Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Καλώς ποστάρεται το κομμάτι, όπως και οποιοδήποτε κομμάτι. Κριτής είναι πάντα το κοινό. Όποιος είναι να τον φάει τον παπά θα τον φάει, δεν περιμένει το Noiz.

Συμφωνώ εν γένει (και με τα προηγούμενα που έγραψες στο σχόλιο).
Το ζήτημα όμως δεν είναι ποιος είναι ο κριτής και ποιος όχι. Εδώ ο Στράτος fusion μας είπε ότι μπορούμε αύριο να ποστάρουμε και ναζίδια - (πάλι όποιος είνια να τον φάει τον παπά θα τον φάει). Το ζήτημα είναι οι κανονισμοί του φόρουμ.
Δηλαδή αυτό επιτρέπεται και ένα χουντικό εμβατήριο όχι? Αυτό ρωτάω. Και η απάντηση που παίρνω είναι ότι "ναι όλα τέχνη είναι" και "ο καθένας θα κρίνει".

Μέχρι πριν αυτό το ποστ όμως, σβήνονταν ποστ που παρουσίαζαν ας πούμε οποιαδήποτε κριτική στην κυβέρνηση - όπως πχ. μια επιστολή επιτροπής καλλιτεχνών προ το ΥπΠο που είχα βάλει από το Σωματείο του Δημήτρη Ζερβουδάκη. Ούτε σε βία προέτρεπε ούτε σε σκοτωμούς.
Και το κατάλαβα τότε που ο yameth μου ζήτησε να το σβήσω (από τον τοίχο μου, ούτε καν σε ποστ στο φόρουμ, για τέτοια ευαισθησία μιλάμε). Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά αγάπησε την αντιπολίτευση. Κατά τη γνώμη μου, το κομμάτι του Μιθρι τα λέει έξω απ τα δόντια και πολύ χειρότερα απ΄ό,τιδήποτε άλλο έχει ποσταριστεί ποτέ στο Νόιζ. Και είναι ντροπή να το αφήνετε αναρτημένο.

Αν πάντως παραμείνει και αυτό σηματοδοτεί μια στροφή στην πολιτική των κανονισμών, έστω και σιωπηρώς, να το συζητησουμε με οποιον θέλει.
Εχω ερωτήσεις δηλαδή προς όλους, εκτός από τον στοχαστή των τελεκάστερ, Σουπερφανκ.

α) Γιατί πιστεύετε ότι έγινε βάιραλ?
(ο Σπύρος ως OP είχε ένα πρώτο input)
β) περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η λούπα στο 0:12'' ή ο στίχος "..." (οποιοσδήποτε στίχος του)
γ) Είναι "πολιτικό τραγούδι"? Επιτρέπεται να ποστάρω ένα τραγούδι που προσβάλλει το ΚΚΕ? Κι αν ναι, αυτό σημαίνει ότι αύριο, θα μπορεί να ποστάρει κάποιος εδώ το "Να μας ζήσει ο Στρατός, Σπαντιδάκης Παττακός, Παπαδόπουλος ο Γιώργος, Κόλλιας ο Πρωθυπουργός"? Και θα μπούμε όλοι να σχολιάσουμε τι ωραίο κλαρίνο παίζει ο παίκτης?

Μια παρατήρηση, διότι δεν είμαστε όλοι λοβοτομημένοι: το να ασχολουμαστε με ένα ραπ κομμάτι αποκλέιωντας από τη συζήτηση το στίχο του είναι αστείο.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tamtam είπε



Μέχρι πριν αυτό το ποστ όμως, σβηνονταν ποστ που παρουσίαζαν ας πούμε οποιαδήποτε κριτική στην κυνέρνηση - Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά αγάπησε την αντιπολίτευση.

 

Εγώ τώρα γιατί πιστεύω ότι αυτό είναι το κεντρικό νόημα όλων όσων γράφεις σε αυτό το νήμα?

 

Γιατί πιστεύω ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος, και δεν μπορεί να μην καταλαβαίνεις την διαφορά ενός μουσικού κομματιού (μαζί με τους στίχους του) έστω και στρατευμένου ιδεολογικά, από ένα επίσης στρατευμένο ιδεολογικά σχόλιο χωρίς να υπάρχει κάποια σύνδεσή του με την μουσική.

 

Το θέμα είναι κυβέρνηση vs αντιπολίτευση?

 

Και αν θέλεις να το πάω παραπέρα.

 

Ο Μιθριδάτης με τους στίχους του εδώ, κατά την γνώμη σου, κάνει αντιπολίτευση?

 

Ένας που μπορεί να βρίζει τους πολιτικούς και την υπάρχουσα κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα, κάνει αντιπολίτευση?

 

Αυτό κάνανε και οι Pistols?

 

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται τα πάντα με κομματικούς όρους (δεν με νοιάζει ποιου κόμματος).

 

Και γράφω την λέξη "κομματικούς" γιατί όταν μιλάμε για κυβέρνηση και αντιπολίτευση, αναφερόμαστε αυτόματα στα κόμματα της βουλής (όποια και να είναι αυτά), από την στιγμή που το ένα κυβερνάει και τα άλλα ασκούν αντιπολίτευση.

 

Τσακώνονται δηλαδή πάνω στο κεφάλι του κασίδη ποιος θα φάει τα περισσότερα.

 

Όλα αυτά είναι φυσικά προσωπικές απόψεις, και σίγουρα οι περισσότεροι θα διαφωνείτε.

 

  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Στράτο, πίστευε ό,τι θέλεις για όποιον θέλεις.
Αν απαντήσεις έστω και σε μια από τις 3 ερωτήσούλες που έκανα, υπόσχομαι να απαντήσω στις 5000μία που κάνεις εσύ.

Edit: επίσης, το θέμα δεν είναι προσωπικό, αλλά θέμα κανονισμών του φόρουμ. Λυπάμαι που πρέπει να το αναφέρω συνέχεια.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Εχω ερωτήσεις δηλαδή προς όλους, εκτός από τον στοχαστή των τελεκάστερ, Σουπερφανκ.

 

The Thinker memes | quickmeme

  • Χαχα 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Αν απαντήσεις έστω και σε μια από τις 3 ερωτήσούλες που έκανα,

 

41 λεπτά πριν, Tamtam είπε



α) Γιατί πιστεύετε ότι έγινε βάιραλ?
 

 

Δεν ξέρω αν έγινε viral, δεν ασχολούμαι με κοινωνικά δίκτυα.

Σίγουρα όμως, όταν υπάρχουν κοινωνικοοικονομικά προβλήματα, και κάτι τα αναφέρει και τα αναδεικνύει, χαίρει δημοφιλίας.

Δεν είναι τωρινό φαινόμενο αυτό.

Πάντα συνέβαινε, είτε μέσω τραγουδιών, είτε μέσω θεάτρου, κλπ.

Επίσης γιατί αν κάνει κανείς έναν γύρο στα ίντερνετς, θα διαπιστώσει ότι λέγονται ανάλογα πράγματα από τον κόσμο.

Αυτό το κομμάτι τα σουμάρει, τα ανακατεύει στην κατσαρόλα, και τα σερβίρει έτοιμα προς λαϊκή κατανάλωση.

 

Μόλις απάντησα.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

The Thinker memes | quickmeme


Θα έλεγα και για όλες τις φορές που έχουν σβηστεί δικά σου πολιτικά σχόλια Νίκο, με τα οποία διαφωνούσα κιόλας (και θεωρώ ότι έπρεπε να σβηστούν), αλλά προτίμησα ένα δικό μου παράδειγμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου