Προς το περιεχόμενο

Απορίες Σχετικά Με Την Αγορά Ενός DI Box Και Κάποιου Extra Hardware , Για Ηχογραφήσεις Στην Scarlett 8i6 3rd Gen


Η απάντηση από τον dimsonic,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά !
Αυτόν τον καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω ηχογραφήσεις

ηλεκτρικής κιθάρας , ηλεκτρικού μπάσου και φωνητικών 
με την εξωτερική usb κάρτα ήχου που έχω την ''Scarlett 8i6 3rd Gen'' ,
για ένα προσωπικό μουσικό πρότζεκτ !
Με βάση τα διάφορα tutorial videos που βλέπω στο YouTube , 
προτείνεται η αγορά ενός DI Box, για ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας . 
Στην περίπτωση της εξωτερικής usb κάρτας ήχου που έχω (Scarlett 8i6 3rd Gen) , 
ποιο DI Box , θα μου προτείνατε να αγόραζα ;
Επίσης , το DI Box,

θα μου χρησίμευε εξίσου και για την ηχογράφηση του ηλεκτρικού μπάσου και των φωνητικών ;
Πάντως , ρίχνοντας μια ματιά στο skroutz , βλέπω ότι υπάρχουν DI ενεργητικού και παθητικού είδους !
Για οποιεσδήποτε προτάσεις , θα θέλατε να μου κάνετε ,
το budget μου για την αγορά DI Box , φτάνει μέχρι τα 70 ευρώ . 
Και για τέλος ,

βλέπω στην πίσω μεριά της συγκεκριμένης εξωτερικής usb κάρτας ήχου που έχω (Scarlett 8i6 3rd Gen), 
να υπάρχουν τέσσερα line inputs . 
Tα συγκεκριμένα τέσσερα line inputs , μπορούν να δεχθούν κάποια extra hardware , 
ώστε να γίνονται οι ηχογραφήσεις πιο ποιοτικές , με την συγκεκριμένη κάρτα ήχου ;

Επεξεργασμένο από j.g.!!!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

η κάρτα σου έχει προσαρμογή για Line in στις εισόδους των μικροφώνων. Οπότε δεν χρειάζεται DI. 

Μπορείς εκεί να βάλεις απ ευθείας την κιθάρα ή το μπάσο, και γυρίζεις τον σχετικό διακόπτη σε inst μέσα από το πρόγραμμα της κάρτας.

Στα φωνητικά εννοείται ότι δεν χρειάζεται DI.

Οι 4 line in που βλέπεις πίσω είναι ό,τι και οι μπροστά.

Δέχονται οποιοδήποτε όργανο βγάζει Line, πχ πλήκτρα κλπ.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

η κάρτα σου έχει προσαρμογή για Line in στις εισόδους των μικροφώνων. Οπότε δεν χρειάζεται DI. 

Μπορείς εκεί να βάλεις απ ευθείας την κιθάρα ή το μπάσο, και γυρίζεις τον σχετικό διακόπτη σε inst μέσα από το πρόγραμμα της κάρτας.

Στα φωνητικά εννοείται ότι δεν χρειάζεται DI.

Οι 4 line in που βλέπεις πίσω είναι ό,τι και οι μπροστά.

Δέχονται οποιοδήποτε όργανο βγάζει Line, πχ πλήκτρα κλπ.

O.K. ...

Σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις σου !

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν εχεις ενισχυτη με di out, κανεις ωραια δουλεια με απευθειας συνδεση.

Θα 'θελες να γράψεις εδώ κάποιο link , για να δω ενισχυτές με di out ;

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αξιολογος ειναι ο blackstar ht1, head ή combo. Με αυτον κανω ολες τις ηχογραφησεις και παραγωγες. 1 watt δικαναλος λαμπατος, που καλυπτει ευρυ φασμα ηχων, και εχει εξαιρετικο di out.

Στον προτεινω με κλειστα ματια. Ηχογραφεις αθορυβα.

 

Σιγουρα υπαρχουν και φτηνοτερες επιλογες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολυ αξιολογος ειναι ο blackstar ht1, head ή combo. Με αυτον κανω ολες τις ηχογραφησεις και παραγωγες. 1 watt δικαναλος λαμπατος, που καλυπτει ευρυ φασμα ηχων, και εχει εξαιρετικο di out.

Στον προτεινω με κλειστα ματια. Ηχογραφεις αθορυβα.

 

Σιγουρα υπαρχουν και φτηνοτερες επιλογες.

Από ότι καταλαβαίνω , περιγράφεις αυτόν :

1) Blackstar HT-1 Combo https://www.skroutz.gr/s/4444614/Blackstar-HT-1-Combo.html

Και αυτόν

2)Blackstar HT-1RH MKII Mini Head : https://www.skroutz.gr/s/17777667/Blackstar-HT-1RH-MKII-Mini-Head.html , 

σωστά ;

Με βάση όμως αυτούς τους δύο ενισχυτές ,

δεν βλέπω στα χαρακτηριστικά τους να αναγράφεται κάποια ένδειξη di out...

Και μιας που κουβεντιάζουμε για ενισχυτές , θα 'θελα να ρωτήσω κάτι :

Αυτοί οι δύο συγκεκριμένοι ενισχυτές (και οποιοιδήποτε άλλοι βέβαια) , 

μπορούν να σταθούν μόνοι τους , χωρίς καμπίνα , για ηχογράφηση σε μία κάρτα ήχου ;

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emulated output είναι η έξοδος di out...

 

Έχω μόνιμα τοποθετημένο το combo αυτό δίπλα στο pc και συνδεδεμένο με την καρτα ήχου με ένα απλό καλώδιο καρφί καρφί. Το μεγάφωνο του ενισχυτή απενεργοποιείται τη στιγμή που θα μπεί το καρφί στο emulated output.

Άρα, σου επιβαιώνω ότι μπορείς να ηχογραφείς μόνιμα με σιωπηλό τρόπο. Και ο ήχος είναι εξαιρετικός. Όποιο κομμάτι μου και να ακούσεις στο section "Music", θα ακούσεις αυτόν τον ενισχυτή, είτε με καθαρό ήχο είτε με πολύ βρώμικο.

Εάν δεν σε ενδιαφέρει να τον ακούς από το 8άρι ηχείο του combo (όταν γρατζουνάς σπίτι), παρε το head μόνο για εγγραφές. Και παίρνεις μια 12άρα καμπίνα για να τζαμάρεις....

 

Έχω άλλους 4-5 ενισχυτές με di out, ακριβότερους και φτηνότερους, αλλά αυτός έχει τον καλύτερο ήχο απ' όλους.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

emulated output είναι η έξοδος di out...

 

Έχω μόνιμα τοποθετημένο το combo αυτό δίπλα στο pc και συνδεδεμένο με την καρτα ήχου με ένα απλό καλώδιο καρφί καρφί. Το μεγάφωνο του ενισχυτή απενεργοποιείται τη στιγμή που θα μπεί το καρφί στο emulated output.

Άρα, σου επιβαιώνω ότι μπορείς να ηχογραφείς μόνιμα με σιωπηλό τρόπο. Και ο ήχος είναι εξαιρετικός. Όποιο κομμάτι μου και να ακούσεις στο section "Music", θα ακούσεις αυτόν τον ενισχυτή, είτε με καθαρό ήχο είτε με πολύ βρώμικο.

Εάν δεν σε ενδιαφέρει να τον ακούς από το 8άρι ηχείο του combo (όταν γρατζουνάς σπίτι), παρε το head μόνο για εγγραφές. Και παίρνεις μια 12άρα καμπίνα για να τζαμάρεις....

 

Έχω άλλους 4-5 ενισχυτές με di out, ακριβότερους και φτηνότερους, αλλά αυτός έχει τον καλύτερο ήχο απ' όλους.

 

 

 

O.K. ...
Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου !

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε συνήθως χρειάζεσαι DI - όταν θες να χρησιμοποιήσεις/ηχογραφήσεις ταυτόχρονα και το καθαρό σήμα, και το σήμα από κάποιο ενισχυτή (έτσι ώστε να μπορείς αργότερα να κάνεις κάποια αλλαγή βάσει του καθαρού σήματος, γι αυτό και το καθαρό σήμα το λέμε DI (direct injection).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Πότε συνήθως χρειάζεσαι DI - όταν θες να χρησιμοποιήσεις/ηχογραφήσεις ταυτόχρονα και το καθαρό σήμα, και το σήμα από κάποιο ενισχυτή (έτσι ώστε να μπορείς αργότερα να κάνεις κάποια αλλαγή βάσει του καθαρού σήματος, γι αυτό και το καθαρό σήμα το λέμε DI (direct injection).....

 

.... αν το audio interface σου δεν έχει hi-z εισόδους ή δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυσή του.

 

Το συμπλήρωσα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου