Προς το περιεχόμενο

Beethoven moonlight sonata copyright claim


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θλιβερά πράγματα όντως. Έχω αρχίσει και κάνω εξάσκηση σε 4 voice leading, αν ανεβάσω δηλαδή μια τέτοια μουσική πατάτα στο YouTube, παίζει και να κατέβει ενώ ο δημιουργός πέθανε πριν 2 αιώνες, μάλιστα...

 

Ζούμε σε περίοδο shift, ας ελπίσουμε να προλάβουμε και τη σταθεροποίηση, γιατί αυτή τη στιγμή επικρατεί χάος.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρόβλημα είναι η ελλιπέστατη διαδικασία που ακολουθεί ένα claim και μου κάνει εντύπωση που την έχει επιβλέψει - επικυρώσει το νομικό τμήμα του youtube. Σίγουρα έχουν τεράστια κενά όταν ο καθενας μπορεί να κατοχυρώσει ψευδώς έργα άλλων και να κερδίζει στην πλατφόρμα τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nikolas είπε

Η ηχογράφηση ενός έργου που είναι public domain μπορεί να έχει δικαιώματα. Αν εγώ ηχογραφήσω ένα έργο του Beethoven, ΑΥΤΗ η ηχογράφηση έχει δικαιώματα κι εγώ δικαιώματα πάνω της. 

Και φυσικά στην κλασσική μουσική η κάθε εκτέλεση μοιάζει πολύ, αρκετά δε για να μπερδευτεί το AI του google/facebook/youtube και να σου πει ότι το έκλεψες (και μεταξύ μας αυτό γίνεται συνέχεια σε άλλα βίντεο).

Σύμφωνοι, και η εκτέλεση είναι εξίσου σημαντική.

 

Όμως αν κάτσω και γράψω εγώ στο Cubase ένα βαλς του Chopin, (ας πούμε το Ντο# μινόρε το 64.2 που μαρέσ) και το περιποιηθώ, θα έχω δικαιώματα; Αν δε το κάνω δύο τρία export μετά από λίγο randomize velocities και positions από τον Logical Editor, θα έχω δικαιώματα για τρεις διαφορετικές "εκτελέσεις"; 

 

Ρωτάω αλήθεια, δεν κοροϊδεύω ούτε ειρωνεύομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μια άλλη άποψη για το πως κινούνται ανενόχλητοι οι κλεφταράδες.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To πρόβλημα λύθηκε.

Τελικά το Youtube επενέβη και παράλληλα εξηγεί στο βίντεο, πως λειτουργεί το σύστημα και πως κάποιοι μπορούν να το εκμεταλλευθούν αλλά και πως μπορούν οι αμφισβητούμενοι να απευθυνθούν στο προσωπικό για την επίλυση.

 

 

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου