Προς το περιεχόμενο

yamaha sx900 η korg pa 1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εδώ κι εδώ μπορείς να δεις τις βασικές διαφορές τους.

 

Αν ψάχνεις να δεις αν κάνουν κάποιες ειδικές λειτουργίες και για πιό αναλυτικά κατεβάζεις τα manual από εδώ κι εδώ.

 

Και τα δύο είναι, σχεδόν, ισοδύναμα. Διαφέρουν στην ποιότητα κατασκευής, στον ήχο και στην χρηστικότητα.

Σημαντικό ρόλο παίζει τι θα φορτώσεις και πως θα παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πιο κοντα στο yamaha απο τι διαβαζω εχει λιγο καλυτερο ηχο απλα στο youtube εχει πιο πολλα βιντεο με οριενταλ ηχους στο korg pa και μου αρεσε αλλα λογικα οπως λες ειναι τι θα φορτωσεις και συ...οποτε παω προς γιαμαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το καλύτερο είναι να τα ακούσεις από κοντά και να παίξεις ο ίδιος και τα δύο όργανα για να έχεις ο ίδιος άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Οι διαφορές στον ήχο είναι πολύ σημαντικό κατα τη γνώμη μου. Απο τον ήχο εξαρτάται μεγάλο ποσοστό στην έμπνευση.. Εμένα πχ μου άρεσε ανέκαθεν ο ήχος των Korg περισσότερο απο οτιδήποτε. Επίσης, τα Korg είναι περισσότερο user-friendly στη χρήση, ανθεκτικότερα σε κατασκευή και ωραιότερα σε design. Όμως παίζουν και άλλες παράμετροι που είναι μοναδικές για κάθε χρήστη, πχ η αίσθηση του keybed ή αν έχεις συνηθίσει ήδη μια μάρκα/εταιρεία απο προηγούμενα όργανα που είχες και νιώθεις μια πιό γρήγορη οικειότητα. Πάντως τελικά θα συμφωνήσω με τον Μανώλη στο οτι πρέπει να παίξεις και με τα 2 και να δεις ποιό θα "κουμπώσει" σε'σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexotic είπε

πιο πολλες επιλογες για λαικα

KORG

 

https://www.musicorama.gr/products/musicorama-ultimate-style-set-korg-pa1000

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ειμαι επαρχια και δεν μπορω να παω να δοκιμασω και λογο δουλειας χρονου κλπ ...επαιξα βραδυ σε ενα λαιβ λιγο ενα αρμονιο κ δν ειχα δει εταιρια αλλα μου αρεσε φουλ  ηταν η φαση που δεν εψαχνα δηλαδη οι νοτες λες και πηγαιναν μονες τους .... παλια ειχα ενα κοργκ πολυ καλο τωρα ξαναμπηκα στο τριπακι να παρω και  με την βοηθεια του μανωλη κατεληξα σε ενα απο τα δυο απλα ειναι οτι δεν μπορω να τα παιξω και να τα ακουσω για να κρινω.και το αλλο ειναι οτι δεν βρισκω βιντεο του sx900 που να παιζει ελληνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου