Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικο εμβασμα σε Thomann - δεν υπαρχει i-bank - πως;...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

Ήταν κάρτα από την Εθνική τράπεζα; 

 

 

Παιδια μιλησα με Εθνικη πριν απο λιγο και μου επιβεβαιωσαν οτι απο την πρωτη αυτου του μηνα εχει μπει σε εφαρμογη η ευρωπαικη οδηγια.

Αν καποιος εκανε αγορα και περασε πεστε με τι καρτα και τι τραπεζα να ξερουμε

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, george956 είπε

Αν καποιος εκανε αγορα και περασε πεστε με τι καρτα και τι τραπεζα να ξερουμε

 

 

ΔΥΟ εκανα ,μια στην Easyjet με EUROBANK  VISA & μια σε τοπικο καταστημα που πουλαει παιχνιδια με PIRAEUS MASTERCARD 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, george956 είπε

Παιδια μιλησα με Εθνικη πριν απο λιγο και μου επιβεβαιωσαν οτι απο την πρωτη αυτου του μηνα εχει μπει σε εφαρμογη η ευρωπαικη οδηγια.

Αν καποιος εκανε αγορα και περασε πεστε με τι καρτα και τι τραπεζα να ξερουμε

 

ποιά οδηγία? Να δίνεις αποτύπωμα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ποιά οδηγία? Να δίνεις αποτύπωμα?

 

http://www.odigostoupoliti.eu/ti-allazei-stis-agores-sto-internet-me-karta/

 

Μαλλον σε αυτες αναφερεται ο φιλος.

Σε εμενα παντως 1 στις 10 φορες μου ζηταει push notification στο app των τραπεζων που χρησιμοποιω...

Τις περισσοτερες φορες περναει αερα(στην Easyjet ας πουμε περασε χυμα στο κυμα,στο παιχνιδαδικο ζητησε push notification το app στο κινητο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

http://www.odigostoupoliti.eu/ti-allazei-stis-agores-sto-internet-me-karta/

 

Μαλλον σε αυτες αναφερεται ο φιλος.

Σε εμενα παντως 1 στις 10 φορες μου ζηταει push notification στο app των τραπεζων που χρησιμοποιω...

Τις περισσοτερες φορες περναει αερα(στην Easyjet ας πουμε περασε χυμα στο κυμα,στο παιχνιδαδικο ζητησε push notification το app στο κινητο)

Αυτα ισχυουν εδω και πολυ καιρο. Και τα face id κλπ ειναι ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ αλλων απλων μεθοδων πχ pin.

Και εδω και για αγορές στην Ελλάδα ακομα ζητειται ταυτοποιηση μετα την υποβολη των αριθμων και κωδικων της καρτας.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζητάμε τώρα για ταυτοποίηση?
Εχει τύχει ένα κομμάτι από την παραγγελία μου στο Τόμαν, να μην είναι άμεσα διαθέσιμο και να έπρεπε να μου το στείλουν μετά. Τους ειδοποίησα ότι δεν θα είμαι στο Βέλγιο (μεταφορικά 0 ευρώ) θα είμαι σε άλλη χώρα (Ελλάδα, μεταφορικά 20 ευρώ) όταν θα το στείλουν Βέλγιο και άρα δεν θα μπορώ να το παραλάβω. Προσφέρθηκαν να μου το στείλουν στη διευθυνση στην Ελλάδα, χωρίς έξτρα χρέωση μεταφορικών. Ποια ταυτοποίηση πελάτη;

Σε συνέχεια της ευχάριστης συζήτησης εδώ, μου την έδωσε και πριν λίγο κατέβηκα στο Γερμανό (κατάστημα) και αγόρασα ενα καινουριο κινητό για να αντικαταστήσω το καρτοκινητο-νόκια που έγραφα πριν. Πήρα ένα Xiaomi πώς τα λένε, με 150 ευρώ. Το μόνο αποτύπωμα που μου ζήτησε ήταν για το pin και φυσικά το παρέβλεψα και έβαλα ένα πιν αριθμητικό όπως πάντα...

Με τις εφαρμογές τραπεζών βέβαια σε κινητά, ομολογώ ότι δεν ξερω τι γίνεται. Δεν είχα κι ούτε θα έχω ποτέ. Αγορές μέσω κάρτας, πιστωτικής, χρεωστικής ή paypal, γίνονται πανεύκολα since the beggining of time, μεσω ιντερνετ. Ούτε ταυτοποιήσεις ούτε φέης κοντρόλ ούτε τίποτα... Μου φαίνεται λιγάκι οξύμωρο να θες να αγοράσεις κάτι απλά από ένα ονλάιν κατάστημα (εδώ αγοράζουν οι 80χρονοι γονείς μου από το σουπερ μαρκετ ονλάιν, λόγω κόβιντ) και να σου ζητάνε τέτοια πράγματα. Κάτι δεν παέι καλά εδώ. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Κάποιον τον δουλεύουν χοντρά...

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

Τι συζητάμε τώρα για ταυτοποίηση?
Εχει τύχει ένα κομμάτι από την παραγγελία μου στο Τόμαν, να μην είναι άμεσα διαθέσιμο και να έπρεπε να μου το στείλουν μετά. Τους ειδοποίησα ότι δεν θα είμαι στο Βέλγιο (μεταφορικά 0 ευρώ) θα είμαι σε άλλη χώρα (Ελλάδα, μεταφορικά 20 ευρώ) όταν θα το στείλουν Βέλγιο και άρα δεν θα μπορώ να το παραλάβω. Προσφέρθηκαν να μου το στείλουν στη διευθυνση στην Ελλάδα, χωρίς έξτρα χρέωση μεταφορικών. Ποια ταυτοποίηση πελάτη;

Σε συνέχεια της ευχάριστης συζήτησης εδώ, μου την έδωσε και πριν λίγο κατέβηκα στο Γερμανό (κατάστημα) και αγόρασα ενα καινουριο κινητό για να αντικαταστήσω το καρτοκινητο-νόκια που έγραφα πριν. Πήρα ένα Xiaomi πώς τα λένε, με 150 ευρώ. Το μόνο αποτύπωμα που μου ζήτησε ήταν για το pin και φυσικά το παρέβλεψα και έβαλα ένα πιν αριθμητικό όπως πάντα...

Με τις εφαρμογές τραπεζών βέβαια σε κινητά, ομολογώ ότι δεν ξερω τι γίνεται. Δεν είχα κι ούτε θα έχω ποτέ. Αγορές μέσω κάρτας, πιστωτικής, χρεωστικής ή paypal, γίνονται πανεύκολα since the beggining of time, μεσω ιντερνετ. Ούτε ταυτοποιήσεις ούτε φέης κοντρόλ ούτε τίποτα... Μου φαίνεται λιγάκι οξύμωρο να θες να αγοράσεις κάτι απλά από ένα ονλάιν κατάστημα (εδώ αγοράζουν οι 80χρονοι γονείς μου από το σουπερ μαρκετ ονλάιν, λόγω κόβιντ) και να σου ζητάνε τέτοια πράγματα. Κάτι δεν παέι καλά εδώ. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Κάποιον τον δουλεύουν χοντρά...

Αφου ξοδεψες 150 για κινητο θυσιασε και ενα ή δυο ευρω αναλογα με τον παροχο σου, παρε ενα τηλεφωνο εδω: 210 48 48 484 (Εθνικη) και ρωτα αν και απο ποτε ισχυουν αυτα, κανε και τον ανηξερο και ρωτα τι ειδους κινητο και πανω πρεπει να εχεις για να κανεις μια αγορα απο μαγαζι  εξωτερικου εντος ΕΕ.

 

Επαναλαμβανω επισης για πολλοστη φορα, παλι για Εθνικη, οτι εφτιαξα εχτες paypal και μολις πηγα να συνδεσω την καρτα βγηκε παλι η ιδια διαδικασια. Για δημιουργια i-bank απο το σπιτι παλι τα ιδια, δεν περναει  χωρις αυτη τη διαδικασια παρα μονο πηγαινοντας στην τραπεζα να σου το φτιαξουν οι ιδιοι, απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος που μιλησα.

Δεν ξερω τι κανουν οι αλλες τραπεζες αλλα για την εθνικη ισχυει για ολους τους πελατες της ανεξαιρετως απο την 1/4/21.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, george956 είπε

Αφου ξοδεψες 150 για κινητο θυσιασε και ενα ή δυο ευρω αναλογα με τον παροχο σου, παρε ενα τηλεφωνο εδω: 210 48 48 484 (Εθνικη) και ρωτα αν και απο ποτε ισχυουν αυτα, κανε και τον ανηξερο και ρωτα τι ειδους κινητο και πανω πρεπει να εχεις για να κανεις μια αγορα απο μαγαζι  εξωτερικου εντος ΕΕ.

 

Επαναλαμβανω επισης για πολλοστη φορα, παλι για Εθνικη, οτι εφτιαξα εχτες paypal και μολις πηγα να συνδεσω την καρτα βγηκε παλι η ιδια διαδικασια. Για δημιουργια i-bank απο το σπιτι παλι τα ιδια, δεν περναει  χωρις αυτη τη διαδικασια παρα μονο πηγαινοντας στην τραπεζα να σου το φτιαξουν οι ιδιοι, απο οτι μου ειπε ο υπαλληλος που μιλησα.

Δεν ξερω τι κανουν οι αλλες τραπεζες αλλα για την εθνικη ισχυει για ολους τους πελατες της ανεξαιρετως απο την 1/4/21.


Τι να σου πω βρε Γιώργο... Μπορεί η εθνική να έχει παραξενέψει τόσο πολύ. λειτουργώ το I-bank της , αλλά η αλήθεια είναι ότι το είχα ενεργοποιήσει πηγαίνοντας εκεί πριν πολύ καιρό. Με το paypal μου πάλι, έχω συνδέσει ξένη τράπεζα και πάλι ουδέποτε μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο...

Edit: πηγαίνοντας εκεί θα τα λύσεις όλα πιστεύω. Όπως είδες όμως,όλοι σου εγραψαν ότι για ονλάιν αγορές π.χ. από τόμαν, δεν σου ζητάνε τέτοια ταυτοποίηση...

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μας τρελλαίνεις τώρα.

Τι διαδικασία?

Εκανες paypal και σου ζήτησε να δώσει αποτύπωμα?

 

και θες να πεις ότι θα πας στην τράπεζα να τους δώσεις το δάχτυλό σου?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μη μας τρελλαίνεις τώρα.

Τι διαδικασία?

Εκανες paypal και σου ζήτησε να δώσει αποτύπωμα?

 

και θες να πεις ότι θα πας στην τράπεζα να τους δώσεις το δάχτυλό σου?

 

Oχι ρε φιλε. Ρε παιδια τα εχω πει τοσες φορες, να το ξαναπω αλλη μια: μιλαω συγκεκριμενα για εθνικη και thomann, δεν ξερω τι κανουν οι αλλες τραπεζες και τα αλλα μαγαζια του εξωτερικου.

 

Οταν τελειωνει η παραγγελια και αφου εχεις βαλει διευθυνση και ολα τα στοιχεια της καρτας, αριθμο, ημ. ληξης, κωδικο ασφαλειας, ονομα οπως αναγραφεται στην καρτα, βγαινει μια νεα σελιδα που σου ζηταει να κατεβασεις μια εφορμογη στο κινητο σου, να την τρεξεις για να γινει η πιστοποιηση, μετα να πατησεις "συνεχεια" στη σελιδα για να ολοκληρωθει ολη η φαση.

Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις κινητο με andoid κατω απο 6, η εφαρμογη που ζηταει δακτυλικο αποτυπωμα ή FaceID δεν τρεχει γιατι απλα το σχετικα παλιο αυτο κινητο ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ τετοιες λειτουργιες.

 

Οταν ομως πας ο ιδιος στην τραπεζα για να σου φτιαξουν αυτοι το i-bank, η ταυτοποιηση γινεται γιατι απλα δειχνεις ταυτοτητα. Δεν σου παιρνουν αποτυπωματα ουτε σε ανακρινουν, απλο ειναι.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου