Προς το περιεχόμενο

Γνώμονας ΦΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

Αποδείχθηκε ότι μία παρτιτούρα μπορεί να γίνει συγκεκριμένη και ακριβής για τη κιθάρα, που έχει κάθε νότα από 12 φορές.

Αλλο πραγμα αποδειχθηκε.
Οχι πως δεν το ειχαμε καταλαβει.

Αλλα οχι, δεν θα σου βαλω tab για να δεις που παιζεται η καθε νοτα του πενταγραμμου πανω στην κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

Γιατί να μήν επιλέξουμε τη ταμπλατούρα που μάς δείχνει αμέσως και χωρίς πολλές υποσημειώσεις πού ακριβώς θα παίξουμε;...

https://classical-guitar-school.com/en/Files/1095.pdf

vs

https://www.songsterr.com/a/wsa/isaac-albniz-asturias-leyenda-tab-s23643t0

Προσωπικά βρίσκω το 1ο σαφώς καλύτερο σε όλα τα επίπεδα

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεί ένα θέμα που εν αρχήν μοιάζει απλοϊκό ή προβοκατόρικο, να εξελιχθεί απρόσμενα σε πηγή πληροφοριών για άλλα μέλη που ενδιαφέρονται.

 

Ο τρόπος της 'ύποπτης' επιμονής του OP, δεν πτοεί ή κάνει έξαλους τους πάντες, αλλά παρουσιάζονται μέλη του Forum,  βασικά υπομονετικοί και συνάμα  με γνώσεις που αποδομούν με μεθοδικότητα την πληκτρολογική ξεροκεφαλιά,  προσπαθώντας σε μια μάχη άνιση κατ΄εμέ να βοηθήσουν στην κατανόηση του αρχικού ερωτήματος.

 

Φυσικά κερδισμένοι, γίνονται άλλοι μια φορά εδώ μέσα αυτοί που διαβάζουν πέρα από τις λέξεις, τις παρτιτούρες και τις ταμπλαδούρες!

 

Ένα ευχαριστώ και στον OP για την ευκαιρία που έδωσε με αυτό το νήμα να καταλάβουμε κάτι κι εμείς οι υπόλοιποι.

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έτσι κι αλλιώς η ταμπλατούρα είναι σχεδόν όσο παλιά είναι και η παρτιτούρα (άντε να είναι καμιά 100αριά χρόνια νεώτερη).

Μιλάμε για 13ο με 14ο αιώνα.

 

Δεν βλέπω τους λόγους της αντιπαράθεσης.

 

Κάθε συμβολισμός έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

Απλά, η ταμπλατούρα είναι για κιθαρίστες, αν λέει κάτι αυτό.

 

Η παρτιτούρα, είναι για μουσικούς.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Απλά, η ταμπατούρα είναι για κιθαρίστες, αν λέει κάτι αυτό.

 

Η παρτιτούρα, είναι για μουσικούς.

Δεν ειναι δηλαδή οι κιθαρίστες μουσικοί? Α...... σύντροφε, εδώ θα τα χαλάσουμε. 😂

 Μιλάω ως νέος κιθαρίστας. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Μιλάω ως νέος κιθαρίστας. 

 

Τα 'παμε αυτά φίλως.

Εσύ είσαι νέος ακόμα.

Όταν μεγαλώσεις να πιάσεις τα πλήκτρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι ρε συ.

Δες το αλλιώς.

Μου στοίχησαν πολύ οι 12 οκτάβες.

 

Και όλη μέρα εχτές δηλαδή ημουν πολυ ταραγμένος. Έκανα βουτιά έβγαινα απάνω, 12 οκτάβες. Κάπνιζα τα άφιλτρα το να πίσω απ' τ' άλλο, 12 οκτάβες. Φίλαγα τη γυναίκα μου, 12 οκτάβες.

 

Αλλά σήμερα, το είδα αλλιώς, όπως με συμβούλευσες. Και κάθισα ψύχραιμα, και λογικά πάνω απ' όλα και λέω. Στο αυτοκίνητο μου ήρθε δηλαδή η έμπνευση. Λέω.

 

Βάνω πρώτη. Πάω με 15; Πάω. Βάνω δευτέρα; Πάω με 40; Και 15; 55. Βάνω τρίτη. Πάω με 65; Και 55; 120. Μετά τετάρτη μέχρι 80; 200. Και 5η στα 100; 300. Και μια 6η χαλαρή στα 120; 420.

 

Εμ, έτσι ντε. Το αυτοκίνητο μου έχει 420 χιλιόμετρα την ώρα. Τώρα μάλιστα, το κατάλαβα!

  • Like 2
  • Χαχα 7
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Μου στοίχησαν πολύ οι 12 οκτάβες.

 

Και όλη μέρα εχτές δηλαδή ημουν πολυ ταραγμένος. Έκανα βουτιά έβγαινα απάνω, 12 οκτάβες. Κάπνιζα τα άφιλτρα το να πίσω απ' τ' άλλο, 12 οκτάβες. Φίλαγα τη γυναίκα μου, 12 οκτάβες.

 

Αλλά σήμερα, το είδα αλλιώς, όπως με συμβούλευσες. Και κάθισα ψύχραιμα, και λογικά πάνω απ' όλα και λέω. Στο αυτοκίνητο μου ήρθε δηλαδή η έμπνευση. Λέω.

 

Βάνω πρώτη. Πάω με 15; Πάω. Βάνω δευτέρα; Πάω με 40; Και 15; 55. Βάνω τρίτη. Πάω με 65; Και 55; 120. Μετά τετάρτη μέχρι 80; 200. Και 5η στα 100; 300. Και μια 6η χαλαρή στα 120; 420.

 

Εμ, έτσι ντε. Το αυτοκίνητο μου έχει 420 χιλιόμετρα την ώρα. Τώρα μάλιστα, το κατάλαβα!

 

Όταν φτάνεις σε αποτέλεσμα/συμπέρασμα που περιλαμβάνει το 420 είναι σίγουρα σωστό. Το λεγόμενο SnoopDogιο Θεώρημα.

  • Χαχα 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

η ταμπλατούρα είναι για κιθαρίστες, αν λέει κάτι αυτό.

Η παρτιτούρα, είναι για μουσικούς.

 

Αν κάνεις τέτοια διάκριση για τους κιθαρίστες και τους μουσικούς, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα σκέφτεσαι για τους ντράμερ........... 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν LK κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου