Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε
17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

.

Δεν είναι θέμα ημερομηνιακό. Αν κάτι είναι "κομματικός οχετός" όπως γράφτηκε,

 

"Οχετος μισους" γράφτηκε όχι "κομματικος οχετος"...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Με τι ακριβώς διαφωνείς μαζί μου, δεν έγραψα εγώ ότι είναι κομματικό. ΌΛΟΙ το έγραψαν. Και ο yameth έκανε και Like.

 

Διαφωνώ με ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ είπα.

Από που κι ως που ένα κομμάτι που καταδικάζει τα άσχημα της πραγματικότητας που ζούμε, είναι κομματικό?

 

Και οι άλλοι που έγραψες, οι "αναρχοάπλυτοι", κι αυτοί αντιπολίτευση κάνουν?

 

Έτσι αντιλαμβανόταν τα πράγματα κι ο πατέρας μου.

Έχανε η ΑΕΚ, κι αυτός έλεγε ότι φταίει ο Ανδρέας.

Έβρεχε κι αυτός κατηγορούσε τον Καραμανλή.

 

Υπάρχουν κι άλλα πράγματα στην ζωή εκτός από τα κόμματα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το θέμα είναι όμως να μην μπαίνουμε σε πολιτικές συζητήσεις εντός του site και εν τέλει αυτό γίνεται.

 

Συμφωνώ και αυτό λέω από την αρχή για ένα κομμάτι που είναι όχι απλά πολιτικό, αλλά όπως όλοι λέτε κομματικό και με κομματική γραμμή όπως γράφεις τώρα.

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

"Οχετος μισους" γράφτηκε όχι "κομματικος οχετος"...


ΟΚ , ΟΚ, "οχετός μίσους" εσύ, "κομματικό" ο άλλος, έκανα σούμα. Σε κάθε περίπτωση προσβάλλει και το ίδιο το Noiz ένα τέτοιο πόνημα, που εξυπηρετεί κομματικές ατζέντες. Και ο μανδύας της "τέχνης" δεν αρκεί για να κρυφτεί κανείς πίσω από αυτό.

 

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Διαφωνώ με ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ είπα.

Από που κι ως που ένα κομμάτι που καταδικάζει τα άσχημα της πραγματικότητας που ζούμε, είναι κομματικό?


Το έγραψαν όλοι Στράτο ότι είναι κομματικό άσμα. Εγώ απλώς το δέχτηκα. Είσαι σίγουρος ότι διαφωνείς με μένα; Απεύθυνε την ερώτησή σου σε εκείνους που το χαρακτηρισαν έτσι! Εγω να καταλάβω θέλω και ρωτάω (ποιο κόμμα, αφού είναι κομματικό γιατί παραμένει αναρτημένο κλπ) αλλά είτε δέχομαι επιθεσεις από οσους το κρυφουποστηρίζετε είτε θέλετε να το κάνετε προσωπικό το θέμα, ενώ δεν είναι.

 

 

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και οι άλλοι που έγραψες, οι "αναρχοάπλυτοι", κι αυτοί αντιπολίτευση κάνουν?


Με έχασες εδώ. Το ίδιο ρωτούσα κι εγώ: Αν το βάιραλ κύμα σημαίνει ότι η πλειοψηφία όσων το αναπαρήγαγαν κάνουν αντιπολίτευση. Απάντησ εο Bill παραπάνω ότι είναι πουσαρισμένο κομματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι είναι καταρχάς αντι-κυβερνητικό. Ο Μιθριδάτης (όπως και άλλοι καλλιτέχνες) από την αρχή πήρε στραβά την απαγόρευση φεστιβάλ, συναυλιών και εκδηλώσεων (λογικό, εφόσον από αυτό έβγαζε το ψωμί του ο άνθρωπος) και κήρυξε ''πόλεμο'' (καλλιτεχνικά) με την συγκεκριμένη κυβέρνηση και τα μέτρα κατά του Covid 19 (τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι τον Μιθρι να αναφέρεται ποτέ σε ΤΟΣΟ συγκεκριμένα πράγματα). Αν δεν συνέβαινε αυτό, δεν ξέρω κατά πόσο θα ασχολιότανε (μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν τον παρακολουθώ καλλιτεχνικά, αλλά αυτή την εντύπωση έχω).

 

Τώρα το αν είναι κομματικό, δεν ξέρω. Νομίζω ότι απευθύνεται γενικά στο αριστερό ακροατήριο, ανεξάρτητα από το αν είναι ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΜΕΡΑ25 ή άλλο. Αντι-κυβερνητικό πάντως είναι σίγουρα. Όπως και να'χει πάντως, είναι στοχευμένο και εγώ προσωπικά με τα στοχευμένα δεν τα πάω και πολύ καλά, ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ σε σημεία.

 

 

 

 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε


Μέχρι πριν αυτό το ποστ όμως, σβήνονταν ποστ που παρουσίαζαν ας πούμε οποιαδήποτε κριτική στην κυβέρνηση - όπως πχ. μια επιστολή επιτροπής καλλιτεχνών προ το ΥπΠο που είχα βάλει από το Σωματείο του Δημήτρη Ζερβουδάκη. Ούτε σε βία προέτρεπε ούτε σε σκοτωμούς.
Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί ξαφνικά αγάπησε την αντιπολίτευση.

 

 

Το ότι αυτό το κομμάτι το αναπαράγουν όλοι οι αναρχοάπλυτοι, δε σημαίνει και ότι πρέπει να βρει θέση στο Νοιζ.

 

 

Εσύ μίλησες πρώτος γι' αυτά.

Πώς με χάνεις τώρα?

 

Με το να σουμάρεις τα νοήματα των ποστ δεν καταλήγεις κάπου.

 

Όσοι πιστεύουν ότι το κομμάτι είναι κομματικό με γεια τους με χαρά τους, δεν το πιστεύω με τίποτα.

 

Αυτό που πιστεύω όμως, είναι ότι (ως συνήθως) χρησιμοποιήθηκε από τρίτους (όχι από τον καλλιτέχνη) για να εξυπηρετήσει κομματικά συμφέροντα.

 

Και φυσικά είναι συνηθισμένη πρακτική των κομμάτων να καπηλεύονται πνευματικά πονήματα (το ξαναγράφω μπας και καταλάβεις τι θέλω να πω).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Αυτό που πιστεύω όμως, είναι ότι (ως συνήθως) χρησιμοποιήθηκε από τρίτους (όχι από τον καλλιτέχνη) για να εξυπηρετήσει κομματικά συμφέροντα.

 

Και φυσικά είναι συνηθισμένη πρακτική των κομμάτων να καπηλεύονται πνευματικά πονήματα (το ξαναγράφω μπας και καταλάβεις τι θέλω να πω).

 

Εξηγούμαι γιατί δικαίως υπήρξε παρεξήγηση. Δεν είπα ότι πήγε κάποιος από το κόμμα Πειρατών πχ στον Μυθριδάτη και του είπε να γράψει αυτό το τραγούδι. Εγώ είπα ότι το τραγούδι αυτό χρησιμοποιείται από συγκεκριμένους χώρους για συγκεκριμένου είδους αντιπολίτευση, όπως γίνεται γενικότερα με τέχνη, επιστημονικά papers και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Εξηγούμαι γιατί δικαίως υπήρξε παρεξήγηση. Δεν είπα ότι πήγε κάποιος από το κόμμα Πειρατών πχ στον Μυθριδάτη και του είπε να γράψει αυτό το τραγούδι. Εγώ είπα ότι το τραγούδι αυτό χρησιμοποιείται από συγκεκριμένους χώρους για συγκεκριμένου είδους αντιπολίτευση, όπως γίνεται γενικότερα με τέχνη, επιστημονικά papers και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης.

 

Α γεια σου, αυτό λέω κι εγώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Α γεια σου, αυτό λέω κι εγώ.


Ωραία, το δεχομαι κι αυτό γιατί δεν ξέρω!
Γιατί να μην σουμάρω τις απόψεις μας για το κομμάτι? Απαγορεύεται να το συζητάμε?
Σουμάρω λοιπόν:
""οχετός μίσους" "διχαστικό" "πολιτικό" "κομματικό" "στρατευμένο" "σίγουρα πολιτικό" "αντι - κυβερνητικό"

Βρείτε μου ένα, έστω ένα κομμάτι στην ιστορία του Νοιζ που να έχει χαρακτηριστεί έτσι από τους χρήστες και να παρέμεινε αναρτημένο.

Λες και δεν τα βλέπουμε στην tv ή τα διαβάζουμε στις εφημερίδες και τα γενικού ενδιαφέροντος social media με τον απαραίτητο οπαδικό σχολιασμό, ανάλογα με ποιους ακολουθεί ο καθείς. 

Το ότι δεν είμαι ΠΑΟΚ δε σημαίνει και ότι είμαι Ολυμπιακός, μην τα βλεπετε όλα οπαδιλίκι κι έτσι.
Το Noiz είναι σελίδα ειδικού περιεχομένου. Ασχολείται με την μουσική και την τεχνολογία της. Όχι με τον υποκινούμενο όχλο των social media.

Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Όπως και να'χει πάντως, είναι στοχευμένο και εγώ προσωπικά με τα στοχευμένα δεν τα πάω και πολύ καλά, ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή διαφωνώ σε σημεία.

 

Kαι να μας έλεγε και τίποτα το πρωτότυπο...

 

Μας λέει ότι :

 

1.εχουμε ΧΟΥΝΤΑ και συνταγματική εκτροπή...το ΙΔΙΟ έλεγαν οι....δεΚσιοι αντίπαλοι και για την προηγούμενη κυβέρνηση 

 

2.η ημεΤεροι ....τρώνε...τα ΔΑΝΕΙΚΑ....το ΙΔΙΟ έλεγαν οι....   δεΚσιοι αντίπαλοι και για την προηγούμενη κυβέρνηση 

 

3.δεν δουλεύουμε 8ωρο (λες και υπάρχει Έλληνας μη δημόσιος υπάλληλος που να δουλεύει 8ωρο εδώ και 50 χρονια)

 

4.η κυβέρνηση ελέγχει η θέλει να ελέγξει την δικαιοσύνη και τα ΜΜΕ το ΙΔΙΟ έλεγαν οι....   δεΚσιοι αντίπαλοι και για την προηγούμενη κυβέρνηση (και τρέχουν και 2 δικες για αυτο)

 

κτλ,κτλ.. 

 

Περυσινα ξυνα σταφύλια δηλαδή...και έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχωραφα σου.....

 

Μετριότητα....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το λιώσαμε το ανύπαρκτο(;) θέμα και χτίσαμε κι εμείς άλλο ένα πύργο προώθησης του.

Ας ελπίσουμε να κονομήσει κάτι το παιδί γιατί καλό ή κακό κομμάτι, εκμεταλλεύτηκε τις καλύτερες below the line ενέργειες προώθησης.

 

51 λεπτά πριν, Superfunk είπε

πρεπει ομως να του το παραδεχτω...ροκσταροφουστηςιτανε 🤣 

Εμ τι ήτανε ο άνθρωπος. 😄

Όταν πήρα για το στούντιο τη ναυαρχίδα των DAT, το SONY DTC-1000 το 1988 νομίζω, ήταν το δεύτερο στην Ελλάδα.

Το άλλο ήταν στην γκαρσονιέρα του, οπως μου εκμυστηρεύτηκε τεχνικός που το εγκετεστησε.

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου