Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθαρά καλλιτεχνικά πάντως ούτε τα ΗΜΙΖ θα τα ελεγα απολιτικ εγω - καθολου κιολας. Ο Κύρης του σπιτιού για παράδειγμα, δεν αποτελεί ξεφτιλισμα της Πατριαρχίας πριν καν μαθουμε τη λέξη στο ελλάντα;

Αλλά τέλος πάντων, εδώ το ζήτημα είναι ζήτημα κανονισμών ... χωρίς δικαιοσύνη και να έχουμε όλοι ίσες υποχρεώσεις στο φόρουμ διαλόγου, δεν πάμε πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω κι εγώ την σκέψη μου για δυο πράγματα. 

 

1ον ...αναρχοάπλητοι. Είμαστε σίγουροι ότι οι αναρχικοί δεν πλένονται, ε?

 

Συνειρμικά λοιπόν, αν αυτοί είναι οι ακροαριστεροί (οι αναρχοάπλυτοι), πηγαίνοντας σιγά σιγά από την αριστερά προς το κέντρο και στην συνέχεια προς την δεξιά και την άκρα δεξιά, εκεί θα συναντήσουμε  τους πιο μοσχομυριστούς ανθρώπους. sic!!!

 

2ον  κομματικό τραγούδι. Φαντάζομαι ότι δεν εννοούμε κομματικό τραγούδι  ένα τραγούδι που μπορεί να είναι και του ΚΙΝΑΛ και του ΣΥΡΙΖΑ και του ΜΕΡΑ 25 και του ΚΚΕ και πάει λέγοντας ή και κανενός.

Ίσως αντικυβερνητικό (που προφανώς είναι) να το προσδιόριζε καλύτερα.

 

αυτές τις δυο σκέψεις έχω κι είπα να τις γράψω πριν κλειδώσει το νήμα :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

Ας γράψω κι εγώ την σκέψη μου για δυο πράγματα. 

 

1ον ...αναρχοάπλητοι. Είμαστε σίγουροι ότι οι αναρχικοί δεν πλένονται, ε?

 

Συνειρμικά λοιπόν, αν αυτοί είναι οι ακροαριστεροί (οι αναρχοάπλυτοι), πηγαίνοντας σιγά σιγά από την αριστερά προς το κέντρο και στην συνέχεια προς την δεξιά και την άκρα δεξιά, εκεί θα συναντήσουμε  τους πιο μοσχομυριστούς ανθρώπους. sic!!!

 

2ον  κομματικό τραγούδι. Φαντάζομαι ότι δεν εννοούμε κομματικό τραγούδι  ένα τραγούδι που μπορεί να είναι και του ΚΙΝΑΛ και του ΣΥΡΙΖΑ και του ΜΕΡΑ 25 και του ΚΚΕ και πάει λέγοντας ή και κανενός.

Ίσως αντικυβερνητικό (που προφανώς είναι) να το προσδιόριζε καλύτερα.

 

αυτές τις δυο σκέψεις έχω κι είπα να τις γράψω πριν κλειδώσει το νήμα :-)


Το ότι φόρεσε γραβάτα, δεν σημαίνει και ότι θα τον πα΄ρουμε σοβαρά!

Όσο για το κομματικό, δυστυχώς δεν μπορώ να επικολλήσω αυτό που έστειλα κατ ιδίαν στον yameth μπας και πειστεί ότι το πόνημα είναι κομματικά ελεγχόμενο και το κατεβάσει. Γιατί; Γιατί θα θεωρούταν πολιτικό σχόλιο αν το έβαζα!

Και αυτό αποδεικνύει αν μη τι άλλο ότι οι κανονισμοί ισχύουν μόνο για ορισμένα μέλη και για ορισμένες πολιτικές αποχρώσεις (τρέχα γύρευε ποιες, μετά και το σημερινό θα πιστέψω ότι το Νοιζ είναι ανατρεπτικό σάιτ ταγμένο στην αντιπολίτευση κατά της συγκεκριμένης κυβέρνησης!)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το τραγούδι θα κάνω πολιτικό σχόλιο και αν παραβιάζει κάποιον κανονισμό παρακαλώ σβήστε το.

 

Πρώτα όμως απλά θα πω πως το τραγούδι είναι ένα μανιφέστο του κ@λου.

 

Παρακολουθώ πολύ ενεργά τα πολιτικά δρώμενα της χώρας τα τελευταία έντεκα-δώδεκα χρόνια. Δεν ξέρω τι πολιτικός πολιτισμός υπήρχε πριν (εάν υπήρχε) και δε μπορώ να κρίνω.

 

Αυτό που έχω συμπεράνει όμως από την ενεργή μου ενασχόληση (προς Θεού δεν πολιτεύτηκα ποτέ, απλά βλέπω πολιτικές εκπομπές και ζω την πολιτική στο πετσί μου μιας και λόγω αντικειμένου (λογιστής) καλούμαι να "υλοποιήσω" πολλές από τις αποφάσεις/νόμους - ο Θεός να τους κάνει -  που γράφονται) είναι το εξής:

 

Δύο πράγματα ενδιαφέρουν τους Έλληνες πολιτικούς (και δεν εξαιρώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανέναν από τα κόμματα της βουλής):

 

1. Η τσέπη τους

 

2. Η προβολή (και κατ'επέκταση η σωστή επικοινωνιακή διαχείριση του κάθε προβλήματος). Μοναδικός σκοπός η επανεκλογή = και πάλι η τσέπη τους.

 

Πραγματικά όποιος πιστεύει και στο ελάχιστο πως οποιοδήποτε από αυτά τα 300 ανθρωποειδή θα έδινε έστω ένα ευρώ από την τσέπη του για να βελτιώσει τη ζωή ενός πολίτη, κοιμάται το βαθύ ύπνο του δικαίου. 

 

Επίσης όποιος πιστεύει πως κάποιο από αυτά τα άτομα είναι ικανό σε οτιδήποτε άλλο πλην της διασφάλισης του τομαριού του (πχ υπάρχουν υποτίθεται κάποιες "στελεχάρες" στην παρούσα κυβέρνηση, βλέπε Πιερ....κης" ο οποίος βαφτίζεται ως "ικανός", "άξιος" κλπ ενώ αν δείτε τι αηδίες γίνονται στην "ηλεκτρονική διακυβέρνηση" θα χάσετε πάσα ιδέα και θα καταλάβετε πως αυτός ο άνθρωπος δεν έχει καμία επαφή με την αγορά) πλανάται πλάνη οικτρά.

 

Δυστυχώς η χώρα είναι καταδικασμένη, διότι το επίπεδο των πολιτικών αλλά και των πολιτών είναι τραγικά χαμηλό. Όσο θα μπορούμε να ξεγελάμε τις αγορές για δανεικά τα πράγματα θα είναι βιώσιμα, όταν όμως μας πάρουν χαμπάρι θα ξαναέρθουν μνημόνια και θα είναι πολύ χειρότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Τι θα πει αυτό?

Ε τώρα... τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. ¨Ολοι το έγραψαν. Απλά ήρθε και η επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Ε τώρα... τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. ¨Ολοι το έγραψαν. Απλά ήρθε και η επιβεβαίωση.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Που είδες εσύ να γράφει κάποιος ότι είναι κομματικά ελεγχόμενο το κομμάτι?

Τι θα πει αυτό?

 

 

6 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Καληνύχτα

 

Χάρηκα που τα είπαμε, πάρε κανένα τηλέφωνο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Kαι να μας έλεγε και τίποτα το πρωτότυπο...

 

Μας λέει ότι :

 

 

 Ισχύει, δυστυχώς σε αυτή την χώρα αδυνατούμε να αναδείξουμε τα κακώς κείμενα χωρίς να βγάλουμε τις ''οπαδικές'' παρωπίδες μας και χωρίς να αποφύγουμε την ξύλινη γλώσσα (γι'αυτό άλλωστε είμαστε ένα failed state).

 

Πάντως συμφωνώ με τον @Tamtam ότι το κομμάτι έχει πολιτικές προεκτάσεις. Αν δεν είχε καταρχάς, δεν θα γινόταν thread γι αυτό καν, εκτός αν ο OP ανακάλυψε σε αυτό κάποιον λυρισμό ή κάποια μελωδία (που εγώ αδυνατώ να δω) που τον εντυπωσίασε τόσο πολύ ώστε αποφάσισε να την μοιραστεί με το μουσικόφιλο κοινό του Νοιζ.

 

Να πω εδώ ότι και εγώ είμαι από αυτούς που ''γλέντησε'' η πανδημία, έχασα την περσινή σεζόν και χάνω κατά 99% και την φετινή.

Επίσης έχω πολλά παράπονα για την διαχείριση της πανδημίας από την κυβέρνηση, και πολλά από αυτά τα μέτρα τα θεωρώ βλακώδη, καθώς και αντιεπιστημονικά, και τις ανόητες και αντιεπιστημονικές αντιφάσεις των αποφάσεων τις αντικρίζουμε καθημερινά στην ζωή μας.

 

Ωστόσο το κομμάτι του Μιθριδάτη δεν με εξέφρασε καθώς πέφτει στην γνωστή ιδεολογική λούπα του τα κάνω όλα έναν αχταρμά και πουλάω αγωνιστικότητα. Και ξαναλέω ότι είμαι από αυτούς που τους ''γλέντησε'' η πανδημία (σε κοινωνικό επίπεδο μιλάω πάντα, από υγεία ευτυχώς και εγώ και η οικογένεια είμαστε όλη καλά και άλλοι άνθρωποι δυστυχώς είχαν άλλη μοίρα).

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε
Εντάξει ο στίχος έπος, αλλά λένε ότι στο είδος δεν γράφουνε και καλή μουσική.
Ότι καλύτερο έχω ακούσει, νομίζω και παγκοσμίως.
Και βίντεο τρομερό.


Συμφωνώ σε όλα. Ο στίχος είναι όλα τα λεφτά.
Επαναπροσδιορίζει την έννοια της rap στην Ελλάδα. Reset. Μετά από αυτό, ο πήχης έχει αλλάξει ύψος. Και νομίζω, ότι κάτι lowbap κλπ, ούτε που έχουν διανοηθεί ποτέ τέτοιο ραπάρισμα.
Εχω επίσης την αίσθηση ότι θα μπροούσε να το κάνει πιο γρήγορο σε bpm (Μιθριδάτης είναι αυτός!) αλλά ότι προτίμησε να το βγάλει σε πιο αργό ρυθμό για να είναι πιο κατανοητό και από τους μεγαλύτερους σε ηλικία όπως εγώ :D
Επίσης, είναι πολύ βοηθητικό που έχει και τους στίχους από κάτω, το παρακολουθείς πιο εύκολα και εντυπώνονται πιο έντονα οι χυδαιότητες που στηλιτεύει.

Και το βίντεο μου άρεσε, γιατί αντί να κάνει όλο τον φιλιππικό του σε ένα 12 λεπτο track το "εσπασε" θεματολογικά σε πράξεις (όπως στο θέατρο) Act I, II κλπ και αυτό λειτουργεί.
Κατά κάποιο τρόπο μου θύμισε (σαν πράξη μουσικού ακτιβισμού) ένα... 23λεπτο τραγούδι-μανιφέστο που είχαν κάνει οι Noir Desir για την Eυρώπη.

Και νομίζω ότι μετά από αυτό, ο Mιθρι θα μνημονεύεται ως ένας original ραπ καλλιτέχνης, και από τους ελάχιστους επιδραστικούς στην Ελλάδα. Μακάρι να βρει μιμητές και άλλους καλλιτέχνες, όχι μόνο οτης ραπ / χιπχοπ, και πέρα από τον Αγγελάκα, τον Παυλίδη ή τον Φοίβο Δεληβοριά, που να μιλήσουν ανοιχτά για όσα ζούμε.

 

 

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


Προφανώς, αφού δεν μπορώ να το γράψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου