Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικο εμβασμα σε Thomann - δεν υπαρχει i-bank - πως;...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dr. No είπε

Δε χρειάζεσαι κάτι άλλο

Nαι αλλα δεν ξερω τον συνδετικο κρικο μεταξυ viber, thomann και τραπεζας.

Και υστερα οταν δυο διαφορετικοι υπαλληλοι της εθνικης και μια διευθυντρια υποκαταστηματος στην Αθηνα, συν το επισημο βιντεο της εθνικης στο youtube σου λενε οτι χρειαζεται κινητο με android πανω απο 6, δεν νομιζω οτι απο μονο του το viber μπορει να κανει κατι.... εκτος και αν τα παιρνουν απο εταιριες κινητων.

 

Μολις πηρα mail απο thomann: Order cancelled !!! -:)))

 

 

  • Χαχα 1

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω κάτι κι ας παρεξηγηθω κι ας τσατιστεις.

Είσαι ο μόνος που γνωρίζω που να έχει τέτοιο πρόβλημα.

Όλοι χρησιμοποιούμε κάρτες με την α ή β ή γ μέθοδο εδώ μέσα. Πιστωτικές, χρεωστικές, με viber, με sms, με τα παλιά tan που ήταν τυπωμένα σε σελίδες και με τα μηχανάκια παραγωγής κωδικών είτε με paypal. Όλες οι μέθοδοι δουλεύουν μια χαρά. Εγω τις χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια ακόμα και από Ελλάδα σε τράπεζα εξωτερικού (DB) και δεν θα έλεγα ότι είμαι πλέον και ο πιό νέος που τα πιάνει όλα στο φτερό όπως παλιά, καθώς σε λίγο κλείνω τα 64.

ΚΑΤΙ δεν κάνεις καλά. Μάλλον το κάνεις όπως θες εσύ, ή δεν το κάνεις όπως θέλουν αυτοί επειδή νομίζεις ότι θέλουν κάτι άλλο. Σου επαναλαμβάνω ότι το δακτυλικό αποτύπωμα ή το QR code ή άλλες authentication methods είναι εναλλακτικές. Πριν πας σ αυτές υπάρχουν τα viber και τα sms. 

Και κλείνω λέγοντας σου ότι θα ξεμπέρδευες από όλα αυτά αν είχες κάνει ένα paypal. Δεν είναι τυχαίο που ο άνθρωπος που το έφτιαξε θεωρείται σήμερα το πιό μεγάλο επιχειρηματικό μυαλό στον πλανήτη.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

θα σου πω κάτι κι ας παρεξηγηθω κι ας τσατιστεις.

Είσαι ο μόνος που γνωρίζω που να έχει τέτοιο πρόβλημα.

Όλοι χρησιμοποιούμε κάρτες με την α ή β ή γ μέθοδο εδώ μέσα. Πιστωτικές, χρεωστικές, με viber, με sms, με τα παλιά tan που ήταν τυπωμένα σε σελίδες και με τα μηχανάκια παραγωγής κωδικών είτε με paypal. Όλες οι μέθοδοι δουλεύουν μια χαρά. Εγω τις χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια ακόμα και από Ελλάδα σε τράπεζα εξωτερικού (DB) και δεν θα έλεγα ότι είμαι πλέον και ο πιό νέος που τα πιάνει όλα στο φτερό όπως παλιά, καθώς σε λίγο κλείνω τα 64.

ΚΑΤΙ δεν κάνεις καλά. Μάλλον το κάνεις όπως θες εσύ, ή δεν το κάνεις όπως θέλουν αυτοί επειδή νομίζεις ότι θέλουν κάτι άλλο. Σου επαναλαμβάνω ότι το δακτυλικό αποτύπωμα ή το QR code ή άλλες authentication methods είναι εναλλακτικές. Πριν πας σ αυτές υπάρχουν τα viber και τα sms. 

Και κλείνω λέγοντας σου ότι θα ξεμπέρδευες από όλα αυτά αν είχες κάνει ένα paypal. Δεν είναι τυχαίο που ο άνθρωπος που το έφτιαξε θεωρείται σήμερα το πιό μεγάλο επιχειρηματικό μυαλό στον πλανήτη.

 

Δεν τσαντιζομαι ρε φιλος, ισα ισα που αρχιζω να το διασκεδαζω!!!!

Αλλα απο οτι φαινεται δεν ειμαι ο μονος απο οτι τουλαχιστον δυο συμφορουμιτες εχουν γραψει σε αυτο το νημα και εχω διαβασει και παρομοια προβληματα σε κανα δυο αλλα φορουμ.

Το θεμα ειναι οτι ολα αυτα υποτιθεται οτι εγιναν για την ευκολια μας, την ασφαλεια μας και κυριως την ταχυτητα που θα πραγματοποιουσαμε τις συναλλαγες μας "με ενα κουμπι" και θα επρεπε με την παροδο του χρονου να απλοποιουνται και οχι να δυσκολευουν...

Οπως ειπα και πριν, εφτιαξα paypal γιατι απο εκει κανω τις περισσοτερες αγορες μου (ebay) γιατι μεχρι τωρα αγγαρευα φιλαρακια, αλλα λογου του ιδιου προβληματος δεν μπορω να συνδεσω την  καρτα μου με αυτο , εμφανιζεται κι εκει η πιστοποιηση μεσω app...

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά όλοι μας συναλλασσόμαστε καθημερινά με όλες σχεδόν τις τράπεζες. Και κάποια στιγμή αν έγινε στο παρελθόν (πρόσφατο) αυτη η διαδικασία ταυτοποίησης έγινε έτσι που να μην πάρει χαμπάρι κανείς μας (ή τουλάχιστον να μη μας αφήσει τραύματα). Προφανώς και έγινε διότι δεν είναι δυνατόν να ισχύουν δυο μέτρα και σταθμά για παλιούς χρήστες ή νέους σαν εσένα. Δεν μας ζητήθηκε κάτι τέτοιο. Στην Εθνική εγώ μπαίνω με κωδικό στο viber. Κάποια στιγμή απλώς μου ανακοίνωσαν ότι καταργούν το μηχανάκι και είπαν αν θέλω viber ή sms. Εκτοτε μπαίνω με viber. Εκείνο που είναι σίγουρο είναι ότι ο κωδικός έρχεται σε 10-15 δλ αντί τα 2-3 που έρχεται πχ στην Αλφα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μικρη μου πειρα με αγορες online με καρτα της nbg.
Αν αγοραζεις online με καρτα, πλεον θελει ταυτοποιηση για μεγαλα ποσα.

Αυτο πλεον δεν γινεται με κωδικο μια χρησης otp που σου εστελαν στο κινητο με sms ή στο viber, αλλα μονο με mobile banking, που πρεπει να μπεις στο Playstore και να κατεβασεις το app της nbg και να δωσεις εγκριση μεσα απο το app.

(Για να μπεις στο app, δεν χρειαζεται απαραιτητα δαχτυλικο αποτυπωμα. Μπαινεις και με κωδικο)

Αν δεν μπορει να εγκατασταθει το app στο κινητο σου για οποιοδηποτε λογο, τοτε νομιζω πως πρεπει να κανεις την αγορα με μεταφορα ποσου στο λογαριασμο του τομαν.
Αυτο γινεται και χωρις κινητο, αλλα απο τον internet banking λογαριασμο σου. (μεταφορες-πληρωμες >> μεταφορα σε τριτο ή επιχειρηση)
Αυτο βεβαια ενδεχεται να εχει κρατησεις καποια μικροποσα απο τις τραπεζες.

Εδω εχει διαφορες πληροφοριες.
https://www.nbg.gr/el/transaction-security/synallages-sto-diaduktio-me-karta

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στον τομαν να σου λυσει το προβλημα?  004995469223641 (στα ελληνικα σου μιλαει ο υπαλληλος)

 

 

.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

Σπυρο εχω παρει οχι ενα αλλα πανω απο πεντε τηλεφωνα και ολοι μου εχουν προτεινει να αγορασω νεοτερο κινητο για να λυθει το προβλημα. Να σημειωσω επισης οτι ολοι αυτοι στο σαπορτ ειναι bots, οταν τους ρωτας κατι πιο τεχνικο ή λεπτομεριες για κατι αλλο σχετικο απαντανε σε οτι εχουν εκπαιδευτει να απαντανε και τιποτα παραπανω.

 

Πηγα σημερα για μια τελευταια φορα στην τραπεζα, αδειασα την καρτα και, μετα απο καμια ωρα αναμονη μπηκα με τη σειρα μου και εκανα το εμβασμα στον thomman με μετρητα αφου προηγουμενως ειχα κανει την παραγγελια απο το σαιτ μεσω εμβασματος αυτη τη φορα.... εδω καπου τελειωνω τα νταλαβερια μου με αυτην την τραπεζα και δεν με ενδιαφερει αν κλεισει ή οχι ο λογαριασμος....

Περασα απο την Πειραιως, η οποια σημειωτεον δεν εχει ποτε ουρα και ειναι κοντα μου, εκλεισα ραντεβου για να φτιαξω εκει μια προπληρωμενη για αρχη, κυριως για το ebay που με ενδιαφερει, η παραγγελια εγινε εστω και δια εμβασματος και ολα καλα, παμε παρακατω.

  • Like 2

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντως βρε Τζωρτζ την έχεις την τεχνοφοβία και γενικά δυσκολεύεις τα πράγματα για σένα και τους γύρω σου, επειδή μάλλον φοβάσαι (απο άγνοια θα προσέθετα εγώ).

Π.χ. αν κρίνω απο το προφίλ σου, το email σου δεν απαντά και επιστρέφουν όλες οι ειδοποιήσεις σχετικά με το θέμα, ζεις στο asjgdlak, είσαι 120 ετών και επαγγέλλεσαι ubvfcb.🤔

Μυστικός πράκτορας.

Απευθύνεσαι να μάθεις να κάνεις τη δουλειά σου όσο πιο σοβαρά γίνεται και αυτοί που θέλουν να σε βοηθήσουν δεν ξέρουν ουτε καν αν είσαι 12 ή 85 για να μιλήσουν ανάλογα.

Χαλάρωσε λίγο. Ταλαιπωρείσαι άδικα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου