Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
23 λεπτά πριν, Tamtam είπε

δεν έχει σημασία τι μας αρέσει και τι όχι, αν ήταν έτσι, εδώ μέσα θα ήταν αρένα. 
Ο κανονισμός είναι σαφής. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αγνοηθεί και αυτό το report μου περί πολιτικών θεμάτων στο Noiz και ότι θα διαγραφεί το συκοφαντικό αυτό ΠΟΛΙΤΙΚΟ ποστ.

Λες και δεν τα βλέπουμε στην tv ή τα διαβάζουμε στις εφημερίδες και τα γενικού ενδιαφέροντος social media με τον απαραίτητο οπαδικό σχολιασμό, ανάλογα με ποιους ακολουθεί ο καθείς. 

 

Το Noiz είναι σελίδα ειδικού περιεχομένου. Ασχολείται με την μουσική και την τεχνολογία της. Όχι με τον υποκινούμενο όχλο των social media.

 

Γραφικός - Ο τύπος περίπτωση που είναι λίγο στον κόσμο του, λίγο ψώνιο, δεν έχει υπόψη του τι είναι νορμάλ και δεν ξέρει ότι έχει ξεπεράσει κάποιο όριο.  - https://www.slang.gr/lemma/3497-grafikos

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tamtam είπε


1. Φίλε, με προσβάλλεις.

 

2. δεν έχει σημασία τι μας αρέσει και τι όχι, αν ήταν έτσι, εδώ μέσα θα ήταν αρένα. 
Ο κανονισμός είναι σαφής. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αγνοηθεί και αυτό το report μου περί πολιτικών θεμάτων στο Noiz και ότι θα διαγραφεί το συκοφαντικό αυτό ΠΟΛΙΤΙΚΟ ποστ.

Λες και δεν τα βλέπουμε στην tv ή τα διαβάζουμε στις εφημερίδες και τα γενικού ενδιαφέροντος social media με τον απαραίτητο οπαδικό σχολιασμό, ανάλογα με ποιους ακολουθεί ο καθείς. 

 

Το Noiz είναι σελίδα ειδικού περιεχομένου. Ασχολείται με την μουσική και την τεχνολογία της. Όχι με τον υποκινούμενο όχλο των social media.

 

1. Αναφερόμουν καθαρά στο φαινόμενο "προδοσία μετά φιλήματος" ή αλλιώς "report μετά like".

 

2. Το post του Σπύρου αφορά ένα μουσικό κομμάτι του οποίου η θεματολογία μπορεί να έχει σχέση με τα πάντα.

Δεν φαντάζομαι να φαντάζεσαι ότι θα μπει λογοκρισία στην στιχουργική θεματολογία των κομματιών, ακόμα και για την επίπεδη γη να μιλάνε, ή ακόμα και φασιστική/ναζιστική να είναι.

 

Άλλο είναι να ποστάρει κάποιος απόψεις που δεν έχουν σχέση με την μουσική, και άλλο να ποστάρει στρατευμένη μουσική άποψη.

 

Εδώ στο ίδιο το noiz έχουν ανέβει πονήματα/δημιουργήματα μελών του, που είναι στα όρια της δικής μου τουλάχιστον ηθικής σφαίρας (με στοιχεία ρατσισμού).

 

Δεν απαγορεύεται αυτό.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Αναφερόμουν καθαρά στο φαινόμενο "προδοσία μετά φιλήματος" ή αλλιώς "report μετά like".

 

2. Το post του Σπύρου αφορά ένα μουσικό κομμάτι του οποίου η θεματολογία μπορεί να έχει σχέση με τα πάντα.

Δεν φαντάζομαι να φαντάζεσαι ότι θα μπει λογοκρισία στην στιχουργική θεματολογία των κομματιών, ακόμα και για την επίπεδη γη να μιλάνε, ή ακόμα και φασιστική/ναζιστική να είναι.

 

Άλλο είναι να ποστάρει κάποιος απόψεις που δεν έχουν σχέση με την μουσική, και άλλο να ποστάρει στρατευμένη μουσική άποψη.

 

Εδώ στο ίδιο το noiz έχουν ανέβει πονήματα/δημιουργήματα μελών του, που είναι στα όρια της δικής μου τουλάχιστον ηθικής σφαίρας (με στοιχεία ρατσισμού).

 

Δεν απαγορεύεται αυτό.


Σοβαρά τώρα?
Ο Μιθριδάτης βρίζει και προσβάλλει χυδαία και ποστάρεται αυτό το κομμάτι εδώ πέρα?

Το να σχολιάζετε τη μουσική του κομματιού (ποια μουσική?) ή τη διάρκειά του, είναι τουλάχιστον άτοπο. Το ζουμί εδώ είναι οι στίχοι του - η διαχείριση συμφωνεί με εκφράσεις που διατυπώνονται όπως είπες στρατευμένα, κάνοντας αντιπολίτευση στην κυβέρνηση, εναντίον όλων, δημοσιογράφων, άλλων καλλιτεχνών του ΠΘ Μητσοτάκη, δηλαδή έλεος κάπου.
 

"Δεν φαντάζομαι να φαντάζεσαι ότι θα μπει λογοκρισία στην στιχουργική θεματολογία των κομματιών, ακόμα και για την επίπεδη γη να μιλάνε, ή ακόμα και φασιστική/ναζιστική να είναι"

Ξανά ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ Στράτο? λες δηλαδή ότι μπορούμε να ποστάρουμε ναζί και ρατσιστικά τραγούδια εδώ πέρα? Εντάξει μετά και από αυτό απαιτείται να κατέβει αυτή η χυδαία ανάρτηση.
@yameth τι ακούμε/διαβάζουμε σήμερα περι γραφικότητας?
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχαλη, το περιεχομενο του κομματιου ειναι οντως εντονα πολιτικο. Οπως τα λες ειναι, στα του κομματιου. 

Θελω να πιστευω οτι ακομα και αυτο ονομαζεται τεχνη. Δεν εχει σημασια εαν λεει αληθειες ή ψεματα. Καθενας εχει δικαιωμα να επικοινωνει οποιο μηνυμα θελει μεσω τεχνης. Η λογοκρισια στην τεχνη δεν αρμοζει σε συγχρονες κοινωνιες. 

Αρχικα νομιζα πως εκανες πλακα για το report. Οι κανονισμοι εστιαζουν σε συζητησεις των μελων, κυριως, και οχι στο περιεχομενο μουσικης που ανεβαζουμε. Αλιμονο, καθως η μιση δισκογραφια μιλα για αυτοκτονιες, ναρκωτικα, διολους, κλπ...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στίχοι τελευταίου Act:
 
Και εμείς οι καλλιτέχνες τα παράσιτα,
καταπίνουμε τα προσβολίδια αμάσητα,
 
από τραχανάδες γιαπηδοχαλβάδες,
αμοιβάδες να μας λεν τεμπελχανάδες.
 
Τουμπεκί τραγουδιστό οι διορισμένοι,
κάνουν τον Marcel Marceau οι βολεμένοι,
 
και οι φίρμες να μου κάνουν τους τουρίστες,
οι πρωινοδουλίτσες φρικάρουν και οι χομπίστες.
 
Οι αρτίστες πεταμένοι χειροπόδαρα δεμένοι
και μέσα στη συντέλεια, ανάγκη ή πολυτέλεια?
 
εδώ ο κόσμος χάνεται, το θέατρο να μένει,
που στο κάτω κάτω είναι όλοι τους διεστραμμένοι.
 
Βολεύει που η φάση είναι ξεφτιλισμένη,
ποιος χέστηκε που είστε πεινασμένοι?
 
Σε τηλεγλεντοκόπι κόποι καίγονται σαν πελεκούδι,
ενίσχυση θα πάρεις της κωλότσεπης το χνούδι.
 
Οι διάλεκτοι της εξουσίας, για δοσοληψία
ούτε μετά την πανδημία δεν θα κάνουν χειραψία.
 
Γιαυτό εγώ δεν είμαι της τέχνης εργαζόμενος,
είμαι ο σύζυγος της και ο κρυφός της γκόμενος.
 
 
.
Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μιχαλη, το περιεχομενο του κομματιου ειναι οντως εντονα πολιτικο. Οπως τα λες ειναι, στα του κομματιου. 

Θελω να πιστευω οτι ακομα και αυτο ονομαζεται τεχνη. Δεν εχει σημασια εαν λεει αληθειες ή ψεματα. Καθενας εχει δικαιωμα να επικοινωνει οποιο μηνυμα θελει μεσω τεχνης. Η λογοκρισια στην τεχνη δεν αρμοζει σε συγχρονες κοινωνιες. 

Αρχικα νομιζα πως εκανες πλακα για το report. Οι κανονισμοι εστιαζουν σε συζητησεις των μελων, κυριως, και οχι στο περιεχομενο μουσικης που ανεβαζουμε. Αλιμονο, καθως η μιση δισκογραφια μιλα για αυτοκτονιες, ναρκωτικα, διολους, κλπ...


Παιδιά, δεν είμαστε κριτικοί τέχνης εδώ. Στο σπίτι μου κι εγώ μπορεί να ακούω αντάρτικα. Δεν θα κάνω πλύση εγκεφάλου όμως σε κανέναν στο φόρουμ. Ούτε για τις διεκδικήσεις των καλλιτεχνών θα γράψω ούτε για θέματα πολιτισμού - δεν είμαστε πολιτικό γραφείο κανενός κόμματος.

Το ότι αυτό το κομμάτι το αναπαράγουν όλοι οι αναρχοάπλυτοι, δε σημαίνει και ότι πρέπει να βρει θέση στο Νοιζ. Δεν είναι σαν το "μαμά" και το murmur trap, μην τα συγχέουμε.

Εδώ είναι ζήτημα κανονισμών του φόρουμ και το να λογαριάζονται ι κανονισμοί με δυο μετρα και δυο σταθμά επειδή συμπαθούν κάποιοι τον Μιθριδάτη, είναι τουλάχιστον άδικο και σίγουρα αντιδημοκρατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Παιδιά, δεν είμαστε κριτικοί τέχνης εδώ. Στο σπίτι μου κι εγώ μπορεί να ακούω αντάρτικα. Δεν θα κάνω πλύση εγκεφάλου όμως σε κανέναν στο φόρουμ. Ούτε για τις διεκδικήσεις των καλλιτεχνών θα γράψω ούτε για θέματα πολιτισμού - δεν είμαστε πολιτικό γραφείο κανενός κόμματος.

Το ότι αυτό το κομμάτι το αναπαράγουν όλοι οι αναρχοάπλυτοι, δε σημαίνει και ότι πρέπει να βρει θέση στο Νοιζ. Δεν είναι σαν το "μαμά" και το murmur trap, μην τα συγχέουμε.

Εδώ είναι ζήτημα κανονισμών του φόρουμ και το να λογαριάζονται ι κανονισμοί με δυο μετρα και δυο σταθμά επειδή συμπαθούν κάποιοι τον Μιθριδάτη, είναι τουλάχιστον άδικο και σίγουρα αντιδημοκρατικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αρχικα νομιζα πως εκανες πλακα για το report. Οι κανονισμοι εστιαζουν σε συζητησεις των μελων, κυριως, και οχι στο περιεχομενο μουσικης που ανεβαζουμε. Αλιμονο, καθως η μιση δισκογραφια μιλα για αυτοκτονιες, ναρκωτικα, διολους, κλπ...


Σοβαρά τώρα? Να αρχίσουμε να βάζουμε τότε τους στίχους του κομματιού για να τους συζητάμε?
Και πώς θα σου φανεί το οξύμωρο να σβήνονται τα σχόλια που αθ συζητούν τους στίχους του κομματιού που αναρτήθηκε in the first place? Μήπως λίγο στρουθοκαμηλιστικό? Και υποκρισία?

Ας το έβαζε ο Σπύρος σε karaoke version, να μιλάμε μόνο για τη μουσική του! Δε νομίζω όμως ότι είναι εκεί το νόημα του κομματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Στο σπίτι μου κι εγώ μπορεί να ακούω αντάρτικα.

 

Και γιατί δεν τα ποστάρεις κι εδώ?

Δεν απαγορεύεται.

Γιατί τα θεωρείς πλύση εγκεφάλου?

 

Άλλο είναι αυτό, και άλλο είναι να βγει κάποιος στο status και να σχολιάζει με στρατευμένο ιδεολογικά τρόπο τα καθημερινά τεκταινόμενα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Το ότι αυτό το κομμάτι το αναπαράγουν όλοι οι αναρχοάπλυτοι, δε σημαίνει και ότι πρέπει να βρει θέση στο Νοιζ

 

Θα μου εκανε τρομερη εντυπωση εαν συνεβαινε αυτο. Ειναι ενα κομματι που καποιος λεει τα δικα του. Καποιοι συντασσονται με το περιεχομενο το αναπαραγουν. Καποιοι αλλοι διαφωνουν. So what? 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου