Προς το περιεχόμενο

Ποιο TS σας αρέσει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Tamtam είπε

To ΚΟΤ είναι Βlues Breaker όμως. Δεν το είχα ποτέ, είχα το Prince of Tone και είναι κορυφαίο στο είδος του. Σε αυτή την κατηγορία θα έβαζα και το BB Preamp.

Δείτε και κάτι ενδιαφέρον για το Bad Monkey, με την ευκαιρία...
 

 

 

νομίζω ότι αρκετοί θεωρούν το bad monkey ως το καλύτερο ts όλων των εποχών.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

νομίζω ότι αρκετοί θεωρούν το bad monkey ως το καλύτερο ts όλων των εποχών.


Όχι μωρέ... πολύ καλά είναι, εξαιρετικά για το είδος του tubescreamer, αλλά δεν είναι τόσ ευέλικτα όσο άλλα overdives. Το μόνο μου παράπονο από το Bad Monkey είναι ότι δεν έχει αρκετό volume κατά τα άλλα, είναι σπουδαίο για boost πριν ή μετά από κάποιο foundation drive.
Και επίσης, ότι έχω πεταχτεί μέσα στη νύχτα για ξαφνική audition με ένα συγκρότημα, που δεν είχαν spare ενισχυτή στο στούντιο, και το μόνο που πήρα μαζί μου -ρίχνοντάς τα στη θήκη της κιθάρας, ήταν οι δυο μαϊμούδες που έχω: ένα Mooer Funky Monkey και το Bad Monkey με το οποίο συνέδεσα απευθείας στη μικροφωνική τους... Μια χαράααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Για μένα τα πιο κατάλληλα (δεν θα πω καλύτερα) είναι τα: Voodoo Lab Sparkle Drive, γιατί δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεται διαφορετικά ανάλογα με τον ενισχυτή και τον χώρο, μετά το TC Spark Booster το μεγάλο, και τέλος με αυτό που έχω ενθουσιαστεί τελευταία, το Mooer Flex Boost!! -ξέρω τα δύο τελευταία είναι boosters αλλά εμένα με πάνε προς ts μεριά!😇

Βέβαια δεν τα χρησιμοποιώ κλασικά όπως οι περισσότεροι. Jazz-fusion κατάσταση με χαμηλό gain, έμφαση στα μπάσα και πάντα με πεντακάθαρο ενισχυτή συνήθως Fender ή Rivera!!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα ts πετάλια στους Mesa Boogie κάπως εμένα δεν μου πάνε...

Επεξεργασμένο από makam
  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, makam είπε

1) Voodoo Lab Sparkle Drive, γιατί δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεται διαφορετικά ανάλογα με τον ενισχυτή και τον χώρο,

2) Δεν ξέρω γιατί, αλλά τα ts πετάλια στους Mesa Boogie κάπως εμένα δεν μου πάνε...

1) Το έχω, μ' αρέσει η δυνατότητα του blend clean / overdriven. 

2) Συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

1) Το έχω, μ' αρέσει η δυνατότητα του blend clean / overdriven. 

 


Κι εγώ το είχα ένα φεγγάρι και το έδωσα διότι αυτό που κάνει το clean /blend είναι αυτό που κάνω (σχεδόν) με το Volume της κιθάρας :)
Κατά συνέπεια, ποτέ δεν καταλαβα αυτό το feature σε ένα drive πετάλι! Ωστόσο είναι πολύ καλό tubescreamer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Κατά συνέπεια, ποτέ δεν καταλαβα αυτό το feature σε ένα drive πετάλι! 

Το ίδιο κάνει και το Klon. Μπλεντάρει το παραμορφωμένο με το καθαρό σήμα. Δεν έχει βέβαια 4ο ποτενσιόμετρο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nestoras είπε

Το ίδιο κάνει και το Klon. Μπλεντάρει το παραμορφωμένο με το καθαρό σήμα. Δεν έχει βέβαια 4ο ποτενσιόμετρο.

Κανένα ενδιαφέρον δεν είχα ποτέ για τα Klon. Και νομίζω ότι αν είχα, δεν θα τα έπαιζα ως boost αλλά με gain maxed , σαν overdive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Κανένα ενδιαφέρον δεν είχα ποτέ για τα Klon. Και νομίζω ότι αν είχα, δεν θα τα έπαιζα ως boost αλλά με gain maxed , σαν overdive.

Είμαι στο Malmo festival σε συναυλία. Ακούω ένα μαγικό ήχο και καρφώνομαι (μπορεί να με πέρασε και ο κιθαρίστας για ντιγκιντάγκα προς στιγμήν). Κιθάρα Les Paul CS 57. Τελειώνει το live πλήσιάζω σκηνή, δίνω συγχαρητήρια, ρωτάω - βλέπω πετάλια. Archer επάνω σε Zendrive. Αυτό ήταν. Δεν παραβλέπω τα υπόλοιπα αλλά εκεί ήταν το μυστικό.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Είμαι στο Malmo festival σε συναυλία. Ακούω ένα μαγικό ήχο και καρφώνομαι (μπορεί να με πέρασε και ο κιθαρίστας για ντιγκιντάγκα προς στιγμήν). Κιθάρα Les Paul CS 57. Τελειώνει το live πλήσιάζω σκηνή, δίνω συγχαρητήρια, ρωτάω - βλέπω πετάλια. Archer επάνω σε Zendrive. Αυτό ήταν. Δεν παραβλέπω τα υπόλοιπα αλλά εκεί ήταν το μυστικό.


Αυτό δεν λέει τίποτα όμως Νέστορα. Διότι αυτό που ξετρέλανε εσένα, κάποιον άλλον μπορεί να τον άφηνε αδιάφορο ή να μην του πηγαίνει σαν ήχος σε σχέση με αυτό που θέλει να κάνει.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Αυτό δεν λέει τίποτα όμως Νέστορα. Διότι αυτό που ξετρέλανε εσένα, κάποιον άλλον μπορεί να τον άφηνε αδιάφορο ή να μην του πηγαίνει σαν ήχος σε σχέση με αυτό που θέλει να κάνει.

Εννοείται. Πρωτίστως ότι έχει ο καθένας στο μυαλό του. Εγώ π.χ. τρελαίνομαι για τον outa phase ala P. Green ήχο της Les Paul που άλλοι ξινίζουν όταν τον ακούν.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου