσης το 2010 που κατέβηκα να δω τους u2 νόμισα ότι μου κάνανε πλάκα όταν και οι Snow Patrol αλλά και ο κιθαρίστας του Aviv Geffen παίζανε με deluxe....

η αναβίωση της deluxe craze έγινε χάρη στους εναλλακτικούς

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και αν θυμάσαι πρόσφατα σου είχα πει ότι βάζοντας OD στον bridge μου έβγαλα επιτέλους βρωμιά πάνω από το μιξ όπως την ήθελα. Κάτι που δεν το είχα κάνει ποτε.

 

Το θυμαμαι. Ειχε βγαλει ωραιο ηχο.

Lead ηχος που κοβει στο μιξ = bridge μαγνητης. Δεν μπορει να υπαρχει αλλη εναλλακτικη, ειδικα σε tele που εχουν τον πιο "κοφτερο" bridge μαγνητη. Λιγο προσοχη θελει, μονο, η ρυθμιση των πριμων.

 

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

οι Snow Patrol αλλά και ο κιθαρίστας του Aviv Geffen παίζανε με deluxe....

η αναβίωση της deluxe craze έγινε χάρη στους εναλλακτικούς

 

Σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι, καθως προκειται για μια iconic κιθαρα που καλυπτει τεραστιο φασμα ηχων, εχοντας και τρεμολο. Κανει πολλα περισσοτερα απο μια απλα τελε.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Κανει πολλα περισσοτερα απο μια απλα τελε.

 

εδω δεν θα συμφωνήσω.

Κάνει σίγουρα διαφορετικά και σίγουρα άλλα από αυτά που κάνει η τελε.

Αλλά πιστευω αν κάποιος θέλει να έχει την πλήρη σειρά επιβάλεται να έχει std, custom, deluxe.

Με ίσως απαραίτητες τις πρώτες δυό. Σίγουρα όλο το Νάσβιλ και ο Κηφ δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Η τρίτη....μμμμ....τώρα πως βρέθηκα εγώ με κάτι τέτοιο είναι μεγάλη ιστορία και ίσως να την έχω διηγηθεί κι όλας, δεν θυμάμαι. Το σίγουρο είναι ότι τότε...μου γυάλισε!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Tamtam Έκανες δίσκο και τραγούδι με τ' όνομα σου; 🙃

(Σορυ για το οφτοπικ, δεν ξέρω καν αν χρησιμοποιούν τελεκάστερ) 😇

 

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tamtam είπε


Απόλυτα αξιώματα δεν υπάρχουν.
Μια χαρά ακούγεται η τέλε και με μινι humbuckers.

 

 

 

Ναι ρε συ εννοείται. Δεν λέω πως δεν θα είναι μια χαρά, απλώς θα απομακρυνθείς (λίγο έως πολύ) απο τον signature ήχο τέλε. Όπως και αν βάλεις διπλό neck σε strat.

 

Αλλά όλα υποκειμενικά είναι, αν σου αρέσει why not.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια σχεση με κιθαρες αλλα διαβαζοντας και ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο δεν ξερω αν ειναι οφ τοπικ  αλλα ειναι αρκετα ενδιαφερον  https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/oi-46-kalyteroi-kitharistes-olon-ton-epoxon

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spiros73 είπε

δεν εχω καμια σχεση με κιθαρες αλλα διαβαζοντας και ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτο δεν ξερω αν ειναι οφ τοπικ  αλλα ειναι αρκετα ενδιαφερον  https://www.ogdoo.gr/erevna/thema/oi-46-kalyteroi-kitharistes-olon-ton-epoxon

 


Δεν πρέπει να έχω διαβάσει κάτι χειρότερο ποτέ για μουσική. Και ναι είναι και off topic...
(Είχε να γράψει 4 γραμμές για τον Bo Diddley και γραφει 'Τον εκτίμησα που έφαγε μια ντουζίνα σουβλάκια πριν την συναυλία του στον Λυκαβηττό! Αξία ανεκτίμητη τα βραχάκια…)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου