Προς το περιεχόμενο

emg στο μπασο....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται τι θες να παίξεις. Για μεταλλοκαταστάσεις εννοείται πως αξίζει η αλλαγή. Τώρα το αν θα είναι emg, dimarzio, seymour duncan ή ότι άλλο, είναι άλλο θέμα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θες να παίξεις. Για μεταλλοκαταστάσεις εννοείται πως αξίζει η αλλαγή. Τώρα το αν θα είναι emg' date=' dimarzio, seymour duncan ή ότι άλλο, είναι άλλο θέμα.[/quote']

 

απο οσο ξερω οι emg ειναι οι καλυτεροι.. αν εχεις κατι καλυτερο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού λες ότι έχουν αρκετά καλό ήχο γιατί να τους αλλάξεις;

 

το θέμα είναι να έχεις τον ήχο που πραγματικά θες (και είμαι σίγουρος πως δεν το έχεις παλέψει για να τον βρεις) ακόμα και με ό,τι έχεις. Από κει και πέρα μπορείς να κρίνεις μόνος σου αναλόγως....στο ltd μου έχω βρει πολύ καλο ήχο ακόμα και αν δεν έχει τους τέλειους μαγνήτες.....κάτσε και πάλεψέ το με τον ενισχυτή σου, τα εφέ σου και θα δεις.....

 

πάντως το μπάσο είναι καινούριο και δεν νομίζω πως είναι ανάγκη να τους αλλάξεις αμέσως.....

 

αυτά από μένα....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Που το βασίζεις; ¶λλο οι emg' date=' άλλο οι dimarzio, άλλο οι seympur και πάει λέγοντας[/quote']

σωστός.... :wink:

 

αλλά για το ύφος σου μάλλον πας για emg...

 

πάντως σκέψου αυτά που σου είπα πάνω πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καφρίλες EMG, για πιό ισορροπημενο ήχο Duncan.

Υπόψιν οι EMG έχουν πολλά πρίμα που κουράζουν, παίζει και να τους σιχαθείς μετά από λίγο. Αν τελικά βάλεις EMG βάλε τους active, θα έχεις πολλές περισσότερες επιλογές στον ήχο σου.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το σετ pj της emg και σπερνει!καμια σχεση με τους εργοστασιακους της aria.ειναι εντελως αθορυβοι και εχουν ικανοποιητικοτατο ευρος.τους προτεινω ανεπιφυλακτα.αν εχεις pj υποδοχες χτυπα και τους 2 οχι μονο τον p.σε blending δερνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια επειδή το odyssey έχει EMG, μπορώ να πω πως έχουν τα πιο ισορροπημένα πρίμα που έχω συναντήσει- τα μόνα που δεν "ξύνουν" (κάτι που δεν απέφυγα ούτε σε tobias με bartolini).

 

Απολύτως προσωπικά, ο ήχος των active EMG είναι αυτό που με καλύπτει περισσότερο από κάθε τι άλλο- φυσικά είναι θέμα γούστου, αλλά και onboard EQ από την άλλη...

 

Δεν τους θεωρώ όμως επ'ουδενί κάφρικους- αντίθετα, αρκετά ευέλικτους, παρά το "χρώμα" τους.

 

Περί ορέξεως βέβαια...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Πρέπει να ψάξει τον ήχο του με αυτά που έχει και αν δει ότι δεν του κάνει τότε πάει για αλλαγές. Αλλά μην κολλάς με 1 μάρκα. Ψάξε, ψάξε

 

Και το γεγονός ότι οι emg επικράτησαν στο μεταλ, οφείλεται και στην επικράτηση κατά τα τέλη του 80 της esp στις κιθάρες. Έτσι δημιουργήθηκε ακόμη 1 μύθος......

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το σετ pj της emg και σπερνει!καμια σχεση με τους εργοστασιακους της aria.ειναι εντελως αθορυβοι και εχουν ικανοποιητικοτατο ευρος.τους προτεινω ανεπιφυλακτα.αν εχεις pj υποδοχες χτυπα και τους 2 οχι μονο τον p.σε blending δερνουν.

 

εχω ακουσει γενικα πολυ καλα λογια για τους emg... τωρα στο θεμα του καλυτερου ηχου δε μπορω να το ξερω εφ' οσον εχω δοκιμασει το μπασο μου μονο με τους δικους του μαγνητες.... το θεμα ειναι οτι ψαχνω για κατι καλυτερο απο αυτο που εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου