Προς το περιεχόμενο

Nevermind30 - Come As You Are (Nirvana Nevermind tribute)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εξαιρεση τα τυμπανα (δυστυχως ο ντραμμερ σας ΔΕΝ βαραει οπως ΠΡΕΠΕΙ) ειναι παρα πολυ καλη εκτελεση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2021 στις 12:04 ΜΜ, atreu73 είπε

Αν δεν μου λέγανε ότι είναι νιρβάνα και άκουγα χωρίς να το προσέχω ιδιαίτερα στο ράδιο φερειπείν, θα πίστευα ότι είναι νιρβάνα. Νομίζω ότι πετύχατε ακόμα και το εφέ στη φωνή. Η ερμηνεία άρτια, το παίξιμο ωραίο. Μπράβο και μόνο για την αντιγραφή. Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι αυτό που κάνατε. Πολλές φορές δυσκολότερο από ότι για αυτόν που έγραψε το τραγούδι. Να ευχηθώ η τεχνική σας αρτιότητα να εξελιχθεί κάποτε και σε αυθεντική τέχνη. Μα αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Μπράβο και πάλι. 

 

 

Atreu73 ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ένα μουσικό θέμα (όπως έχεις καταλάβει, απλώς το αναφέρω γενικά) που έχει ήδη ηχογραφηθεί, έχει όντως μεγάλη δυσκολία στην αντιγραφή (σε σχέση με έναν πίνακα π.χ) γιατί πρέπει να μελετήσεις όλους τους συντελεστές + τον εξοπλισμό του κάθενα από αυτούς (μουσικοί, μηχανικοί ήχου) και πως-πόσο το κάθε ένα από αυτά τα μέρη επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα. Εμένα μου πήρε αρκετό καιρό με συνεχές ψάξιμο, Trial and error αλλά και μεγάλη ευχαρίστηση και απόκτηση γνώσης στο τέλος. Η μουσική αντιγραφή είναι μεγάλο σχολείο για όλους, αρχάριους και προχωρημένους παραγωγούς και μουσικούς, και το συνιστώ σαν ασχολία-χόμπι ανεπιφύλακτα! 

Στις 24/6/2021 στις 12:49 ΜΜ, Superfunk είπε

Με εξαιρεση τα τυμπανα (δυστυχως ο ντραμμερ σας ΔΕΝ βαραει οπως ΠΡΕΠΕΙ) ειναι παρα πολυ καλη εκτελεση.

Ευχαριστώ πολύ Superfunk! Είναι πολύ δύσκολο (αδύνατο!) να είσαι τόσο δυνατός όσο ο Grohl αλλά ο Αντώνης με έβγαλε ασπροπρόσωπο γιατί πέτυχε σε όλες τις υπόλοιπες απαιτήσεις (groove, timing, κλπ) που είναι επίσης πολύ υψηλές!!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, haryy είπε

Atreu73 ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ένα μουσικό θέμα (όπως έχεις καταλάβει, απλώς το αναφέρω γενικά) που έχει ήδη ηχογραφηθεί, έχει όντως μεγάλη δυσκολία στην αντιγραφή (σε σχέση με έναν πίνακα π.χ) γιατί πρέπει να μελετήσεις όλους τους συντελεστές + τον εξοπλισμό του κάθενα από αυτούς (μουσικοί, μηχανικοί ήχου) και πως-πόσο το κάθε ένα από αυτά τα μέρη επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα. Εμένα μου πήρε αρκετό καιρό με συνεχές ψάξιμο, Trial and error αλλά και μεγάλη ευχαρίστηση και απόκτηση γνώσης στο τέλος. Η μουσική αντιγραφή είναι μεγάλο σχολείο για όλους, αρχάριους και προχωρημένους παραγωγούς και μουσικούς, και το συνιστώ σαν ασχολία-χόμπι ανεπιφύλακτα! 

 

Θα διαφωνήσω με την αναλογία στη ζωγραφική καθώς είμαι ερασιτέχνης ζωγράφος και πρέπει να σου πω ότι στην αντιγραφή μου ενός βερμίρ συνάντησα ακριβώς τα ίδια και περισσότερα προβλήματα που σχετίζονται με την αντιγραφή ενός κομματιού όπως π.χ. ένα κονσέρτο του μότσαρτ. Μπορώ να πω ότι στην προσπάθεια αντιγραφής μου του κονσέρτου ένιωθα πιο ελεύθερος ενώ ήξερα ότι όσο καλά κι αν αντιγράψω έναν βερμίρ δεν θα κατάφερνα να φτάσω στο ελάχιστο το πρωτότυπο. Πάντα εννοώ όχι σε σύλληψη, μα σε αποτέλεσμα. Πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις για χρονοβόρα διαδικασία, όπως είπες κι εσύ, συνεχών προσπαθειών και σφαλμάτων.  

Η απόκτηση εμπειρίας και γνώσης από αυτό τον μικρό συντομότερο από τις εναλλακτικές, δρόμο είναι ανεκτίμητη. Και βέβαια εφόδιο για ότι θα ακολουθήσει. 

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

Θα διαφωνήσω με την αναλογία στη ζωγραφική καθώς είμαι ερασιτέχνης ζωγράφος και πρέπει να σου πω ότι στην αντιγραφή μου ενός βερμίρ συνάντησα ακριβώς τα ίδια και περισσότερα προβλήματα που σχετίζονται με την αντιγραφή ενός κομματιού όπως π.χ. ένα κονσέρτο του μότσαρτ. Μπορώ να πω ότι στην προσπάθεια αντιγραφής μου του κονσέρτου ένιωθα πιο ελεύθερος ενώ ήξερα ότι όσο καλά κι αν αντιγράψω έναν βερμίρ δεν θα κατάφερνα να φτάσω στο ελάχιστο το πρωτότυπο. Πάντα εννοώ όχι σε σύλληψη, μα σε αποτέλεσμα. Πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις για χρονοβόρα διαδικασία, όπως είπες κι εσύ, συνεχών προσπαθειών και σφαλμάτων.  

Η απόκτηση εμπειρίας και γνώσης από αυτό τον μικρό συντομότερο από τις εναλλακτικές, δρόμο είναι ανεκτίμητες. Και βέβαια εφόδια για ότι θα ακολουθήσει. 

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοούσα ότι σε έναν πίνακα έχεις να μελετήσεις έναν άνθρωπο, ενώ σε ηχογραφημένη μουσική, πρέπει να κατανοήσεις το μυαλό και την τεχνική περισσότερων. Πιο χρονοβόρο εννοούσα λοιπόν. (τουλάχιστον όπως το φαντάζομαι εγώ και πιθανότατα να κάνω λάθος!)

Επεξεργασμένο από haryy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, haryy είπε

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοούσα ότι σε έναν πίνακα έχεις να μελετήσεις έναν άνθρωπο, ενώ σε ηχογραφημένη μουσική, πρέπει να κατανοήσεις το μυαλό και την τεχνική περισσότερων. Πιο χρονοβόρο εννοούσα λοιπόν. (τουλάχιστον όπως το φαντάζομαι εγώ και πιθανότατα να κάνω λάθος!)

 

Στη ζωγραφική, όπως και στη μουσική, μελετάς ένα έργο τέχνης όταν το αναπαράγεις μαθαίνοντας παράλληλα από αυτό. Όπως και στη μουσική, η αναπαραγωγή δε συντελείται σε ένα χρονικό στάδιο. Η εφαρμογή της βρίσκεται στη σύνθεση και είναι σχεδόν ταυτόχρονη, όπως στη μουσική. Στη σχέση των μορφών, στο μπλέξιμο του χρώματος, στην κατανόηση του πνεύματος του καλλιτέχνη, του φωτός. Και πιο βαθιά ακόμα στον ίδιο τον μηχανισμό του έργου ως αντικείμενο επικοινωνίας. Στον μυστικισμό του πολλές φορές. Στην αμφισιμία του. 

 

Όντως στο κομμάτι που επιλέξατε έχετε τη δυνατότητα να εξερευνήσετε κάτι παραπάνω από το μυαλό του δημιουργού και το έργο του μα σκεφτείτε, η εύκολη ικανότητα για να το κάνετε υπάρχει; Αν είναι εύκολη και έρχεται αβίαστα τότε θα πρέπει να την αρνηθείτε και να προχωρήσετε σε κάτι δυσκολότερο. Απ' ότι ακούω, πρέπει να πω ότι δεν έχω ξανακούσει κάτι δικό σας, η ικανότητα υπάρχει για κάτι ακόμα πιο απαιτητικό. 

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, atreu73 είπε

 

Απ' ότι ακούω, πρέπει να πω ότι δεν έχω ξανακούσει κάτι δικό σας, η ικανότητα υπάρχει για κάτι ακόμα πιο απαιτητικό. 

 Είμαστε "ερασιτεχνικά" έμπειροι και παίζουμε πολλά χρόνια τώρα με προσωπικό μας υλικό! Ο Μάριος έχει ήδη 2 δουλειές σαν συνθέτης-τραγουδιστής-κιθαρίστας με την μπάντα του (Narcosis) και εγώ με τον Αντώνη ηχογραφούμε και συνθέτουμε παρέα κοντά στα 30 χρόνια. Tελευταίες μας δουλειές ώς συνθέτες μπορείς να βρεις στις μπάντες "Έμμονο Γκρίζο" και "Asian Gypsy Moth"!

Επεξεργασμένο από haryy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atreu73 είπε

Ανέβασε κανένα κομμάτι. 

Ευχαρίστως όταν βγάλω κάτι καινούργιο! Εντωμεταξύ μπορείς να βρεις διάφορα παλιότερα κομμάτια στο youtube στο κανάλι μου haryy geros (https://www.youtube.com/channel/UCG6NF8GylV9PDwATG5T_zew/videos) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά πολύ καλή δουλειά.

Όλοι άριστοι ο τραγουδιστής είναι όλα τα λεφτά.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη και τα κομμάτια που άκουσα από Έμμονο Γκρίζο.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου