Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση αρμονίου με υπολογιστή


Επισκέπτης
Η απάντηση από τον Μανώλης Χναράκης,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αποθήκη του πατρικού μου βρήκα το αρμόνιο Yamaha PSR 310 που μου είχαν αγοράσει οι γονείς μου το 1994 από τον Νάκα. Είδα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει MIDI IN/OUT. Εάν πάρω καλώδια MIDI το USB υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί κανονικά με τον υπολογιστή και να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω με το FL STUDIO;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
  • Λύση

Ναι, θα συνδέσεις το καλώδιο USB στον υπολογιστή και τα MIDI στο όργανο. Εκτός από τους ήχους του οργάνου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλαβιέ του PSR ως midi keyboard με τυχόν ήχους που σου παρέχει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση, ο ήχος από το Yamaha δεν θα μεταφέρεται στο pc μέσω του midi, γι' αυτό θα χρειαστείς καλώδια audio.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν χρειαζόταν διευκρίνηση αλλά για να είμαστε σίγουροι .🙂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, panorios είπε

Μια διευκρίνηση, ο ήχος από το Yamaha δεν θα μεταφέρεται στο pc μέσω του midi, γι' αυτό θα χρειαστείς καλώδια audio.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν χρειαζόταν διευκρίνηση αλλά για να είμαστε σίγουροι .🙂 

https://www.thomann.de/gr/esi_midimate_ex.htm

 

https://www.thomann.de/gr/roland_um_one_mkii.htm

 

Με αυτά εδώ θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά που θέλω; Δηλαδή να συνδέσω το αρμόνιο στον υπολογιστή και να γράψω στο FL Studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
34 λεπτά πριν, Freddie είπε

Με αυτά εδώ θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά που θέλω; Δηλαδή να συνδέσω το αρμόνιο στον υπολογιστή και να γράψω στο FL Studio.

Ναι, όσο αφορά το MIDI.

Όσο αφορά το AUDIO να φανταστώ πως υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συνδέσεις μέσω USb

5 ώρες πριν, Freddie είπε

https://www.thomann.de/gr/esi_midimate_ex.htm

 

https://www.thomann.de/gr/roland_um_one_mkii.htm

 

Με αυτά εδώ θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά που θέλω; Δηλαδή να συνδέσω το αρμόνιο στον υπολογιστή και να γράψω στο FL Studio.


Το πίσω μέρος του συγκεκριμένου μοντέλου είναι αυτό:
image.png.2453160751ecb71bff5aebb2e3fe9436.png

 

Και στα specs βλέπω ότι έχει USB to Host + Audio, οπότε θα χρειαστείς μονάχα ένα καλώδιο USB (type B, που μπαίνει στη συσκευή) σε USB (typeA - που μπαινει στον υπολογιστή). Το καλώδιο είναι αυτό στην ασημένια θύρα, και είναι αυτό που λέμε καλώδιο εκτυπωτή.

 

Για να γράψεις midi (σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, όχι μόνο στο FL Studio) όσο το χεις συνδεμένο, λογικά θα δίνει εντολές midi στα όργανα που χρησιμοποιείς. Για να πάρεις τους ήχους, ίσως το διαβάζει σαν midi out ή κάπως αλλιώς. Εκεί ίσως να πρέπει να διαβάσεις το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Αν το συνδέσεις μέσω USb


Το πίσω μέρος του συγκεκριμένου μοντέλου είναι αυτό:
image.png.2453160751ecb71bff5aebb2e3fe9436.png

 

Και στα specs βλέπω ότι έχει USB to Host + Audio, οπότε θα χρειαστείς μονάχα ένα καλώδιο USB (type B, που μπαίνει στη συσκευή) σε USB (typeA - που μπαινει στον υπολογιστή). Το καλώδιο είναι αυτό στην ασημένια θύρα, και είναι αυτό που λέμε καλώδιο εκτυπωτή.

 

Για να γράψεις midi (σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, όχι μόνο στο FL Studio) όσο το χεις συνδεμένο, λογικά θα δίνει εντολές midi στα όργανα που χρησιμοποιείς. Για να πάρεις τους ήχους, ίσως το διαβάζει σαν midi out ή κάπως αλλιώς. Εκεί ίσως να πρέπει να διαβάσεις το manual.

Αυτό είναι νεότερο μοντέλο. Το δικό μου έχει δύο MIDI θύρες, μία υποδοχή για sustain pedal, μία υποδοχή headphones/aux out και η υποδοχή για το τροφοδοτικό.

6 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ναι, όσο αφορά το MIDI.

Όσο αφορά το AUDIO να φανταστώ πως υπάρχει.

Άρα χρειάζομαι και ένα τέτοιο καλώδιο για να πάει από την υποδοχή AUX OUT του αρμονίου στον υπολογιστή για να έχω ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή;

2 λεπτά πριν, Freddie είπε

Αυτό είναι νεότερο μοντέλο. Το δικό μου έχει δύο MIDI θύρες, μία υποδοχή για sustain pedal, μία υποδοχή headphones/aux out και η υποδοχή για το τροφοδοτικό.

Άρα χρειάζομαι και ένα τέτοιο καλώδιο για να πάει από την υποδοχή AUX OUT του αρμονίου στον υπολογιστή για να έχω ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή;

https://www.skroutz.gr/s/25200989/Power-Dynamics-Cable-6-3mm-male-3-5mm-male-3m-CX82-3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Αν το συνδέσεις μέσω USb


Το πίσω μέρος του συγκεκριμένου μοντέλου είναι αυτό:
image.png.2453160751ecb71bff5aebb2e3fe9436.png

 

Και στα specs βλέπω ότι έχει USB to Host + Audio, οπότε θα χρειαστείς μονάχα ένα καλώδιο USB (type B, που μπαίνει στη συσκευή) σε USB (typeA - που μπαινει στον υπολογιστή). Το καλώδιο είναι αυτό στην ασημένια θύρα, και είναι αυτό που λέμε καλώδιο εκτυπωτή.

 

Για να γράψεις midi (σε οποιοδήποτε πρόγραμμα, όχι μόνο στο FL Studio) όσο το χεις συνδεμένο, λογικά θα δίνει εντολές midi στα όργανα που χρησιμοποιείς. Για να πάρεις τους ήχους, ίσως το διαβάζει σαν midi out ή κάπως αλλιώς. Εκεί ίσως να πρέπει να διαβάσεις το manual.

Αυτή δεν είναι η πίσω όψη του PSR 310.

3 ώρες πριν, Freddie είπε

Άρα χρειάζομαι και ένα τέτοιο καλώδιο για να πάει από την υποδοχή AUX OUT του αρμονίου στον υπολογιστή για να έχω ήχο από τα ηχεία του υπολογιστή;

Θα χρειαστείς καλώδια audio για σύνδεση της ηχητικής εξόδου του αρμονίου στην είσαοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2021 στις 11:00 ΜΜ, Freddie είπε

Yamaha PSR 310 που μου είχαν αγοράσει οι γονείς μου το 1994

 

21 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Και στα specs βλέπω ότι έχει USB to Host + Audio

 

usb to host απο το 1994?.... πολυ μπροστα η Yamaha!!!!😆🤣😛

 

πολλα μοντελα εχουν usb typa A (γνωστο ως καλωδιο εκτυπωτη) αλλα τα παλαιότερα το έχουν κυρίως για μεταφορά αρχείων και μονο απο υπολογιστή σε εσωτερικό σκληρό ή flash. στα πιο καινούργια υπάρχει η δυνατότητα usb over midi αλλά χρειάζεται και ανάλογη εγκατάσταση usb to midi driver της εκάστοτε εταιρίας αλλιώς δεν βλέπει τη συσκευή.

 

όσο αφορά το midi και audio καλά είναι να καταλάβεις πως ακριβώς δουλεύει ώστε να κάνεις και τις ανάλογες συνδέσεις, το midi ΔΕΝ μεταφέρει ήχο αλλά data.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου