Προς το περιεχόμενο

Τραπεζικο εμβασμα σε Thomann - δεν υπαρχει i-bank - πως;...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, george956 είπε

η απαντηση ηταν πως με το i bank δεν θα υπηρχε προβλημα.

 

Βρε παλικάρι μου, με το i-bank δεν θα υπήρχε πρόβλημα, ΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ.

Αλλά εσύ πας πάλι να πληρώσεις με κάρτα.

Άλλο πράγμα είναι το i-bank.

Μπαίνεις στο site της ΕΤΕ (nbg) από τον υπολογιστή σου και κάνεις από εκεί την συναλλαγή.

Στο εξήγησαν πώς δουλεύει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε παλικάρι μου, με το i-bank δεν θα υπήρχε πρόβλημα, ΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ.

Αλλά εσύ πας πάλι να πληρώσεις με κάρτα.

Άλλο πράγμα είναι το i-bank.

Μπαίνεις στο site της ΕΤΕ (nbg) από τον υπολογιστή σου και κάνεις από εκεί την συναλλαγή.

Στο εξήγησαν πώς δουλεύει?

Φυσικα. Επειδη ρωτησα για λεπτομερειες, μου ειπε οτι πρεπει να κανω οτι ακριβως εκανα, δηλαδη τα στοιχεια μου, στοιχεια καρτας κλπ και απλα θα ολοκληρωνοταν η παραγγελια χωρις το τελευταιο βημα με την πιστοποπιηση μεσω app.

Οχι, δεν ξερω  πως αλλιως δουλευει το i bank δεν ειχα ποτε μου.

Εν τω μεταξυ τωρα προκυπτει κι αλλο θεμα, δεν μπορω να συνδεσω την καρτα στο paypal, οποτε τι, παω σε αλλη τραπεζα και βγαζω αλλη η παιρνω κανα μασουρι δυναμιτη και κανω σκονη την εθνικη;...

Επεξεργασμένο από george956

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george956 είπε

οποτε τι, παω σε αλλη τραπεζα και βγαζω αλλη η παιρνω κανα μασουρι δυναμιτη και κανω σκονη την εθνικη;...

 

Ότι θέμα είχες με την κάρτα συνεχίζεται, το i-bank δεν αλλάζει κάτι σχετικά με αυτό.

 

Απλά πάρε ένα τηλέφωνο στην ΕΤΕ, και ρώτα τα παρακάτω....

 

"Θέλω να αγοράσω κάτι online από κατάστημα του εξωτερικού.

Προσπαθώ να πληρώσω με κάρτα, αλλά μου ζητάει πιστοποίηση μέσω εφαρμογής που όμως δεν μπορώ να εγκαταστήσω στο κινητό μου γιατί είναι παλιό.

 

Έχω φτιάξει και i-bank.

 

Πώς μπορώ να πληρώσω?

Αν δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή, υπάρχει άλλος τρόπος να πληρώσω (και πώς να το κάνω)?

 

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω το i-bank για να πληρώσω?"

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ότι θέμα είχες με την κάρτα συνεχίζεται, το i-bank δεν αλλάζει κάτι σχετικά με αυτό.

 

Απλά πάρε ένα τηλέφωνο στην ΕΤΕ, και ρώτα τα παρακάτω....

 

"Θέλω να αγοράσω κάτι online από κατάστημα του εξωτερικού.

Προσπαθώ να πληρώσω με κάρτα, αλλά μου ζητάει πιστοποίηση μέσω εφαρμογής που όμως δεν μπορώ να εγκαταστήσω στο κινητό μου γιατί είναι παλιό.

 

Έχω φτιάξει και i-bank.

 

Πώς μπορώ να πληρώσω?

Αν δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή, υπάρχει άλλος τρόπος να πληρώσω (και πώς να το κάνω)?

 

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω το i-bank για να πληρώσω?"

Μου το ξεκαθαρισαν οτι για να γινει συναλλαγη μεσω καρτας χρειαζεται κινητο με android πανω απο 6, υπαρχουν και βιντεακια της εθνικης με οδηγιες κι ο κοσμος σαν κι εμενα παραπονιεται για την επιβολη αγορας νεου κινητου..

Μολις μου εγραψε κι ο thomann:

"...Η παραγγελία σας θα διεκπεραιωθεί τώρα από έναν από τους αντιπροσώπους πωλήσεών μας. Σύντομα θα λάβετε επιβεβαίωση παραγγελίας με όλα τα παραγγελθέντα αντικείμενα που αναφέρονται και με τα στοιχεία της τράπεζάς μας για πληρωμή μέσω τραπεζικού εμβάσματος, εάν ισχύει."

 

Εγω δεν ολοκληρωσα την παραγγελία, δεν ξερω πως εγινε αυτο και απο που προηλθε το εμβασμα οταν εγω επελεξα την καρτα !!!!!


 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Βρε παλικάρι μου, με το i-bank δεν θα υπήρχε πρόβλημα, ΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕΣ.

 

και ΑΝ εχει Push notification app στο ΚΙΝΗΤΟ του.

και εμβασμα να θελησει να στειλει ΠΑΛΙ θα ζητηθει push notificaton 

μονο σε "δικαιουχους απολυτης εμπιστοσυνης" δεν ζητειται αλλα αυτο γινεται την ΔΕΥΤΕΡΗ φορα που θα τους στειλεις εμβασμα (ή πληρωσεις με καρτα) και αφου τους προσθεσεις στην σχετικη λιστα στο ebanking σου

 

σε ΑΠΛΑ ελληνικα....no modern SMARTPHONE=no e-banking & online αγορες

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εξαρχής είναι θέμα τραπεζικό. Ούτε του Τομαν ούτε της "Αγοράς της Μουσικής" που το καταταξε το φόρουμ,  ούτε καν του φόρουμ του Νοίζ.
Και από τον Σκλαβενίτη να ήθελε να αγοράσει δεν θα γινόταν/ήξερε πώς.
Τι κάρτα είναι, τι μέθοδο επιλέγει στην αγορά, τι ρώτάει στην ΕΤΕ και τι του απαντάνε σε αυτά που ρωτάει... Δηλαδή, αν είχε απλή χρεωστική, θα ήταν καλύτερα? Πιθανόν!
Με το ibank απλά θα έκανε έμβασμα, θα έβαζε τον αριθμό παραγγελίας στις επεξηγήσεις και θα είχε καθαρίσει. Αλλά ούτε αυτό δεν θέλει/μπορεί/ξέρει να κάνει?
 

Πάντως , εντελώς φιλολογικά, δεδομένου ότι δεν είναι θέμα μουσικής ή μουσικής τεχνολογίας το συγκεκριμένο, και πριν δυο χρόνια, φίλη απο Ουγγαρία που είχε εκδόσει αεροπορικό και ακτοπλοϊκό εισιτήριο στην Ελλάδα, με την κάρτα της μητέρας της, της ζητούσαν να προσκομίσει αποδεικτικό γαι τον κάτοχο της κάρτας για να της εκδώσουν το εισητήριο. Τελος πάντων, όλα αυτά θα λύνονταν αν ήξερε/μπορούσε να κάνει έμβασμα με paypal, ibank, η να πληρώσει με χρεωστική κάρτα.

 

5 λεπτά πριν, george956 είπε

Σύντομα θα λάβετε επιβεβαίωση παραγγελίας με όλα τα παραγγελθέντα αντικείμενα που αναφέρονται και με τα στοιχεία της τράπεζάς μας για πληρωμή μέσω τραπεζικού εμβάσματος, εάν ισχύει.

Just do it

 

 

5 λεπτά πριν, george956 είπε

Εγω δεν ολοκληρωσα την παραγγελία, δεν ξερω πως εγινε αυτο και απο που προηλθε το εμβασμα οταν εγω επελεξα την καρτα !!!!!

Aπλά απήυδησαν οι άνθρωποι Γιώργο και στα στέλνουν στο πιάτο έτσι και τους πληρώσεις με έμβασμα. Απλά βάλε τον αριθμό παραγγελίας στις επεξηγήσεις. Μέσω ibank θα το κάνεις. Θα στείλεις χρήματα, τόχεις?

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία έχει αλλάξει η έγκριση. Όταν πληρώσεις στον τόμαν κοίτα στην άλλη καρτέλα που έχεις ανοιχτή στον υπολογιστή ενώ είσαι στο i-banking και θα σου βγάλει στα δεξιά σου ειδοποίηση αν αποδέχεσαι ή όχι τη συναλλαγή, σου βγάζει ❌και ✔.

 

 

νβγ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Το θέμα εξαρχής είναι θέμα τραπεζικό. Ούτε του Τομαν ούτε της "Αγοράς της Μουσικής" που το καταταξε το φόρουμ,  ούτε καν του φόρουμ του Νοίζ.
Και από τον Σκλαβενίτη να ήθελε να αγοράσει δεν θα γινόταν/ήξερε πώς.
Τι κάρτα είναι, τι μέθοδο επιλέγει στην αγορά, τι ρώτάει στην ΕΤΕ και τι του απαντάνε σε αυτά που ρωτάει... Δηλαδή, αν είχε απλή χρεωστική, θα ήταν καλύτερα? Πιθανόν!
Με το ibank απλά θα έκανε έμβασμα, θα έβαζε τον αριθμό παραγγελίας στις επεξηγήσεις και θα είχε καθαρίσει. Αλλά ούτε αυτό δεν θέλει/μπορεί/ξέρει να κάνει?
 

Πάντως , εντελώς φιλολογικά, δεδομένου ότι δεν είναι θέμα μουσικής ή μουσικής τεχνολογίας το συγκεκριμένο, και πριν δυο χρόνια, φίλη απο Ουγγαρία που είχε εκδόσει αεροπορικό και ακτοπλοϊκό εισιτήριο στην Ελλάδα, με την κάρτα της μητέρας της, της ζητούσαν να προσκομίσει αποδεικτικό γαι τον κάτοχο της κάρτας για να της εκδώσουν το εισητήριο. Τελος πάντων, όλα αυτά θα λύνονταν αν ήξερε/μπορούσε να κάνει έμβασμα με paypal, ibank, η να πληρώσει με χρεωστική κάρτα.

 

Just do it

 

 

Aπλά απήυδησαν οι άνθρωποι Γιώργο και στα στέλνουν στο πιάτο έτσι και τους πληρώσεις με έμβασμα. Απλά βάλε τον αριθμό παραγγελίας στις επεξηγήσεις. Μέσω ibank θα το κάνεις. Θα στείλεις χρήματα, τόχεις?

Ελα φιλε, τερμα το i-banking και η εθνικη για μενα, μεχρι εδω ηταν. Θα κανω εμβασμα οχι μεσω ιντερνετ αλλα πηγαινοντας για αλλη μ ια φορα εκει ο ιδιος, θα δωσω και μια μικρη προμηθεια, θα τραβηξω τα υπολοιπα σκιζοντας την καρτα και τελος, δεν θελω να εχω καμια σχεση με το παραμαγαζο αυτο. Απο οτι καταλαβα απο τα μισολαγα της διευθυντριας αυτο μαλλον δεν το εφαρμοζουν ολες οι τραπεζες, οποτε θα βρω μια να βγαλω μια καρτα και να τελειωνει το θεμα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george956 είπε

Ελα φιλε, τερμα το i-banking και η εθνικη για μενα, μεχρι εδω ηταν. Θα κανω εμβασμα οχι μεσω ιντερνετ αλλα πηγαινοντας για αλλη μ ια φορα εκει ο ιδιος, θα δωσω και μια μικρη προμηθεια, θα τραβηξω τα υπολοιπα σκιζοντας την καρτα και τελος, δεν θελω να εχω καμια σχεση με το παραμαγαζο αυτο. Απο οτι καταλαβα απο τα μισολαγα της διευθυντριας αυτο μαλλον δεν το εφαρμοζουν ολες οι τραπεζες, οποτε θα βρω μια να βγαλω μια καρτα και να τελειωνει το θεμα.


Tι θα τραβήξεις. αφού είναι πιστωτική...
Μόνο ακύρωση της κάρτας μορείς να κάνεις. Αν πάλι συζητάς να κλείσεις λογαριασμό... ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ, μόνο όλα σου τα χρήματα μπορείς να βγάλεις από αυτόν. Αλλά ο λογαριασμός θα υπάρχει πάντα στα συστήματά τους και ακύρωση κάρτας να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tamtam είπε


Tι θα τραβήξεις. αφού είναι πιστωτική...
Μόνο ακύρωση της κάρτας μορείς να κάνεις. Αν πάλι συζητάς να κλείσεις λογαριασμό... ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ, μόνο όλα σου τα χρήματα μπορείς να βγάλεις από αυτόν. Αλλά ο λογαριασμός θα υπάρχει πάντα στα συστήματά τους και ακύρωση κάρτας να κάνεις.

Δεν ξερω τι ειναι αλλα μια χαρα την αδειαζω στο atm μεχρι δεκαρας και  μια χαρα τη φορτωνω με οσα θελω.... debit ειναι.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου