Προς το περιεχόμενο

DIY pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. 

 

Χρόνια τώρα, έχω ένα ξύλινο pedalboard που μου έφτιαξε φίλος, το οποίο κουβαλάει 10 πετάλια πάνω του (Dunlop cry baby gcb95, boss tuner tu-2, fulltone ocd overdrive, electro harmonix small stone phaze-shifter, boss RE-20 space echo, tc electronic hall of fame 2, electro harmonix freeze, electro harmonix big muff pi w., demeter tremulator, mxr micro amp). Από κάτω του έχω το voodoo lab pedal power plus 2. 

 

Για το προβαδικο που το έχω σταθερό μια χαρά είναι. Όταν όμως χρειάστηκε να το πάρω μαζί μου σε live ήταν δύσκολο στη μεταφορά. Σκέφτομαι να φτιάξω (ο φίλος όχι εγώ, που έχει ρουτερ Lazer και μπορεί να κάνει οποιοδήποτε σχέδιο) ένα πιο βολικό pedalboard με ίσως μια καλή πατέντα για μεταφορά. 

 

Έχετε να προτείνετε καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το χειροποιητο.

 

Στη θεση σου θα αγοραζα ενα ετοιμο, ελαφρυ και ευρυχωρο, με τη θηκουλα του μαζι. Διαλεγεις και παιρνεις...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ίδια κατάσταση είμαι. Τέλειωσα (σχεδόν) την μετάβαση από πολυεφέ σε πετάλια και πλέον μένει η οργάνωση ώστε να είναι εύκολη η μεταφορά. Το diy υπάρχει σαν επιλογή αλλά μάλλον θα πάω σε έτοιμο. Κυρίως για να έχω την θήκη αλλά και κάτι πιο ελαφρύ.
Δες harley benton spaceship στον Θωμά. Αρκετά φθηνές με επιλογές στα μεγάλα μεγέθη 60x30cm , 60x40cm και 80x40cm για να έχεις άπλα!
Παίρνεις την τελευταία που σου δίνει την ευκαιρία να πάρεις κι άλλα πετάλια ώστε να γεμίσει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κοιτάξεις κάτι για να μεταφέρεις την καινούργια πεταλιερα ή γιατί όχι την παλιά;

https://m.thomann.de/gr/transport_systems.html?s=price

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά κοιτούσα μόλις. Της Harley Benton. 

Την 60 ή την 60xl. Η 80 παρότι είναι ευρύχωρη μου φαίνεται μεγάλη για μεταφορά. 

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και φώτο αυτής που έχω τώρα. Σίγουρα θα μαζέψω λίγο τα πετάλια γιατί τα έχω αρκετά απλωμένα. 

 

@Spyros Delta καλή λύση και η μεταφορά. 2 ροδάκινα και ίσως μια λαβή για πιάσιμο και σύρσιμο. 

 

Τα ζυγίζω. Αρχίζω όμως και καλοσκέφτομαι την έτοιμη λύση πιο πολύ γιατί το αλουμίνιο είναι αρκετά πιο ελαφρύ από το ξύλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pedalboard της Harley Benton, Palmer και pedaltrain είναι πάρα πολύ καλά.

 

Παλιότερα είχα φτιάξει δύο diy pedalboards, όπου εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα για να φτιάξεις μια βαλίτσα μεταφοράς.

 

 

  • Ευχαριστώ 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Μήπως να κοιτάξεις κάτι για να μεταφέρεις την καινούργια πεταλιερα ή γιατί όχι την παλιά;

 

 

 

c20-35.jpg

  • Χαχα 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου