Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικο εμβασμα σε Thomann - δεν υπαρχει i-bank - πως;...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, george956 είπε

Δεν μου χρειαζεται το paypal οι αγορες μου μεσω ιντερνετ ειναι μια στα πεντε χρονια. Θα παρω αυριο την τραπεζα και θα μαθω τι εχει γινει, οσο για την ασφαλεια μια χαρα ασφαλης ειναι η αγορα με καρτα.

 

φτιάξε ένα paypal γιατί σε βρίσκω πολύ κουλ.... (νο οφενς ετσι? φιλική συμβουλή)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

φτιάξε ένα paypal γιατί σε βρίσκω πολύ κουλ.... (νο οφενς ετσι? φιλική συμβουλή)

Ζω μια χαρα και χωρις paypal αδερφε, να 'σαι καλα :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, george956 είπε

Η παραγγελια ακυρώθηκε

 

"Unfortunately it seems that there was a problem when entering your credit card details online. The payment could not be authorized by your bank / credit card provider. Therefore, your order could not be processed."

Μήπως ξεπέρασες το ημερήσιο όριο της κάρτας;

 

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Μήπως ξεπέρασες το ημερήσιο όριο της κάρτας;

 

 

Οχι, αλλα βρηκα τι συμβαινει. Απλα δεν εχω συγχρονο κινητο για να γινει το authentication της καρτας μεσω NBG (εθνικη τραπεζα), και ουτε σκοπευω να αγορασω βεβαιως.

Πριν απο λιγο εφτιαξα paypal αλλα οταν πηγα να το συνδεσω με την καρτα χρειαστηκε παλι το NBG authentication οποτε ουτε αυτο μπορεσα.

Εριξα μια ματια και ειδα οτι και για i-bank χρειαζεται η ιδια διαδικασια, οποτε παει κι αυτη η επιλογη.

Αρα η μονη λυση ειναι να παω τη δευτερα, να τραβηξω τα λεφτα απο την καρτα, να κανω νεα παραγγελια και να παω σε μια τραπεζα να κανω το εμβασμα.

ΥΓ: Αντε, σε λιγο θα ζητανε και εξεταση αιματος για να κανουμε μια συναλλαγη.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, george956 είπε

Δεν μου χρειαζεται το paypal οι αγορες μου μεσω ιντερνετ ειναι μια στα πεντε χρονια. Θα παρω αυριο την τραπεζα και θα μαθω τι εχει γινει, οσο για την ασφαλεια μια χαρα ασφαλης ειναι η αγορα με καρτα.


Αν έχεις ξαναγοράσει με κάρτα, τότε ξέρεις πώς γίνεται!
Η ονλάιν αγορά ζητάει απλά πράγματα και όλα βρίσκονται ΠΑΝΩ στην κάρτα. Σου ζητάει:
τον αριθμό της κάρτας, την ημερομηνία λήξης της κάρτας (επίσης τη γράφει πάνω στην κάρτα), το όνομα αυτού που είναι πάνω στην κάρτα (όχι ό,τι ναναι, όχι όπως σου είπαν να βάλεις το δικό σου όνομα, αλλά το όνομα του ΚΑΤΟΧΟΥ της κάρτας), τον τριψήφιο αριθμό που έχει πίσω απ την κάρτα γραμμένον μέσα σε ένα λευκό πλαισιάκι
και το αγοράζεις το αναθεματισμένο!
Αν τα έκανες αυτά σωστά και δεν μπορεί να προχωρήσει η αγορά, τότε μάλλον η κάρτα δεν έχει χρήματα να τραβήξει από τον λογαριασμό ή έχει ξεπεράσει το πιστωτικό της υπόλοιπο, έχει μπλοκαριστεί, ή έχει λήξει.



 

9 ώρες πριν, george956 είπε

Οχι, αλλα βρηκα τι συμβαινει. Απλα δεν εχω συγχρονο κινητο για να γινει το authentication της καρτας μεσω NBG (εθνικη τραπεζα), και ουτε σκοπευω να αγορασω βεβαιως.

Πριν απο λιγο εφτιαξα paypal αλλα οταν πηγα να το συνδεσω με την καρτα χρειαστηκε παλι το NBG authentication οποτε ουτε αυτο μπορεσα.

Εριξα μια ματια και ειδα οτι και για i-bank χρειαζεται η ιδια διαδικασια, οποτε παει κι αυτη η επιλογη.

Αρα η μονη λυση ειναι να παω τη δευτερα, να τραβηξω τα λεφτα απο την καρτα, να κανω νεα παραγγελια και να παω σε μια τραπεζα να κανω το εμβασμα.

ΥΓ: Αντε, σε λιγο θα ζητανε και εξεταση αιματος για να κανουμε μια συναλλαγη.


Αν επιτρέπεται, τι πάει να πει δεν έχεις συγχρονο κινητό; Εγω έχω ένα καρτοκινητό Νοκια των 20 ευρώ, πουτο πήρα μόνο και μόνο για να στέλνω sms στο 13033 επειδή η ελλαδάρα δεν δέχεται να στέλνω sms στην πολιτική προστασία από τον ξένο αριθμό μου (και όλοι οι αλλοδαποί τουρίστες μας το ίδιο εδώ πέρα). Το κινητό μου αυτό, δεν παίρνει ουτε ΜΜS ούτε έχει ιντερνετ σύνδεση και μια χαρά κάνω συναλλαγές με τον laptop μου και το ibank της Εθνικής (σε αυτό το κινητό μου στέλνει η εθνική sms με τον κωδικό για να κάνω έμβασμα).
Αν δεν έχεις ουτε ένα κινητό των 20 ευρώ ούτε ένα κομπιούτερ με ιντερνετ, τι σκοπεύεις να αγοράσεις από ένα ηλεκτρονικό online μαγαζί που πουλάει ηλεκτρινό εξοπλισμό μουσικής τεχνολογίας; Αλέτρι;

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tamtam είπε

 


Αν έχεις ξαναγοράσει με κάρτα, τότε ξέρεις πώς γίνεται!
Η ονλάιν αγορά ζητάει απλά πράγματα και όλα βρίσκονται ΠΑΝΩ στην κάρτα. Σου ζητάει:
τον αριθμό της κάρτας, την ημερομηνία λήξης της κάρτας (επίσης τη γράφει πάνω στην κάρτα), το όνομα αυτού που είναι πάνω στην κάρτα (όχι ό,τι ναναι, όχι όπως σου είπαν να βάλεις το δικό σου όνομα, αλλά το όνομα του ΚΑΤΟΧΟΥ της κάρτας), τον τριψήφιο αριθμό που έχει πίσω απ την κάρτα γραμμένον μέσα σε ένα λευκό πλαισιάκι
και το αγοράζεις το αναθεματισμένο!
Αν τα έκανες αυτά σωστά και δεν μπορεί να προχωρήσει η αγορά, τότε μάλλον η κάρτα δεν έχει χρήματα να τραβήξει από τον λογαριασμό ή έχει ξεπεράσει το πιστωτικό της υπόλοιπο, έχει μπλοκαριστεί, ή έχει λήξει.



 


Αν επιτρέπεται, τι πάει να πει δεν έχεις συγχρονο κινητό; Εγω έχω ένα καρτοκινητό Νοκια των 20 ευρώ, πουτο πήρα μόνο και μόνο για να στέλνω sms στο 13033 επειδή η ελλαδάρα δεν δέχεται να στέλνω sms στην πολιτική προστασία από τον ξένο αριθμό μου (και όλοι οι αλλοδαποί τουρίστες μας το ίδιο εδώ πέρα). Το κινητό μου αυτό, δεν παίρνει ουτε ΜΜS ούτε έχει ιντερνετ σύνδεση και μια χαρά κάνω συναλλαγές με τον laptop μου και το ibank της Εθνικής (σε αυτό το κινητό μου στέλνει η εθνική sms με τον κωδικό για να κάνω έμβασμα).
Αν δεν έχεις ουτε ένα κινητό των 20 ευρώ ούτε ένα κομπιούτερ με ιντερνετ, τι σκοπεύεις να αγοράσεις από ένα ηλεκτρονικό online μαγαζί που πουλάει ηλεκτρινό εξοπλισμό μουσικής τεχνολογίας; Αλέτρι;

Που γραφω οτι δεν εχω υπολογιστη με ιντερνετ, που γραφω οτι δεν εχω ουτε κινητο των 20 ευρω;... απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα;...

 

Αμφισβητεις αυτα που λεω παριστανοντας τον ξερολα ενω εισαι παντελως ασχετος, μαζεψου λοιπον και κοψε το υφακι γιατι δε σε παιρνει με την καμια.

Τελος μαζι σου.

 

Για τους υπολοιπους, εχω κινητο με android 5.1 (lollipop).

Η καρτα μου εχει χρηματα και υπερκαλυπτει το ποσον της αγορας, δεν εχει μπλοκαριστει και δεν εχει ληξει.

Τελειωνοντας λοιπον την παραγγελια απο thomann βγαινει η επομενη σελιδα που ζηταει, συμφωνα με τους νεους κανονισμους ασφαλειας, να κατεβασω μια εφαρμογη στο κινητο, να την τρεξω και να γινει η επαληθευση.

Κατεβαζω την εφαρμογη, αλλα για να "τρεξει" χρειαζεται ενεργοποιηση του δακτυλικου αποτυπωματος ή του FaceID, λειτουργιες που δεν υποστηριζει η εκδοση του android που εχω ουτε φυσικα και η συσκευη.

 

Εψαξα και διαβασα στα γρηγορα την ευρωπαικη οδηγια και μαλλον πρεπει να ισχυει για ολες τις ελληνικες τραπεζες με καποιες διαφοροποιησεις αναλογα με την τραπεζα...

Μολις τωρα μιλησα με εθνικη και μου επιβεβαιωσαν απο απο την 1/4/21 ισχυει για ολους.

Καλα να παθουμε.

 

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, george956 είπε

Καλα να παθουμε

Εδώ διαφωνώ. Αυτές οι δικλείδες ασφαλείας μπήκαν γιατι πολλοί συνάνθρωποί μας είναι αναλφάβητοι ιντερνετικά ή αφελείς αν θέλεις, με αποτέλεσμα να τους κλέβουν χρήματα. 

 

Την εφαρμογή που λες δεν την έχω υπόψιν μου. Πιθανόν να αφορά όσους δεν έχουν ebanking. Κι εγώ με κάρτες Εθνικής κάνω αγορές, αλλά έχω e-banking. Έχω γλυτώσει την ταλαιπωρία των καταστημάτων

Επεξεργασμένο από Dr. No
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, george956 είπε

Απλα δεν εχω συγχρονο κινητο για να γινει το authentication της καρτας μεσω NBG (εθνικη τραπεζα), και ουτε σκοπευω να αγορασω βεβαιως.


Εδώ το βρήκα, εσύ το έγραψες ότι δεν έχεις σύγχρονο κινητό.
Αν προσπαθούσες να είσαι συγκεκριμένος (από την αρχή του thread που άνοιξες, οι συμφορουμίτες είδαν κι έπαθαν να καταλάβουν τι εννοείς σε διάφορες περιπτώσεις), δεν θα είχες προβλήματα να γίνεις κατανοητός.
Αν σου συμβαίνει γενικότερα αυτό, να καταλάβεις τι ζητούν από σένα ή τι πρέπει να κάνεις όπως  π.χ. με το Τόμαν, να το κοιτάξεις.

Στα άλλα που γράφεις στο τελευταίο σου σχόλιο, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω ή να αμφιβάλλω, εμπιστεύομαι αυτό που γράφεις με καλή πρόθεση, παρά τους χαρακτηρισμούς που μου κάνεις. Κι αυτό γιατί ούτε ξερόλας είμαι ούτε "δεν με παίρνει" να σου ανταποδώσω. Μια χαρά θα σου απαντούσα αν δεν είχες ήδη αρκετά προβλήματα επικοινωνίας με τον κόσμο, όμως το να αποκτήσεις ξαφνικά σε ένα φόρουμ -όπου σημειωτέον μπήκες ζητώντας βοήθεια σε ένα τεχνικό ζήτημά σου- και πρόβλημα συμπεριφοράς με τους άλλους, δεν θα ήταν καλό για κανέναν. Καλή τύχη με τις ευρωπαϊκές οδηγίες, το δικαστήριο της Χάγης και το δικαστήριο Ανθρωπίνων δικαιωμάτων της ΕΕ, προβλέπω ότι θα φτάσεις ψηλά για να αγοράσεις αυτό το αλέτρι.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, george956 είπε

 

 

Αμφισβητεις αυτα που λεω παριστανοντας τον ξερολα ενω εισαι παντελως ασχετος, μαζεψου λοιπον και κοψε το υφακι γιατι δε σε παιρνει με την καμια.

 

καλώς ήρθες και καλή τύχη

 

21 λεπτά πριν, george956 είπε

Καλα να παθουμε.

 

 

ας προσέχαμε.

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου