Προς το περιεχόμενο

Thomastik JS110. Flat wound. ήρθα στα γράδα μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/5/2021 στις 12:25 ΠΜ, dimsonic είπε

Επειδή παίζω αρκετά ανοιχτά ακόρντα με μια δυο χορδές πατημένες ανάμεσα στο 5-10-12 και τις άλλες ανοιχτές το θέμα του Intonation βγαίνει στην επιφάνεια στις 10-38 πάρα πολύ. Ενώ στο 12ο τάστο είναι ΟΚ και στην πρώτη θέση επίσης (EADGC ακόρντα) είναι ΟΚ όταν παίζω τα παράξενα συνδυασμένα ανοιχτά /πατημένα μου έβγαινε άκυρο.

Σκέφτομαι να τις βάλω στην τελε thinline που έχω τις 10 44 Fw, παρ όλο που δεν είμαι και κάνας τζαζιστας. Απλώς διαβάζοντας το παραπάτω που είπες ψήθηκα κι εγώ. Έβαλα στην άλλη μου κιθάρα και το feel είναι θεϊκό, αν και όχι τέρμα ευέλικτο. Φαντάζομαι εδώ επειδή είναι 10 44 θα υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geka είπε

Σκέφτομαι να τις βάλω στην τελε thinline που έχω τις 10 44 Fw, παρ όλο που δεν είμαι και κάνας τζαζιστας. Απλώς διαβάζοντας το παραπάτω που είπες ψήθηκα κι εγώ. Έβαλα στην άλλη μου κιθάρα και το feel είναι θεϊκό, αν και όχι τέρμα ευέλικτο. Φαντάζομαι εδώ επειδή είναι 10 44 θα υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία. 

 

 

Εκανα ενα συντομο συγκριτικο με τη δικη μου thinline.

Σε καθε θεμα πρωτες ειναι οι 010-038 GHS Boomers & δευτερες οι 011-046 GHS Precision FW

rw vs fw.mp3

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fw μ αρέσουν πιο πολύ στα καθαρά σίγουρα. Ειδικά εκεί που ακούγονται πολλες νοτες μαζί ή στ αρπισματα μ αρέσει αυτή η ησυχία και η έλλειψη sustain .  Παίζει και να φαγα κόλλημα με τις Fw και να τα βρίσκω όλα καλά. Το twang στις πολύ μπασες single νοτες είναι  υπέρ του10 38, αλλά ισως να ναι θέμα gauge. 

Εγω στη δική μου την 335 με τους tv Jones έχω βάλει dogal 11 46 κι ακουγεται τέλεια.  Ίσως ήθελα λιιιγο μικρότερο νούμερο στη μι και λα. Δεν εχω πειράξει κ τους πόλους ακόμα βέβαια. 

Μ αρέσει τελικά μάλλον οι κάτω χορδες  να είναι από εντεκαρι και οι πάνω από 10αρι.  Έβαλα στην τελε τέτοιες thomastik Power Brights 11 46 κι εκει, πολύ καλές χορδές, αλλά λίγο σκληρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, geka είπε

Το twang στις πολύ μπασες single νοτες είναι  υπέρ του10 38, αλλά ισως να ναι θέμα gauge. 

 

Είναι διαφορετικό twang και θεμα γούστου και εφαρμογής. 

Mια 40αρα fw θα έχει περισσότερο από μια 44 ή 46 αλλα και πάλι "δεν θα παίρνει κεφάλια " όπως μια ολοκαίνουρια rw

 

Οι round wounds έχουν δραματικά περισσότερες αρμονικές οποτε ακούς περισσότερα πρίμα και ζωντάνια οποτε αν θες country twang θα τις προτιμήσεις από την άλλη αν θες Τζέιμς Μποντ twang με τρελό ατακ οι fw Είναι ταμάμ.

 

Επίσης οι fw Είναι σούπερ όταν παίζεις ανοιχτά ακόρντα σε dense mixes ,σκέψου τον κλασσικό ηχο Rickenbacker σε Byrds.

 

Εμένα μου αρέσουν και στα βρώμικα ακόρντα μαζεύεται ο "μπουχος" ειδικά στις ανοικτές θέσεις. 

 

Γενικά είναι πολύ χρήσιμες οι fw όταν ηχογραφείς. 

Έχουν επίσης εκπληκτικο feel και δραματικά καλύτερο  intonation και φυσικά μηδενικό θόρυβο. 

 

Προσωπικά ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί οι περισσότεροι κιθαρίστες που αλλάζουν χορδές κάθε 100+ ώρες παιξίματος δεν χρησιμοποιούν από την αρχή fw και υπομένουν τον τρισάθλιο ηχο των παλιων rw (οποιαδήποτε rw χορδη πλην 

των coated ακούγεται σαν άθλια fw μετά από 10 ώρες παιξίματος οποτε γιατί να μη βάλουν fw που έχουν τον ίδιο αψογο και με χαρακτήρα ηχο για τουλάχιστον 100-150 ώρες?)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αν θες Τζέιμς Μποντ twang οι fw Είναι ταμάμ.

Ναι αυτό μ αρέσει πιο πολύ. Το άλλο το country δε ξέρω να το κάνω κι ολας, είναι δύσκολο:))))

 

29 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Επίσης οι fw Είναι σούπερ όταν παίζεις ανοιχτά ακόρντα σε dense mixes

Αυτό παρατήρησα τόσο τόσες μέρες στην δική μου, αλλά και στο συγκριτικό σου ξεκαθαρα. 

29 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γενικά είναι πολύ χρήσιμες οι fw όταν ηχογραφείς. 

Έτσι είναι. Αλλά και με έναν άλλον που έπαιξα μαζί σε κοινό χωρο (τεσταρισμενο από covid εννοείται) πάλι  έβγαινα μπροστά. 

Δυστηχως στις dogal  δεν είναι η g τυλιχτη, όπως το καταλαβαινω, αλλά μικρό το κακό. Έχω σχεδόν ψηθεί να βάλω και στην τελε(dogal 10 40, η thomastik 10 44), αλλά θα έχω μετά 2 κιθάρες με flats και μήπως το παρακάνω. Σκέφτομαι μήπως το πάω βήμα βήμα και δοκιμάσω πρώτα GHS Roundcore που είναι και πιο bright και καλυφτω. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρήκα ενδιαφέρον και το παραπάνω κυρίως στα parts που παίζει η ολόκληρα ακόρντα η αρπισμους, έχει και σύγκριση και με od. Εκεί που παίζει σόλο στα καντινια όπως είπες και συ είναι ιδιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, geka είπε

Δυστηχως στις dogal  δεν είναι η g τυλιχτη

 

Είναι, αν μιλάς για το 010-040

33 λεπτά πριν, geka είπε

αλλά μικρό το κακό

 

Τεράστιο θα ήταν, όλα τα λεφτά είναι η wound G,κάνει την προβληματικοτερη χορδή...απροβληματιστη .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

αν μιλάς για το 010-040

Εχω την 11 46 αυτής της σειρας https://kg-guitars.gr/el/product/dogal-r67-flatwound-1146/. Δεν βλέπω να δηλώνει wound την g. Συνήθως την λεν και κάνω και μικρό bend εύκολα. Που το λέει στο σαιτ το δικό τους δεν το βλέπω πάντως ούτε για τo 10 40

 https://www.dogalstrings.it/en/linea_rossa_vintage_chitarra_elettrica

 

Διόρθωση...... Τώρα που το ξαναβλέπω πρέπει να είναι η υπόδειξη με το γράμματακι c δίπλα σε κάθε χορδή και έχεις δίκιο αν ισχύει. Εμένα μου ακούγεται πιο ισορροπημένο πάντως το σύνολο. Τώρα π το σκέφτομαι μου ακούγεται καπως πιο δυνατά η σι στ αρπισματα ίσως σε σχέση με την σολ

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

αν θες Τζέιμς Μποντ twang

To οποίο παίχτηκε με STRAT 😁

 

δεν είναι αλήθεια, μια 1939 Clifford Essex Paragon De Luxe έπαιξε

 

Επεξεργασμένο από Dr. No
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Thomastik JS110. Flat wound. ήρθα στα γράδα μου

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου