Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας πληροφορίες για σχολές μουσικής στο Παρίσι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,είμαι 17 χρόνων και έχω σκεφτεί ότι θέλω να ασχοληθώ με την μουσική και να σπουδάσω στο Παρίσι.Παιζω πιανο αλλά όχι πολλά χρόνια(5).Άμα γνωρίζει κανείς να μου προτείνει σχολές μουσικής(πιανο-τζαζ-κλασικη κλπ)θα ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα.

Ειδικά το Παρίσι; 

 

Είχα προσπαθήσει να μπω στο CSDMD de Paris για σύνθεση, αλλά δεν...

Γενικώς είναι πολύ δύσκολες οι σχολές. Πέραν του παραπάνω, υπάρχει και η Ecole Normale αλλά και πάλι τα στάνταρντ είναι ΠΟΛΥ ψηλά.

Όταν λες 5 χρόνια πιάνο, πόσο καλά παίζεις; Και φυσικά άλλο κλασσική, άλλο τζαζ. Εντελώς άλλες σχολές. 

Επίσης γιατί Παρίσι; Μόνο Παρίσι; Όχι, πχ, Λυών, ή κάπου αλλού στη Γαλλία; Είναι λόγο γλώσσας;

Συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις αλλά για να βοηθήσουμε, καλό είναι να ξέρουμε μερικά περισσότερα πράγματα για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

,ναι θέλω ειδικά στο Παρίσι λόγω γλωσσας και σιν οτι έχω ιδη κατοικία εκεί θα είναι πιο εύκολο.Το conservatoire de Paris είναι πολύ δυσκολο;Δηλαδή αμα σκεφτείς ότι έναν χρόνο θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν περισσότερο με 5 6 ώρες πιανου κάθε μερα δεν θα τα καταφέρω;

Νομίζω πως θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με την τζαζ πάρα με την κλασική απλά θέλω να εχω μια γενική οπτική για να έχω πολλές επιλογές σε σχολες.

Επεξεργασμένο από Ελιζα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου