Προς το περιεχόμενο

Squier classic vibe 60's custom telecaster - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 του μήνα παράγγειλα, 28 του μήνα (σήμερα δλδ) παρέλαβα (από Thomann). Πολύ γρήγορη η UPS. Ήρθε μέσα σε δυο κούτες, με έξτρα προστασίες και τυλίγματα (πέραν του συνηθισμένου). Τι να πω, η κιθάρα είναι αστέρι. Πανάλαφρη, πανέμορφη, ποιοτικότατη, και με πολύ ισορροπημένο ήχο. Πολύ ανώτερη απ’ ότι περίμενα, με ελάχιστα αρνητικά σημεία. Αναλυτικά μιλώ παρακάτω…

 

20210428_230124.thumb.jpg.30ad7762ff2e8578754929389af6662a.jpg

 

Ποιότητα κατασκευής/Αισθητική:

 

Μπορώ να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος από τη λεπτομέρεια και το πόσο προσεγμένο είναι το όργανο. Πραγματικά όμορφη κιθάρα, αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Μοιάζει να είναι ένα κομμάτι το σώμα, όχι κάτι συνηθισμένο σε κιθάρες αυτής της τιμής. Το λούστρο είναι άψογο και με λεπτό φιλμ, τόσο στο σώμα , όσο και στο μανίκι (δεν κολλαει το χερι οπως στη ΜΙΜ tele). Το τελευταίο είναι αρκετά σκούρο maple. Σαν μέγεθος είναι πιο στενό σε σχέση με την ΜΙΜ tele. Νομίζω ότι είναι σχεδόν το ίδιο με τη vintage modified strat που έχω, εάν όχι ακριβώς το ίδιο, σε βαρύτερη και ποιοτικότερη εκδοχή. Και η αίσθηση βάρους στο maple μανίκι είναι κάτι που το εκτιμώ. Τα 21 narrow tall τάστα δεν έχουν αιχμηρές άκρες και είναι άψογα τοποθετημένα πάνω στην όμορφη indian laurel ταστιέρα. Βέβαια, δεν είναι καλογυαλισμένα και θέλει λίγες ώρες παίξιμο για έχουν smooth αίσθηση τα bends και το vibrato.

 

20210428_230342.thumb.jpg.f1a60258be41682fb90b60c1505d4f70.jpg

 

Η vintage γέφυρα είναι μια χαρά, αν και θα προτιμούσα να έχει brass saddles, αντί τα ατσάλινα. Το control plate, τα δυο knobs είναι πολύ μαλακά και ακριβή στη λειτουργία τους. Ο 3-way διακόπτης είναι αρκετά σκληρός στον χειρισμό και απαιτεί δύναμη για να αλλάξω θέση. Αυτό διορθώθηκε με λίγο λίπανση στις λάμες επαφής, εσωτερικά. Παραμένει σκληρός, αλλά δεν θέλει δύναμη πλέον. Ενδεχομένως, με τον καιρό να βελτιωθεί κι άλλο.

 

20210428_230509.thumb.jpg.3b0e5ab76061319961a81cccd8c2bdf5.jpg

 

Τα κλειδιά είναι τα κλασικά vintage safety tuners με την τρυπούλα στο κέντρο. Δεν έχουν την καλύτερη αίσθηση στο κούρδισμα, αλλά την κάνουν τη δουλειά, και δεν τρυπάνε δάκτυλα οι χορδές.

 

20210428_230412.thumb.jpg.1d2c929454420218557d7a554098b482.jpg

 

Η κιθάρα έφτασε σε μέτρια κατάσταση σετάπ. Εντελώς ξεκούρδιστη, το μανίκι ήθελε 2-3 στροφές ίσιωμα, και το action ήθελε ρύθμιση για να μπορώ να παίξω. Το intonation ήταν σχετικά καλό, αλλά σίγουρα θέλει δουλειά (λίγο άνοιγμα και λίπανση) το nut καθώς οι χορδές σκαλώνουν λίγο. Επίσης, οι μαγνήτες ήθελαν λίγο ρύθμιση στο ύψος για να ισορροπήσει το bass/treble, αλλά και μεταξύ τους. Κατά τα άλλα, άψογη.

 

20210428_230235.thumb.jpg.25977a8afe9a4ee459899a0f3c0ac68c.jpg

 

Εργονομία:

 

Θέλω να σταθώ στο βάρος και στο ζύγισμα. Ζυγίζει 3.336 gr, και είναι η ελαφρύτερη που έχω. Αρκετά πιο ελαφριά από την ΜΙΜ tele, και λίγο πιο ελαφριά από την vintage V52. Εκτός αυτού έχει και εξαιρετικό ζύγισμα, καθώς δεν έχει τάση το βάρος προς το σώμα σε μεγάλο βαθμό.

 

Ο λαιμός είναι σχετικά λεπτός και στενός , σε σύγκριση με fender. Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ στο παίξιμό μου (κυρίως lead). Σε άλλες περιπτώσεις, είναι κάτι που αποτελεί μειονέκτημα για κάποιους. Τα χειριστήρια είναι εκεί που πρέπει να είναι, και όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Η κιθάρα είναι βούτυροστο παίξιμο.

 

20210428_230147.thumb.jpg.1a6cee9ad00ca6e110355b1731eda51b.jpg

 

 

Ήχος/μαγνήτες:

 

Καταρχήν, μου έκανε εντύπωση πως το καπάκι του neck μαγνήτη δεν είναι ίσιο, αλλά ακολουθεί τη καμπύλη της ταστιέρα (9,5 inch radius), και αυτό είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Επίσης, ο μαγνήτης της γέφυρας έχει μεν flat τους πόλους, αλλά είναι είναι όλοι σηκωμένοι, σαν να είναι μαγνήτης strat που περιμένει το καπάκι να μπει. Έχουν σχεδιαστεί από την fender (δεν είναι οι toneriders παλαιότερων μοντέλων), αλλά δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο γι’ αυτούς. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για low output μαγνήτες, υπολογίζω κάτω από 7Κοhm, με αρκετά φλατ χαρακτήρα. Έχουν έντονα μπάσα, όχι έντονα μεσαία, και πολύ γλυκά πρίμα. Θα έλεγα ότι τα χαρακτηριστικά τους ταιριάζουν σε alnico 2.

 

20210428_230301.thumb.jpg.c8e38ff9c0e7c08a59f7563081b50d71.jpg

 

Ο ήχος του bridge μου αρέσει. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά έχει πολύ γλυκό και καθαρό ήχο. Είναι ευχάριστος. Ο ήχος στον neck δε με τρελαίνει, καθώς είναι πολύ πλαδαρός. Του λείπει το definition. Ομοίως, και ο ήχος στη μεσαία θέση δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα. Βέβαια, ζήτημα να έχω παίξει 20 λεπτά με την κιθάρα και ενδεχομένως να βελτιώνεται λίγο με έξτρα ρύθμιση στα ύψη των μαγνητών. Γενικότερα, δεν έχει το αγριωπό  ήχο ενός κλασικού alnico 5. Επίσης, μου λείπει το definition, αν και ο ήχος είναι, ομολογουμένως, παραπάνω από καλός. Δεν “σπάει” εύκολα, και είναι γεμάτος. Στα βρώμικα παραμένει γεμάτος, αλλά δεν είναι σφικτός, όσο θα ήθελα. Πολύ καλοί μαγνήτες, αλλά σε σχέση με τους Q pickups που έχω στις άλλες κιθάρες, είναι απλά οκ. O απαιτητικός θα αναζητήσει αναβάθμιση σε κάτι με εντονότερη γεύση.

 

Θετικό, επίσης, είναι το γεγονός ότι καθαρίζει εξαιρετικά με ρίξιμο του vol pot, και κρατά και πολλά από τα πρίμα του ήχου, ενώ δεν έχει treble bleed. Πιθανότατα να μη βάλω καν.

 

Εδώ κάποιες πρώτες ηχογραφήσεις:

 

Καθαρός ήχος

clean.mp3

 

Σπασμένα καθαρά

breakup.mp3

 

Crunchy

crunch.mp3

 

Distorted

distorted.mp3

 

Μεσα στο μιξ.

in the mix.mp3

 

 

Εν κατακλείδι

 

Για τα χρήματά που κόστισε (περί τα 390 ευρώ) είναι μια εξαιρετική κιθάρα. Εάν είχε λίγο καλύτερο σετάπ, εξαρχής, και λίγο ποιοτικότερους μαγνήτες, θα την χαρακτήριζα άριστη και συγκρίσιμη με πολύ ακριβότερες telecaster. Την προτείνω ανεπιφύλακτα, καθώς δεν θεωρώ ότι μπορείς να αγοράσεις πιο tele στα χρήματα αυτά.

 

 

Pros nCons

+ Κούκλα

+ Ελαφριά και καλοζυγισμένη

+ Υψηλή ποιότητα κατασκευής

+ Καλός ήχος

 

- Σφικτός 3-way διακόπτης

- To nut θέλει δουλειά στα αυλάκια

 

Specs

 

·         Body: Nato

·         Bolt-on neck: Maple

·         Fretboard: Indian laurel

·         Pearloid dot fretboard inlays

·         Neck profile: C

·         21 Narrow Tall frets

·         Nut width: 42 mm (1.65")

·         Scale: 648 mm (25.51")

·         Fretboard radius: 241 mm (9.49")

·         Bone nut

·         Pickups: 2 Fender-designed Alnico single coils

·         Master volume knob, master tone knob

·         3-Way toggle switch

·         3-Ply parchment pickguard

·         Tele string-through-body bridge with 3 saddles

·         Vintage style machine heads

·         Nickel hardware

·         Ex-factory stringing: Fender 250L NPS .009 - .042 (article no. 133191)

·         Colour: 3-Colour sunburst

 

 

                    

20210428_230327.thumb.jpg.8423828bf436d31a0fc7c88167765c4e.jpg

 

20210428_230215.thumb.jpg.975b23ddb3b5541c014e4116858d8bd2.jpg

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 15
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μοιάζει να είναι ένα κομμάτι το σώμα, όχι κάτι συνηθισμένο σε κιθάρες αυτής της τιμής.

 

Σε κιθάρες καμίας λογικής  τιμής (εκτός και αν πας στα 4500+ σε CS masterbuilt).

Βέβαια το σώμα είναι nato και ενδεχομένως το δέντρο αυτο να είναι μεγάλο και να δίνει εύκολα one piece bodies.

 

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το τελευταίο είναι αρκετά σκούρο maple, και αυτό one piece

 

Εγώ 2 piece βλέπω (slab board κατασκευή),1 piece λέμε τα κλασσικά maple necks της Fender που δεν έχουν ξεχωριστή τοστιέρα. 

 

Να την χαίρεσαι!

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη ρε Γιώργο. Πάντα τέτοια....

 Μπήκα πριν λίγο στο προφίλ σου και μέτρησα τις κιθάρες σου, καλά ρε δεκαπέντε (15...) ηλεκτρικές έχεις; 

Μην μιλήσω για τους ενισχυτές και τα πεταλάκια σου....🤐

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρε, φτηνοκιθαρες ειναι τωρα που μαθαινω το οργανο. Αλλοι εχουν δυο custom shop και διδουν μια περιουσια... 😁

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι...

 

original.jpg?1618525967

 

.... κατ'εμέ, είναι πιο ωραία...

 Πόσο καιρό τώρα λέω να αλλάξω όλα τα λευκά πλαστικά (πικαρντ κ.τ.λ.) σε μαύρα στην Strat μου και όλο το αναβάλω..

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πάντως έτσι...

 

original.jpg?1618525967

 

.... κατ'εμέ, είναι πιο ωραία...

 Πόσο καιρό τώρα λέω να αλλάξω όλα τα λευκά πλαστικά (πικαρντ κ.τ.λ.) σε μαύρα στην Strat μου και όλο το αναβάλω..

 

εισαι αντιχριστος τελικα....

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου