Προς το περιεχόμενο

Squier classic vibe 60's custom telecaster - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε μένα οι κανονικοί ακούστηκαν καλύτερα

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σε μένα οι κανονικοί ακούστηκαν καλύτερα

 

 

ΜουαοΣι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nestoras είπε

Go on “throw the money and run” awah. Το έλεγε και ο Stiv Muller. 

Τα λεφτα σε τελε ειναι επένδυση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το τι "γράφουν" σε μια ηχογράφηση. Είναι το πως τους αισθάνομαι στο χέρι και τι αίσθηση μου βγάζουν. Από τις πρώτες πενιές δεν τους χώνεψα για πολύ συγκεκριμένους λόγους:

1. Είναι πολύ κομπρεσαρισμένοι. Χάνω 3/10 των δυναμικών στο χέρι. Λιγότερη απόκριση στη δύναμη της πένας (στα καθαρά πάντα), λίγη ατάκα. Το eq το φέρνεις, τις δυναμικές όχι. Και αυτό είναι κάτι που δεν "συγχωρώ" σε μαγνήτη.

2. Στο θέμα ήχου, με το bridge είμαι οριακά ΟΚ. Σχεδόν μου άρεσε, εάν βγάλω στην άκρη το από πάνω πρόβλημα. Ο neck έχει θέμα καθώς είναι υπερβολικά μαλακός. Δεν έχει πρίμα, δεν έχει σφικτό μπάσο, δεν έχει καμία ευκρίνεια. Πλαδαρός όσο δεν έχω ξανακούσει σε neck μαγνήτη. Και, δυστυχώς, η μεσαία θέση δεν έχει καμία γεύση. Και στην ηχογράφηση δεν είναι τόσο έντονο, όσο το ακούω ζωντανά, και κυρίως, όσο το "ακούω" στο χέρι.

 

Με τους area hot T/area T έχω την ατάκα που πρέπει (και παραπάνω απ' ότι πρέπει), έχω την αίσθηση στο χέρι στο 100%, έχω πολύ αξιοπρεπή ήχο (λίγα μπάσα μου λείπουν), και δεν έχω καθόλου θόρυβο. Στις ηχογραφήσεις, σε high gain solo θα πάψω να χρησιμοποιώ κιθάρες με humbuckers, και θα έχω και εκεί ήχο tele. Πιο πολύ γι' αυτό τους επανέφερα σε κιθάρα τους dimarzio. Εάν δεν το έκανα αυτό, και δεν είχα την ανάγκη για τις ηχογραφήσεις, θα παράγγελνα (εύκολα) ένα σετ alnico 3 esquire από Q. Ίσως το κάνω, μόλις (ξανα)βαρεθώ τους dimarzio...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν αλλαζω δεν θελω λίγο ετσι ή αλλιως. Θελω η αλλαγη να έχει χαρακτηρα εντονο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έντονο χαρακτήρα έχει η αλλαγή, όσο έντονη μπορούν να έχει δυο διαφορετικοί μαγνήτες tele. Αυτό αποτυπώνεται μόνο κατά ένα 10% στην ηχογράφηση. Εάν το ακούσες ζωντανά, αντιλαμβάνεσαι ένα 30% διαφορά. Εάν παίξεις ο ίδιο αντιλαμβάνεσαι το 100% των διαφορών. Έτσι πάει...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται πως ακουει κανεις. Αλλος ακουει με λαπτοπ αλλος με κινητο. Όταν ακους ζωντανα με τον ιδιο ενισχυτη οι διαφορές είναι το ιδιο ακουστες οπως με ακουστικα που ακουσα εγω.

Αυτο που λες για τον παίκτη ισχυει αλλα οχι στο ποσοστό του 70% που λες.

Πιστευω βιάστηκες να αλλαξεις πριν χωνεψεις τον ηχο της καινούργιας κιθαρας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Όταν ακους ζωντανα με τον ιδιο ενισχυτη οι διαφορές είναι το ιδιο ακουστες οπως με ακουστικα που ακουσα εγω.

Εαν ηχογραφουσα με μικροφωνο, πιθανον.

Γραφω με emulated output και δεν θεωρω οτι περνανε ολες οι ηχητικες διαφορες.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου