Προς το περιεχόμενο

Κομμάτι για πιάνο και φλάουτο


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλημέρα, λοιπόν.

 

Δουλεύω σε ένα παιχνιδι δικής μου ιδέας και γράφω τη μουσική για αυτό (τι ποιό φυσικό?)

 

Ένα είναι το "flute 14" καθώς δεν έχω κάτσει να τα ονομάσω ακόμη. Είναι πολλά βλέπετε (τελικά θα είναι γύρω στα 100, οπότε έχω χρόνο). Ειναι γραμμένο στα 5/4 και αργό...
Το άλλο είναι το "flute 13" (πραγματικά ευφάνταστοι τίτλοι) που είναι γρήγορο με διάλογο με το πιάνο, κλπ...

 

Ειναι μία χρονοβόρα διαδικασία όπου συνθέτω το κομμάτι, το περνάω στην παρτιτούρα και βγάζω την πάρτα του οργάνου (σε αυτή τη περίπτωση το φλάουτο). Ηχογραφώ το μέρος του πιάνου και μέτα στέλνω τα πάντα στην φίλη μου την Αμαλία Κουντούρη, που τυγχάνει να είναι φανταστική φλαουτίστρια. Μου στέλνει πίσω τις ηχογραφήσεις της και κάνω μια πρόχειρη μίξη (για αυτό και το "not ready" στον τίτλο του αρχείου). Μόλις ετοιμάσω και τα 100 (περίπου) θα κάνω σωστή μίξη και mastering για να μπούνε στο παιχνίδι.

Το σημαντικό, σε όποιον το προσέξει είναι πως το μέρος του φλάουτου είναι σε κάθε μέτρο διαφορετικό. Δεν υπάρχουν επαναλαμβανόμενα μέτρα.

 

flute 14 not ready.mp3
flute 13 not ready.mp3

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, roberto30 είπε

Φανταστικά!

Ανυπομονώ για τα υπόλοιπα 98!

Έχω γράψει 40 και ηχογραφήσει 30 ως τώρα... σιγά σιγά.. χαχαχα

Σ'ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ μου άρεσε η μελωδία του nr.13. Μπράβο!

Όποτε ολοκληρώσεις κάτι, αν θες τα ανεβάζεις και στο Music.

Welcome back!

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι οι ίδιες βλακείες? Τόσο καιρό λείπεις....blues δεν έμαθες να παίζεις?...Καλώς σε ξαναβρήκαμε!!!!

  • Χαχα 4

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς όρισες πίσω στα μέρη μας Νικόλα! Ελπίζω να είσαι καλά και να ανεβάζεις τέτοιες όμορφες μουσικές στιγμές.

 

Ποιο ήταν το σκεπτικό σου όταν αποφάσισες να μην υπάρχει επαναληψιμότητα στο φλάουτο; Η "συμβατική" επιλογή θα ήταν να υπάρχει τουλάχιστον ένα main theme, αλλά κάτι τέτοιο δε μπορεί να εδραιωθεί χωρίς επανάληψη.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
24 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ποιο ήταν το σκεπτικό σου όταν αποφάσισες να μην υπάρχει επαναληψιμότητα στο φλάουτο; Η "συμβατική" επιλογή θα ήταν να υπάρχει τουλάχιστον ένα main theme, αλλά κάτι τέτοιο δε μπορεί να εδραιωθεί χωρίς επανάληψη.

Γειά σου Μπιλ,


Ο λόγος είναι το παιχνίδι. Ο παίκτης καλείτε να ακούσει το κομμάτι και να διακρίνει διαφορετικά μέτρα (δε θέλω να εξηγήσω περισσότερο, αλλά αν θες πες μου και θα σου στείλω μήνυμα), οπότε πρέπει το κάθε μέτρο να είναι διαφορετικό. Φυσικά υπάρχει και ο ρόλος του πιάνου, και της αρμονίας, οπότε η ομοιότητες υπάρχουν, αλλά το καθαρά μελωδικό μέρος είναι διαφορετικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου