Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση αρμονίου με υπολογιστή


Επισκέπτης
Η απάντηση από τον Μανώλης Χναράκης,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

usb to host απο το 1994?.... πολυ μπροστα η Yamaha!!!!😆🤣😛

Ντάξει ρε μη βαράτε :P
Έψαξα στα γρήγορα το μοντέλο του αΘρώπου να δω τα specs και βρήκα αυτά...

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Είμαι γενικά τρόμπας, να το ξέρετε.

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω ρε παλικάρια έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και ψάχνω μια λύση.  

 

Το αρμόνιο που ξέθαψα είναι το Yamaha PSR 37 με midi in/out. 

 

Αγόρασα λοιπόν το μοναδικό ποιοτικό αξιοπρεπές καλώδιο midi to USB που βρήκα και το σύνδεσα. Ναι μεν το βρίσκει το Reaper σαν midi Device και όχι συγκεκριμένα Yamaha midi keyboard etc. αλλά όταν προσπαθώ να δώσω κάποια εντολή για το EZ drums κτλ. δεν κάνει τίποτα. Κατέβασα και το πρόγραμμα της Yamaha USB-MIDI driver αλλά μου βγάζει κάποια προβλήματα και σε γενικές γραμμές δεν βοήθησε. 

 

Ξέρεις κανείς τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να το χρησιμοποιήσω στο DAW, σαν controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 λεπτά πριν, corsa2 είπε

Ναι μεν το βρίσκει το Reaper σαν midi Device και όχι συγκεκριμένα Yamaha midi keyboard etc.

Σαφώς, θα το δει ως midi device διότι βλέπει το καλώδιο (USB <> MIDI) και όχι ως Yamaha keyboard.

 

22 λεπτά πριν, corsa2 είπε

αλλά όταν προσπαθώ να δώσω κάποια εντολή για το EZ drums κτλ. δεν κάνει τίποτα.

Θα συνδέσεις το MIDI OUT του Yamaha στο καλώδιο και θα μπορείς να παίζεις νότες.

Πρόσεξε μήπως έβαλες λάθος υποδοχή του καλωδίου στο MIDI OUT του PSR.

 

22 λεπτά πριν, corsa2 είπε

Κατέβασα και το πρόγραμμα της Yamaha USB-MIDI driver αλλά μου βγάζει κάποια προβλήματα και σε γενικές γραμμές δεν βοήθησε. 

Αυτό δεν χρειάζεται αφού έχεις βάλει το πιό πάνω καλώδιο (USB <> MIDI) που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδέσει το IN του καλωδίου στο OUT του αρμονίου και το OUT στο IN.  Διάβασα δηλαδή ότι πρέπει να τα συνδέσεις ανάποδα.  Μάλλον είναι σωστή η σύνδεση γιατί το αναγνωρίζει αλλά νότες δεν παίζει σίγουρα. 

 

Ίσως για το πρόγραμμα της YAMAHA να βγάζει error γιατί έχω άλλα "usb drivers" ήδη περασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 22/5/2021 στις 9:51 ΜΜ, corsa2 είπε

Ίσως για το πρόγραμμα της YAMAHA να βγάζει error γιατί έχω άλλα "usb drivers" ήδη περασμένα.

 

από ότι θυμάμαι το Yamaha USB-MIDI driver αφορά το software Studio Manager της Yamaha που έχει να κάνει με την επικοινωνία του pc με τις ψηφιακές της κονσόλες... οπότε απεγκατέστησε το... δεν ξέρω αν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα αλλά μάλλον "καλό" δεν κάνει έτσι κι αλλιώς...

 

τώρα για το πρόβλημα σου, στην περίπτωση που έχεις κάνει σωστά την συνδεσμολογία όπως σου υπέδειξε ο Μανώλης (midi out του psr στο midi in του pc), αναζήτησε την λύση του στα midi settings του οργάνου... εκεί θα βρεις (σίγουρα ως επιλογές on off) τις διάφορες παραμέτρους που έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά του κατά την midi επικοινωνία (remote control, midi channel, local κλπ)...

 

 

ΥΓ. δυστυχώς επειδή είναι παλιό και δεν έχει οθόνη με menu, λογικά οι ρυθμίσεις θα γίνονται μέσω συνδυασμού πατημένων πλήκτρων.. έτσι αναγκαστικά πρέπει να συμβουλευτείς και το manual... αλλά μην ανησυχείς αν δεν το έχεις γιατί φαντάζομαι επειδή το psr 37 ήταν δημοφιλές στην εποχή του, θα το βρεις σχετικά εύκολα σε ψηφιακή μορφή...

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 22/5/2021 στις 8:59 ΜΜ, corsa2 είπε

Αγόρασα λοιπόν το μοναδικό ποιοτικό αξιοπρεπές καλώδιο midi to USB που βρήκα και το σύνδεσα.

Ποιό είναι αυτό;

Ρωτάω γιατί κάποια διασυνδετικά γράφουν στα midi βύσματα τι είναι και κάποια που πρέπει να συνδεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 λεπτά πριν, corsa2 είπε

Μανώλη ο αντάπτορας που χρησιμοποιώ είναι αυτός :

 

Midi to USB adapter

ok

Απ'ότι λέει η εικόνα/manual, συνδέεις το MIDI βύσμα του interface που λέει "IN" στην MIDI υποδοχή "OUT" του οργάνου.

Κατόπιν επιλέγεις από το μουσικό πρόγραμμα την ανάλογη midi είσοδο, π.χ. USB MIDI/AUDIO DEVICE.

Όταν παίξεις από τα πλήκτρα θα πρέπει να έχεις ένδειξη midi στο πρόγραμμα και παράλληλα δυνατότητα εγγραφής midi πληροφοριών (νότες).

Σχετικά με το συγκεκριμένο διασυνδετικό δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις οδηγούς (drivers), τα windows θα το δουν αυτόματα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παλληκάρια.. 

 

Με βάση τις πολύτιμες συμβουλές σας έλυσα το θέμα και το αρμονιάκι παίζει άψογα ντραμς και στο stand alone πρόγραμμα αλλά και στο Reaper. 

 

όντως το αναγνώρισε αμέσως. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να πατήσω το κουμπί keyboard percussion για να δείξει στην τεράστια (0,5 ίντσες) οθόνη την ένδειξη "PC" και έτσι να ξεκινήσει να δίνει εντολές. 

 

Το ελαφρώς παράξενο είναι πως ενώ έχω τέρμα χαμηλωμένη την φωνή στο αρμόνιο όταν πατάω τα πλήκτρα για να δοθούν οι εντολές στο εκάστοτε πρόγραμμα , ταυτόχρονα παίζει και ήχο όπως στην κλασσική του χρήση ως αρμόνιο.

 

Το θεωρό λίγο κουλό αυτό εφόσον την στιγμή που θέλω να δώσω εντολές σε πρόγραμμα στον υπολογιστή  δεν με νοιάζει ο ήχος του αρμονίου. 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 24/5/2021 στις 7:47 ΜΜ, npap είπε

εκεί θα βρεις (σίγουρα ως επιλογές on off) τις διάφορες παραμέτρους που έχουν να κάνουν με την συμπεριφορά του κατά την midi επικοινωνία (remote control, midi channel, local κλπ)...

 

βάλε το όργανο σε local off mode...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου