Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Ενταξει, αυτα ειναι και τα γουστα.
Εμενα μαρεσει να υπαρχει και κατι αλλο μεσα.
Πχ μαρεσε που εβαλαν καποια στιγμη μεταλοκιθαρες και ειχαμε καποιες μπαντες που ηταν στο μεταιχμιο του χιπχοπ με τη μεταλ.
Με brass και strings και σε αυτην την ποιοτητα συνθεσης και ενορχηστρωσης (σαν κινηματογραφικη μουσικη που δεν ειναι και οτι ευκολοτερο για ακουσμα χωρις να εχεις και την εικονα να δενει) δεν ειχα ξανακουσει και μου εκανε αμεσως εντυπωση με το που μπηκε το κομματι, πριν ακουσω στιχους κλπ.

Ναι και το επίμαχο κομμάτι έχει στοιχεία χιπ χοπ.

 η παρέα πριν από τα ημισκούμπρια, το τρίδυμο δηλαδή, μιρθιδάτη, μεντζέλου, DJ Πρυτανη σε εκείνη την κασέτα που είχαν κάνει το ενενήντα, πέραν από το αισχροχιουμοριστικό στίχο για εμένα μουσικά ήταν πραγματικό χιπ χοπ.

 Αυτό που είχαν κάνει στην κασέτα και οι public enemy ειναι τα καλύτερα χιπ χοπ που έχω ακούσει.

 

 Χιπ χόπ όμως textbook για εμένα είναι οι public enemy

 Πολλά άλλα του 90 άλλων και διασήμων ήταν για εμένα pop hjp hop.

 

 Hip Hop είναι οι public enemy. No 1.

 (για εμένα)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, ο κανονισμός του ΝΟΙΖ μιλά για "Θέματα της επικαιρότητας πολιτικά" ούτε καν. Χαίρομαι πάντως αν ανασκευάζεται η γνώμη κάποιων ότι το κομμάτι είναι "κομματικό".

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Αχ πού είναι οι εποχές που ο κόσμος την έβρισκε με  Καίτη Γαρμπή "αυτό το κάτι που θέλω".

Διεθνως
Και με εμενα στην κιθαρα να μεταλιαζω.🤣
Αυτοτρολαρωμαι

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ναι και το επίμαχο κομμάτι έχει στοιχεία χιπ χοπ.

 η παρέα πριν από τα ημισκούμπρια, το τρίδυμο δηλαδή, μιρθιδάτη, μεντζέλου, DJ Πρυτανη σε εκείνη την κασέτα που είχαν κάνει το ενενήντα, πέραν από το αισχροχιουμοριστικό στίχο για εμένα μουσικά ήταν πραγματικό χιπ χοπ.

 Αυτό που είχαν κάνει στην κασέτα και οι public enemy ειναι τα καλύτερα χιπ χοπ που έχω ακούσει.

 

 Χιπ χόπ όμως textbook για εμένα είναι οι public enemy

 Πολλά άλλα του 90 άλλων και διασήμων ήταν για εμένα pop hjp hop.

 

 Hip Hop είναι οι public enemy. No 1.

 (για εμένα)

+ 1000 για τους Public Enemy.

Kαι ο Tupac? Νομίζω ότι όσο παλιότερα πάμε, τόσο πιο real ήταν η φάση.

Πάντως cosdr, δεν είναι λίγο άνισο, να βάζουμε απέναντι στους ΗΜΙΖ τα ιερά τέρατα?
Η κασέτα εκείνη του Δημήτρη θα τον έστελνε στη φυλακή σήμερα. Τι συγκρίνουμε?
Πολιτικό στίχο μπορεί να κάνει κάποιος και με δυο φράσεις του σε έν ατραγούδι.
Νομίζω καλά ειπώθηκε πως το κομμάτι του Μιθρι είναι μανιφέστο (ο SF νομίζω το είπε και νομιζω ότι το εννούσε και υποτιμητικά)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Το "κομματικό|" και το "κομματικά εκπορευόμενο" που γράφτηκε και ταυτίζεται με την κομματική προπαγάνδα, οι αιχμές ότι ο Μιθριδάτης έγινε πλούσιος (που έγραψες εσύ), είναι "κάτι άλλο". Εσύ ξαναπροσπάθησε να μην πεις αυτό που καταλάβαμε ότι είπες.

 

Το οποίο "κομματικό" προσπαθείς με λύσσα για κάποιον λόγο που δεν ξέρω να εγκαθιδρύσεις από την αρχή της κουβέντας (και παρότι οι περισσότεροι σου είπαμε ότι δεν μας βγάζει κάτι τέτοιο, ακόμα και ο Σπύρος που άνοιξε το θέμα), εξομοιώνοντάς το μάλιστα και με κομματική προπαγάνδα.

 

Μετά μπλέκεις τα περί πλουτισμού του συνθέτη που έγραψα (λόγω views), υπονοώντας ότι ο συνθέτης τα πήρε από κάποιο κόμμα για να το γράψει και να το δώσει για κομματική προπαγάνδα.

 

Και στο τέλος γράφεις κάτι που υποτίθεται ότι όλοι κατάλαβαν ότι είπα, αλλά εγώ δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

 

Αυτό το τελευταίο πρέπει να το εξηγήσεις, γιατί εγώ δεν μιλάω με μισόλογα, εσύ όμως το κάνεις, και το κάνεις σε άλλους.

 

Αν είναι ο τρόπος σου (θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι) πάω πάσο.

 

Γράψε ότι θέλεις.

Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα τόσες σελίδες τώρα.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ΕΝΑ πράμα θέλει ο λαΓος.

Τον @cos_dr πρωθυπουργό.

 

Ναι καλά.

 Εγώ ξέρω πως πήγα εχθές και συμμετείχα σε μια νομική γνωμάτευση/ανάλυση του νέου νομοσχεδίου και στην μισή ώρα με αυτά που ξέρω ως εργαζόμενος 26 συναπτά έτη και αρκετή εμπειρία στον συνδικαλισμό στο μισάωρο άρχισα να γελάω γιατί δεν πίστευα τι άκουγα. Το είχα δει γενικά αλλά εχθές το είδα εξειδικευμένα.

 φεύγοντας μετά από τρεις ώρες από τη συνάντηση, περπατούσα αποσβολωμένος με ένα απλανές βλέμμα και μισό χιλιόμετρο μετά συνειδητοποίησα πως είχα πάει στη συνάντηση με τη μηχανή και γύρισα πίσω να την πάρω🤣

 

 Τώρα το απόγευμα συγκέντρωσα τις σημειώσεις μου σε 43 επίμαχα σημεία που άμα τα συνειδητοποιήσει ο κόσμος της εργασίας σε όλους τους κλάδους πως μεταφράζονται στην πράξη θα πρέπει να πάει να ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ🤣 για να μην ταλαιπωρηθεί άδικα τα επόμενα  χρόνια αν περάσει αυτό το πράγμα που θα περάσει ΑΥΤΟΥΣΙΟ όπως φαίνεται μιας και η κυβέρνηση αυτή έχει την πλειοψηφία να το περάσει.

 

 Δεν πάνε να γράψουν και συμφωνική με ριμες.🤣 Δεν θα βοηθήσει.

 

 Εγώ με την δική μου εμπειρία πιστεύω πως το χάος που θα δημιουργηθεί πολυεπίπεδα με την εφαρμογή αυτών των διατάξεων δεν θα έχει ιστορικό προηγούμενο σε αυτόν τον πλανήτη.

 

 Το μόνο που βλέπω πως  μπορώ να κάνω για εσάς είναι να ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΩ στον ΧΡΙΣΤΟ και την ΠΑΝΑΓΙΑ από σήμερα και κάθε μέρα μπας και τους φωτίσουν να μην το περάσουν γιατί ούτε ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το οποίο "κομματικό" προσπαθείς με λύσσα για κάποιον λόγο που δεν ξέρω να εγκαθιδρύσεις από την αρχή της κουβέντας (και παρότι οι περισσότεροι σου είπαμε ότι δεν μας βγάζει κάτι τέτοιο, ακόμα και ο Σπύρος που άνοιξε το θέμα), εξομοιώνοντάς το μάλιστα και με κομματική προπαγάνδα.

 

Μετά μπλέκεις τα περί πλουτισμού του συνθέτη που έγραψα (λόγω views), υπονοώντας ότι ο συνθέτης τα πήρε από κάποιο κόμμα για να το γράψει και να το δώσει για κομματική προπαγάνδα.

 

Και στο τέλος γράφεις κάτι που υποτίθεται ότι όλοι κατάλαβαν ότι είπα, αλλά εγώ δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι.

 

Αυτό το τελευταίο πρέπει να το εξηγήσεις, γιατί εγώ δεν μιλάω με μισόλογα, εσύ όμως το κάνεις, και το κάνεις σε άλλους.

 

Αν είναι ο τρόπος σου (θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι) πάω πάσο.

 

Γράψε ότι θέλεις.

Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα τόσες σελίδες τώρα.

 


Κανένα πρόβλημα αν δεν θεωρεί όποιος το έγραψε ότι δεν είναι κομματικό. ¨Η κομματικά εκπορευόμενο (έβαλα τα σχετικά post).
Εγω απλά σουμάριζα ότι διάβαζα. Αν αλλάζετε γνώμη , κανένα πρόβλημα, ούτε κατηγορώ κανέναν. Μην το αποδίδεις όμως σε μένα. Κι εγώ βαριέμαι να το γράφω.

Επιπλέον, και γι' αυτό κάνετε όλοι κο - κο -κο και δεν λέτε λέξη, ο κανονισμός απαγορεύει "Θέματα της επικαιρότητας πολιτικά", όχι κομματικά. Ακόμα πιο ήπιας φύσεως δηλαδή.
Θα απαντήσει κάποιος σε αυτό;
¨Η μήπως θα αρχίσετε να ανασκευάζετε τώρα και ότι το κομμάτι είναι πολιτικό?


( Κατσε ρε φίλε, τι εννοείς? Τι δεν κατάλαβα σωστά; Το  ότι ο Μιθριδάτης έγινε πλούσιος (που έγραψες )
δεν το έγραψες επειδή ο Κωνσταντίνος είναι επίσης καταγγελτικός αλλά "τα λέει σε 20 άτομα" ενώ "αν έκανε ότι και ο Μιθριδάτης, θα χεζόταν στο τάληρο"? ¨Κάπως ετσι δεν το έγραψες? Τι κατάλαβα λάθος? Οτι ο Μιθρι "πούλησε την ψυχή του στο διάβολο" κατάλαβα.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tamtam είπε

+ 1000 για τους Public Enemy.

Kαι ο Tupac? Νομίζω ότι όσο παλιότερα πάμε, τόσο πιο real ήταν η φάση.

Πάντως cosdr, δεν είναι λίγο άνισο, να βάζουμε απέναντι στους ΗΜΙΖ τα ιερά τέρατα?
Η κασέτα εκείνη του Δημήτρη θα τον έστελνε στη φυλακή σήμερα. Τι συγκρίνουμε?
Πολιτικό στίχο μπορεί να κάνει κάποιος και με δυο φράσεις του σε έν ατραγούδι.
Νομίζω καλά ειπώθηκε πως το κομμάτι του Μιθρι είναι μανιφέστο (ο SF νομίζω το είπε και νομιζω ότι το εννούσε και υποτιμητικά)
 

Για τη μουσική που είχαν βάλει λέω.

 Ηταν χιπ χοπ. Εξαιρετική δουλειά.

 Και ο 2 PAC  ντισκοποπιασε μετά.

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tamtam είπε

Επιπλέον, και γι' αυτό κάνετε όλοι κο - κο -κο και δεν λέτε λέξη,

Σαν πολλα δεν εχεις πει?

Αναρχοαπλυτους μας ειπες, κομματοσκυλα μας ειπες, κοτες μας ειπες, συκοφαντες, χυδαιους, προπαγανδιστες, τι αλλο εχεις σκοπο να μας πεις κυριε Μιχαλη?

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για τη μουσική που είχαν βάλει λέω.

 Ηταν χιπ χοπ. Εξαιρετική δουλειά.

Tι γνώμη έχεις για Fugees? Εminem?
Προσωπικά πιστεύω ότι μέχρι και οι πιο μέηνστριμ... όπως ο Puff Daddy είχαν μουσικάρες στις παραγωγές τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου