Προς το περιεχόμενο

Nevermind30 - Come As You Are (Nirvana Nevermind tribute)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά μπράβο! Πολύ καλή δουλειά!
Στα φωνητικά, όχι απλά είναι άψογος, αλλά και η χροιά της φωνής του είναι πολύ κοντά σε Cobain.
Οι ήχοι στις κιθάρες είναι πιστοί στους original. Αν διαθέτεις τον εξοπλισμό και βγεις στα επόμενα με φυσικό τρόπο, κι όχι από amplitube, θα ήταν ακόμα καλύτερα αλλά βέβαια είναι παραπάνω μπελάς. 
Μία ερώτηση: τα τύμπανα είναι ηλεκτρονικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
16 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Αυτό που άκουσα δεν είναι τίποτα απ'όλα αυτά, είναι απλά μια καλή αντιγραφή. Δεν έχω ακούσει ποτέ αντιγραφή, παρά μόνο σε βιντεάκια που έγιναν γνωστά μόνο και μόνο λόγω της ομοιότητας που προξένεψαν. Συνήθως είναι είτε κάπως αστεία, προξενούν δέος (συνήθως λόγω θανάτου), ή παίρνουν περίεργα σχόλια (όπως τους Greta Van Fleet που έμοιαζαν υπερβολικά στους Led Zepelin).

Ξαναλέω, καλά κάνατε ότι κάνατε, απλά προσωπικά δε βλέπω κάποιο νόημα, πέραν της τεχνικής εξάσκησης.

 

To να αντιγράψεις κάποιο τραγούδι - παραγωγή δεν είναι καθόλου εύκολο. Ισως να μην έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον αλλά τεχνικό, έχει μεγάλο. Ασε δε την ικανοποίηση των συμμετεχόντων και σίγουρα δεν το έκαναν για να δρέψουν δάφνες ευρηματικότητας.

 

Μπράβο Χάρη και οι υπόλοιποι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AchtArmAs είπε

Πολλά μπράβο! Πολύ καλή δουλειά!
Στα φωνητικά, όχι απλά είναι άψογος, αλλά και η χροιά της φωνής του είναι πολύ κοντά σε Cobain.
Οι ήχοι στις κιθάρες είναι πιστοί στους original. Αν διαθέτεις τον εξοπλισμό και βγεις στα επόμενα με φυσικό τρόπο, κι όχι από amplitube, θα ήταν ακόμα καλύτερα αλλά βέβαια είναι παραπάνω μπελάς. 
Μία ερώτηση: τα τύμπανα είναι ηλεκτρονικά; 

Ευχαριστούμε πολύ! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε. Αν βγούμε live, τo θέμα θα είναι να βρούμε μια σωστή κεφαλή, τα υπόλοιπα υπάρχουν. Τα τύμπανα είναι superior drummer 3 παιγμένα real time φυσικά με συνεχή takes μέχρι να κερδίσουμε το feel που έπρεπε να έχουμε. Το drum set δεν το θυμάμαι τώρα ακριβώς, το σίγουρο είναι (και το κυριότερο) πως το ταμπούρο είναι Tama bell brass! Και φυσικά υπάρχει processing για να πλησιάσουμε στο ambience του sound city!

1 ώρα πριν, yameth είπε

 

 

Μπράβο Χάρη και οι υπόλοιποι.

Eυχαριστούμε πολύ Yameth!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

To να αντιγράψεις κάποιο τραγούδι - παραγωγή δεν είναι καθόλου εύκολο. Ισως να μην έχει καλλιτεχνικό ενδιαφέρον αλλά τεχνικό, έχει μεγάλο. Ασε δε την ικανοποίηση των συμμετεχόντων και σίγουρα δεν το έκαναν για να δρέψουν δάφνες ευρηματικότητας.

 

Μπράβο Χάρη και οι υπόλοιποι.

 

21 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις πιστή αντιγραφή και τα παραδέχομαι τα παιδιά γιατί έκαναν πραγματικά καλή δουλειά.


Το ξέρω, το είπα και σε προηγούμενο σχόλιο, και τα παραδέχομαι φουλ τα παιδιά! Όταν πάτησα να το ακούσω, μέσα στα πρώτα δευτερόλεπτα εντυπωσιάστηκα τόσο που έψαξα το original γιατί πραγματικά με ψιλοτάραξε η ομοιότητα. Γενικά δεν έχω και τον καλύτερο λόγο για να εκφράζω μια άποψη, και αρκετές φορές βγαίνει ένας αρνητισμός, άθελά μου. Σίγουρα αξίζουν τα μπράβο και όλα θετικά σχόλια πάντως. Τα σχόλιά μου ήταν περισσότερο, φιλοσοφικά ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα δώσω συγχαρητήρια διότι έχω ασχοληθεί με τέτοιες αντιγραφές και ξέρω ότι είναι δύσκολες.

Μόνη ένσταση είναι ότι (εκτός από τη φωνή βέβαια) το chorus στην κιθάρα είναι εντελώς διαφορετικό και γενικά το όλο είναι αρκετά πουσαρισμένο σε σχέση με το ορίτζιναλ που ακούγεται πιό ήρεμο παρά την "αγριάδα" του.

Πιστεύω ότι με αναφορά το παλιό και συνεχές ΑΒ θα μπορούσατε να το φέρετε καλύτερα.

Όμως άξιο αποτέλεσμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εγω θα δώσω συγχαρητήρια διότι έχω ασχοληθεί με τέτοιες αντιγραφές και ξέρω ότι είναι δύσκολες.

Μόνη ένσταση είναι ότι (εκτός από τη φωνή βέβαια) το chorus στην κιθάρα είναι εντελώς διαφορετικό και γενικά το όλο είναι αρκετά πουσαρισμένο σε σχέση με το ορίτζιναλ που ακούγεται πιό ήρεμο παρά την "αγριάδα" του.

Πιστεύω ότι με αναφορά το παλιό και συνεχές ΑΒ θα μπορούσατε να το φέρετε καλύτερα.

Όμως άξιο αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και τα καλά σου λόγια. Η κιθάρα έπρεπε να είναι Jaguar με super distortion στην bridge για να πλησιάσει περισσότερο αλλά δεν υπήρχε αυτή η πολυτέλεια. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το chorus, πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά έως ίδιο. Οι διαφορές που ακούς είναι στην κιθάρα που δεν είχαμε και στο extra treatment που έκανε στην μίξη ο Andy Wallace όπου πιθανότατα χρησιμοποίησε symphonic effect από το spx90 και είναι πολύ γνωστό ότι χρησιμοποιεί παντού. Δυστυχώς δεν είχα hardware unit για το προσπαθήσω και το vst που είχα βρει μου φάνηκε φτωχό ή δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω σωστά 😁

Για το πουσάρισμα έχεις δίκιο, ήταν πάντως μια συνειδητή προσπάθεια να αναδείξω περισσότερο το "χάος" και το ψυχεδελικό σκοτάδι που ήθελα να έχει το κομμάτι και που μου έλειπε λίγο από το ορίτζιναλ.

Επεξεργασμένο από haryy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, haryy είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το chorus, πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά έως ίδιο.

 

έχεις δίκιο. 

Εννοούσα όχι απόλυτα ίδιο. Πως έγραψα τώρα εντελώς διαφορετικό....δεν ξέρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο tribute.
Θα ηταν σουπερ για τον κοσμο (θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον δλδ) αν μπορουσατε να το αποδωσετε τοσο καλα και λαιβ, αφου δεν μπορει πλεον να το ακουσει λαιβ απο την οριτζιναλ μπαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Πολυ καλο tribute.
Θα ηταν σουπερ για τον κοσμο (θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον δλδ) αν μπορουσατε να το αποδωσετε τοσο καλα και λαιβ, αφου δεν μπορει πλεον να το ακουσει λαιβ απο την οριτζιναλ μπαντα.

Ευχαριστούμε πολύ! Λογικά, αν και όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία για live, θα έχουμε την ευκαιρία να το εξετάσουμε, γιατί έχει να κάνει με πολλά πράγματα αυτό. Τουλάχιστον ακούγοντας τον Μάριο να τα λέει, σε "ταξιδεύει" λίγο να φανταζεσαι τον kurt, γιατί σε live, αν εξαιρέσεις τα κιλά που είναι ίδιος, στα υπόλοιπα σου βγάζει λίγη εώς πολύ διαφορά, χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν μου λέγανε ότι είναι νιρβάνα και άκουγα χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα στο ράδιο φερειπείν, θα πίστευα ότι είναι νιρβάνα. Νομίζω ότι πετύχατε ακόμα και το εφέ στη φωνή. Η ερμηνεία άρτια, το παίξιμο ωραίο. Μπράβο και μόνο για την αντιγραφή. Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι αυτό που κάνατε. Πολλές φορές δυσκολότερο από ότι για αυτόν που έγραψε το τραγούδι. Να ευχηθώ η τεχνική σας αρτιότητα να εξελιχθεί κάποτε και σε αυθεντική τέχνη. Μα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Μπράβο και πάλι. 

 

 

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου