Προς το περιεχόμενο

Flatwoundιαδας συνεχεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως καταντάει κουραστικο πια(συγγνώμη προκαταβολικά), αλλά τελικά ψήθηκα κι εγώ να βάλω flat στην thinline tele(HS) και είπα να το ανοίξω σε ξεχωριστό θέμα. Με την ευκαιρία κατεβαίνω από τις 11αρες σε μικρότερο gauge, που ετσι κι αλλιως θ το έκανα.  Τελευταία είχα τις ti 11 46 και για αρκετό καιρό τις pyramid hex core pure nickel 11 48.

Για όσους εχουν όρεξη να πουν μια γνωμη είμαι ανάμεσα στις dogal 10 40 και στις thomastik 10 44.

Τα κριτήρια είναι 2

-οσο είναι δυνατόν για FLAT πιο all around παιξιμο(δεν εννοώ τόσο τα bend, αλλά πχ τόσο καθαρά αλλά και συνεργασία με od, dist κλπ. Όχι αποκλειστικά jazz δλδ) 

- κρατημα καλύτερου intonation, όπως είχε περιγράφει και στο θέμα του dimsonic, ακόρντα δηλ πατημένα στο 5ο, 7ο, 12ο ταστο πχ μαζί με ανοιχτές χορδές. Με τις 11 άρες δεν είχα τέτοιο θέμα, δεν θέλω ν το χάσω αυτό. 

 

Το οικονομικό δεν με απασχολεί από τη στιγμή που θ τις κρατήσω παραπάνω, κυρίως για τη διαφορά της τιμής των dogal. 

https://www.kagmakisguitars.com/χορδες/χορδες-σετ/σετ-κιθαρας/ηλεκτρικη-κιθαρα-σετ/dogal-r-67c-010-040-σετ-6-χορδές-ηλεκτρικής-κιθάρας.html?skr_prm=WyJkNjQ3MjdjNi01Y2YwLTQwYzUtYjA3NS1jNjVhZTE4YmU1YTkiLDE2MjAyODM3Nzk2NjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.thomann.de/gr/thomastik_js110.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwhMmEBhBwEiwAXwFoETvBMqNiSygWu5UKn4GSA5SW2CmymjDvQ17hABu-AG2aj8ExVq1M7hoC6jMQAvD_BwE

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα..!

δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να απαντήσω άμεσα στο ερώτημα.

Αφ ενός η εμπειρία μου με 11άρες είναι ελάχιστη (ίσως μόνο ένα σετ) σε εποχές που δεν είχα την σημερινή εμπειρία.

Από την άλλη πάντα θα ήθελα λίγο μεγαλύτερα νούμερα στις μπάσες. Κρατάνε καλύτερα στο ελαφρύ vibrato, ιδίως άμα κάνεις προς τά έξω και δεν ξεκαβαλάνε εύκολα την ταστιέρα.

Συνεπώς θα πρότεινα 10-44

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Συνεπώς θα πρότεινα 10-44

Και γω προς τα κει ειμαι μαλλον

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geka είπε

κρατημα καλύτερου intonation

 

ολες οι flatwound εχουν καλυτερο intonation λογω κατασκευης και λιγοτερων αρμονικων.

 

απο τα 2 σετ που κοιτας θα επαιρνα τις Dogal γιατι ειναι λιγο πιο bright & εχουν 40αρα ΜΙ οποτε σκαει καλυτερα  (απο την αλλη κανουν τα διπλα....και σιγουρα δεν ειναι ..2 φορες καλυτερες απο τις ΤΙ) 

 

τωρα....distortion και fw ειναι..περιεργο θεμα....μια και η χορδη δεν εχει sustain οσο...distortion και να βαλεις την αττακα θα ακους μονο....σε καποιους αρεσει αυτο,σε καποιους οχι.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τελικά το κάνα και πήρα τις dogal flat 10 13 18 24 32 40 παρ όλο που χα αρκετές αμφιβολίες λόγω της συνεργασίας με τα distortion. Θα σκαγα αλλιώς. Είναι και βήμα θαρραλέο από τις 11 48 και 11 46. Η κιθάρα πάει για σεταπ και κάτι μικροαλλαγές στα ηλεκτρικά. Όταν είμαι έτοιμος θ πω εντυπώσεις. 

Μέσα μου εύχομαι να μη μ αρέσει για να μη πληρώνω 30 ευρώ το σετ:))))) 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Pll

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εμείς δίνουμε στην τομαστικ 15 και φρικάρουμε....

Ελπίζω ότι θα μείνουν για περισσότερο καιρό. Μπορεί να ναι και too much. Απλα είχα βάλει σε μια αλλη dogal που είχα από ανταλλαγή στο νοιζ και ήταν πολύ καλές. 

Πήγαινα για τις ti, αλλά άλλαξα γνώμη στην τελευταία στροφη. Πάντως σε ίδιο μέγεθος pyramid και dogal που δοκίμασα οι dogal ήταν πιο bright. Thomastik ακόμα δεν δοκίμασα. Ειδωμεν..... 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

H Dogal όπως και η Thomastik είναι πολύ μαλακές χορδές, τόσο που δεν χρειάζεται αλλαγή από 11'' σε 10''. Φυσικά από τις δύο προτιμώ τις Thomastik λόγω κόστους και επάρκειας! Στη θέση σου θα δοκίμαζα και τις αντίστοιχες GHS Precision Flatwound 800 που είναι 11''-46'' και φυσικά τις παρακάτω, αυτές που βάζω τελευταία σε όλες σχεδόν τις solidbody!!

GHS Nickel Rockers Rollerwound (semiflat) R+RM (11''-50'') και αν θέλεις να έχεις τυλιχτή G χορδή, τις 

GHS Nickel Rockers Rollerwound (semiflat) 1315 (11''-50'') 

Αυτές χρησιμοποιώ τελευταία και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά φυσικά το παίξιμο η αίσθηση και ο ήχος, είναι για τον καθ' ένα μας διαφορετικός! 

https://www.ghsstrings.com/makis-ablianitis 

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ makam για όλο το post σου.

Τώρα είδα ότι πιο πάνω είπα ότι πήρα τις dogal, ενώ εννοούσα ότι ψήθηκα Ν τις πάρω. Για τις dogal έλεγα γτ βγάζει μικρό νούμερο 40 στην μπάσα μι. Αλλά το ξανασκεφτομαι. Στην αρχή για τις thomastik έλεγα. Κάποιος μπορεί ν πει ότι δοκίμασε κι αν θες αλλάζεις, αλλά δε ξέρω να σεταρω μόνος μου το όργανο και σίγουρα εδώ θ χρειαστεί σεταπ γι αυτό και το κλοθογυρναω.

Σήμερα πάντως μου δημιουργήθηκε μια απορία. Βάζοντας μια Wound g στην τελε έτσι για να δω πως θ μου φανεί παρατήρησα ότι ήταν πολύ μικρότερη ή ένταση και δυστηχως ο μόνος ο μαγνήτης δεν έχει ρυθμιζόμενος πολους για να το φέρω στα ίσα του. Η plain ήταν 18αρα και έβαλα wound 19αρα. Σαν αίσθηση μ άρεσε πιο πολύ. 

1 ώρα πριν, makam είπε

GHS Nickel Rockers Rollerwound (semiflat) R+RM (11''-50'') και αν θέλεις να έχεις τυλιχτή G χορδή, τις 

GHS Nickel Rockers Rollerwound (semiflat) 1315 (11''-50'') 

Σεμιφλατ????? Δηλαδή είναι στην αίσθηση σαν flat μόνο?

59 λεπτά πριν, makam είπε

φυσικά αυτές που βάζω τελευταία σε όλες σχεδόν τις solidbody!!

Εσύ βάζεις σε όλες δηλαδή Flats? Χρησιμοποιείς καθόλου od πετάλια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, geka είπε

Σεμιφλατ????? Δηλαδή είναι στην αίσθηση σαν flat μόνο? 

 

Εσύ βάζεις σε όλες δηλαδή Flats? Χρησιμοποιείς καθόλου od πετάλια? 

 

Οχι είναι αυτό που λένε... Στο χέρι μια ενδιάμεση κατάσταση, το ίδιο και στον ήχο. Οχι τοσο bright όσο οι round, ούτε τόσο bassy όσο οι flat!! 

 

Σε όλα τα μεγάλα σκάφη βάζω flat 12''-50'' και στις semi καθώς και τις solidbody βάζω rollerwound (semi-flat) 11'-50''!!

Επεξεργασμένο από makam
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου